Skocz do zawartości

Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej


Rekomendowane odpowiedzi

no i to jest porządny cukromierz, z ujemną skalą...

Nie wiem czemu to ma służyć, alla France.

Wracając do tematu są jakieś przeciwwskazania do używania żelatyny, bez przelewania po fermentacji? Pomijając zanieczyszczoną gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu są jakieś przeciwwskazania do używania żelatyny

Oczywiście, że nie ma. Jednak skoro sam pisałeś, że jest "trochę mętne", to lepiej nie grzebać. Trochę to znaczy, że żaden problem, że się wyklaruje dojrzewając. A skoro, jak się okazało, sypnąłeś mchu, to w ogóle nie masz co się przejmować. Odpowiednio je tylko nasyć i ciesz się efektem.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam problem- klarowałem piwo żelatyną, ale pewnei ze względu na temp.- 18st żelatyna zbiła się w grudy i nie osiadła na dnie. Przecedziałem całe piwo przez sitko z lignina- wiekszość żelatyny udało się zatrzymać. Po rozlewie okazało się, że cały czas trochę żelatyny pływa w piwie zanutelkowanym. Czy jest szansa, że w niższej temperaturze te resztki opadną na dno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć!

Mam pytanie a propos klarowania Grodziskiego.

Trzymałem go 18 dni w fermentorze, bez przelewania na cichą do innego. Jutro zgodnie z planem mam zadać żelatyny i odstawić na 3 dni w zimne miejsce, a po tych 3 dniach butelkować.

Pytanie: czy jutro, zanim zadam żelatyny, powinienem go przelać znad osadu drożdżowego do innego fermentora, czy też po prostu wlać żelatynę (co by oznaczało burzliwą, cichą i klarowanie w jednym fermentorze nad osadem drożdżowym) do tego samego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy chcesz wykorzystać gęstwę po tym piwie. Jeśli nie, to ja bym zrobił wszystko w jednym wiadrze, jeśli tak to klarowałbym w osobnym wiadrze, bo drożdże po żelatynie chyba się nie nadają do użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobry wieczór :).

 

Przeczytałem dokładnie cały wątek i chciałbym zadać kilka pytań, a raczej poszukać rozwiązania mojego problemu związanego z klarowaniem.

 

Bazując na Waszych doświadczeniach, wymierzyłem i zaaplikowałem ilość żelatyny. Łyżeczkę do herbaty (~4g) rozpuściłem w połowie kubka przegotowanej wody i zawartość wlałem do piwa na 3-4 dni przed planowanym rozlewem. Próbę klarowania podejmowałem w temperaturze pokojowej (ok 17, w porywach do 18 stopni). Przedmiotem zainteresowania był pils na górniakach. Piwo nieźle odfermentowało, zadowalało smakiem, ale jest przewidziane na prezent dla teścia, więc chciałem dopracować przezroczystość, żeby poza doznaniami sensorycznymi, działało także na wyobraźnię. Prezent to prezent.

 

Po zaaplikowaniu żelatyny (od tamtej pory minęły 4 dni) wyklarowała się tylko górna warstwa brzeczki - około 10-15% z jakichś 18 litrów. Reszta piwa rozwarstwiła się i kolejno można zaobserwować, mniej więcej w równych objętościach, warstwy pół klarowną, mętną i błotnistą. Od wczoraj nie widzę postępów w procesie klarowania.

 

Czy jest jakieś remedium na ten problem? Może zbicie temperatury o kilka stopni wznowi klarowanie, ewentualnie pozwoli uratować chociaż połowę warki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawienie jest niestety niemożliwe, ponieważ nie mam balkonu, a dziedziniec mojej kamienicy raczej nie rokuje dobrze ;). Ze sztucznych metod chłodzenia piwa wymyśliłem dwie: otulić fermentor workami, a pod nie włożyć naczynia wypełnione lodem ewentualnie przelać mętną ciecz do pięciolitrówek i wstawić do małej lodówki (dysponuję niestety tylko taką). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wystaw na zewnątrz na noc, dzień dwa :) :)

 

Oczywiście jak zostawisz na dzień owiń grubym czarnym worem.

Dlaczego grubym?

Anteks, starzejesz się :smilies:

Czytasz i zastanawiasz się "dlaczego moje piwa są fajne" i odpowiadasz sobie "nie kombinuję i dlatego są fajne :)".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doinwestowałem. Złowiłem w markecie kanister nadający się do wody, który idealnie pasuje do mojej małej lodóweczki. Przelałem tam piwo, poczekam do jutra i napiszę, czy i jak się wytrąciło :)

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie klarowania karukiem. Czym różni się ono znacząco od krystalizacji żelatyną? Jak karuk zachowuje się w temperaturze pokojowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Przeglądając ten wątek od deski do deski zwróciłem uwagę na częste pytania o temperaturę, a dokładniej o problem z uzyskaniem niższej temperatury fermentacji (< 15 st.).

Moja mała dygresja: http://www.piwo.org/topic/7701-diy-pud%C5%82o-izolacyjne-na-fermentor/
Parę złotych, trochę zabawy a następnie systematyczna wymiana butelek - działa wyśmienicie. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobry pomysł, na szczęście udało mi się zdobyć małą lodóweczkę, która po drobnej przebudowie utrzymuje stałą temperaturę 10,4C :)

 

 

Co do klarowania piwa żelatyną, przypadek opisywany przeze mnie kilka postów wyżej wyklarował się nieźle, choć sama metoda mnie nie przekonała. Dobrze uwarzone piwo, odrobina cierpliwości, solidna cicha - wszystkie moje kolejne piwa prezentują się pięknie po takich zabiegach. Jest delikatna opalizacja, ale w żaden sposób nie odbiera im to urody.

 

Z pewnością wrócę jeszcze do prób inwazyjnego klarowania, ale dopiero przy piwach, które wymagają krystaliczności ze względu na styl. W pozostałych "rzemieślnicza mgła" dodaje tylko uroku ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.