Skocz do zawartości

Chmielenie na goryczkę - różne warianty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nauczony doświadczeniem, szukałem informacji na forum, ale albo ich nie znalazłem, albo były niejednoznaczne, albo sprzeczne i wykluczające się. Postanowiłem więc sformułować nurtujące mnie kwestie w postaci precyzyjnych pytań. Zdaję sobie sprawę, że jakość goryczki w piwie zależy od gatunku chmielu, ale co z jego ilością i czasem zadawania?

 

1. Czy lepiej zadać więcej chmielu o niższym poziomie alfa-kwasów, czy mniej chmielu, ale o wyższym stężeniu a-k?

2. Czy lepiej dać więcej chmielu, ale na krócej [np. na 45 minut] czy też mniej chmielu ale na dłuższy czas?  

3. Czy dostosowujecie gatunki chmielu goryczkowego do stylu piwa? Jeśli tak to czym "goryczkujecie" np. IPY, a czym RIS-y cz Pilsy?  

 

Pytam o Wasze doświadczenia i subiektywne odczucia, bo zdaję sobie sprawę, że może być wiele różnych opinii i jednej, objawionej prawdy nie będzie.  

Edytowane przez JanuszMyszyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Im więcej zieleniny wprowadzasz do piwa, tym większa szansa na ściąganie i trawiastość, więc lepiej mniej o wyższym poziomie alfa-kwasów.

2. Im dłużej gotujesz, tym większa szansa, że wygotujesz więcej garbników i niefajnych rzeczy. Tylko więcej na krócej znowu koliduje z punktem pierwszym, trzeba znaleźć złoty środek.

3. Różnie to bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2. Czy lepiej dać więcej chmielu, ale na krócej [np. na 45 minut] czy też mniej chmielu ale na dłuższy czas?

Obejrzyj sobie ten filmik i fragment, gdzie mowa jest o wrzucaniu dużych ilości chmielu tylko na ostatni kwadrans gotowania. Technika ciekawa, może trochę kontrowersyjna, ale na pewno warta uwagi. https://www.youtube.com/watch?v=jONjPJVxrtM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Z reguły chmiel na goryczkę  powyżej 30IBU wrzucam taki jaki mam (oczywiście chodzi o goryczkowe odmiany), na aromat raczej trzymam się stylu ale jak  Oskaliber pisał róznie to bywa  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.