Skocz do zawartości

Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
2 godziny temu, Fenris napisał:

czy żelatyna w piwie chmielonym na zimno nie "ściągnie" ze sobą części olejków i aromat nie będzie potem słabszy??

Nic takiego nie zauważyłem klarując imperial IPE, do której poszło na cichą 100g/20l. 

Cade z Brulosophy robił gościom ślepy test i też nie wyszły jakieś zauważalne i powtarzalne różnice:

http://brulosophy.com/2019/08/19/the-gelatin-effect-adding-gelatin-at-cold-crash-vs-yeast-pitch-exbeeriment-results/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...
On 7/26/2019 at 2:13 PM, korzen16 said:

Do ciepłego i schładzamy

 

Wszystkie źródła angielskie jakie znalazłem (Brulosophy, spikebrewing, homebrewtalk) dają żelatyną do scoldcrashowanego piwa (poniżej 10 st., najlepiej ok. 2-6), skąd masz inne info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pingwinho napisał:

Wszystkie źródła angielskie jakie znalazłem (Brulosophy, spikebrewing, homebrewtalk) dają żelatyną do scoldcrashowanego piwa (poniżej 10 st., najlepiej ok. 2-6), skąd masz inne info?

Nie znam się na angielskich źródłach ale napiszę z własnego doświadczenia. Latem piwa górnej fermentacji ( w tym Grodziskie) klaruje w temp otoczenia czyli jakieś 20'C, lagery w temp fermentacji czyli jakieś 10'C

ps "do scoldcrashowanego piwa" ?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pingwinho napisał:

W jakim temacie bym nie zobaczył komentarza o bucowatym charakterze, to niechybnie jest on twojego autorstwa.

A merytorycznie też coś napiszesz czy przytoczysz coś z angielskich źródeł?

ps można było napisać "schłodzonego piwa" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anteks napisał:

Nie znam się na angielskich źródłach ale napiszę z własnego doświadczenia. Latem piwa górnej fermentacji ( w tym Grodziskie) klaruje w temp otoczenia czyli jakieś 20'C, lagery w temp fermentacji czyli jakieś 10'C

ale żelatyną czy po prostu czasem i grawitacją ?? btw odpowiadając nieco na swój komentarz ja z żelatyny w ipkach zrezygnowałem jednak uważam że niwelują nieco aromat. Używam biersola mniej pieprzenia i efekt jak dla mnie lepszy. 

5 godzin temu, Pingwinho napisał:

Wszystkie źródła angielskie jakie znalazłem (Brulosophy

to nie jest żadne źródło a już na pewno nie jest  wiarygodne. Niemniej z czystej charakterystyki żelatyny wynika że działa w niższych temperaturach. Ja przy żelatynie raz tylko miałem taki myk że wlałem od razu po rozrobieniu do piwa o temp ok 5st i chyba poprzez jakiś szok temperaturowy od razu mi sie w takie gluty ścięła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Moje 3 grosze w temacie :)
Robiłem grodziskie HGB ~23 litry ~14blg rozcieńczone do 2x21 litrów ~7 blg.
Jedną część klarowałem żelatyną. Dałem 10 gramów żelatyny rozpuszczone w ciepłej wodzie (kubek przegotowanej - ostudzonej).
Dodałem przy butelkowaniu i przez brak miejsca w lodówce po prostu trzymałem w piwnicy w ~14 stopniach. 
Efekt jest conajmniej dobry :) W niektorych butelkach pływa troche zawiesiny która opada jak dam butelke na jakiś czas do lodówki. Nie dodawałem więcej cukru niż do częsci bez żelatyny. Nie widać różnicy w nagazowaniu (dałem 140 gramów cukru na 21 litrów) ani w smaku.

 

spacer.png

spacer.pngspacer.png

Edytowane przez Piter88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Chciałem zobaczyć  czy klarowanie żelatyną wyjdzie przy butelkowaniu a miałem dobry materiał porównawczy przy grodziskim HGB :) Raz dodawałem żelatyne na cichą i zlałem z nad osadu przy pilznerze. Wtedy było ok.
Jak widać przy butelkowaniu też wyszło :) I do tego fajny test porównawczy 2 "takich samych" piw.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anteks napisał:

dodawania do butelek

W sumie teraz to sie zastanawiam czy brak odczuwalnych aromatów żelatyny może być związany z tym że to grodziskie i daje parówą ? może to znak na kolejny test żelatyny w butelce ale na czymś mniej "przykrywającym" inne aromaty

Edytowane przez Piter88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BrowarPAPI napisał:

Planuję dodać żelatynę na etapie butelkowania "pseudo Pilsa" na Kveikach. Czy 10g na 20l to nie za dużo? Planowałem zadać około 5g żelatyny do roztworu cukru do refermentacji.

Ja poszedłem za tym co ktoś pisał parę stron wcześniej. Chyba ktoś pisał o 9 gramach na 20 litrów tylko zaokrąglilem :D U mnie z tymi 10 gramami na 21 litrów nie ma problemu. Na dnie jest zbity osad i niektóre butelki mają trochę takich drobinek w toni ale to raczej dlatego że trzymam w dość wysokiej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
On 4/23/2012 at 10:33 PM, smaug said:

Można, przetestowaliśmy w wariancie 3g/20l, dało całkiem miłe efekty.

 

Czy ktoś może naukowo wyjaśnić dlaczego klarowanie agarem miałoby działać? Agar ma ładunek neutralny, w teorii do klarowania potrzebny jest pozytywny lub negatywny.

Edytowane przez Psortelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.