Skocz do zawartości

Śrutownik walcowy


zbynekkk

Rekomendowane odpowiedzi

pewnie, miałem po prostu na myśli mniejsze odchylenia od wymiaru, w założeniu chodziło mi o to, że tworząc oś wałka wystarczą "domowe" sposoby zwymiarowania.

 

edit : sam mam bicie na jednym wałku, bo trzeba było najpier zamocować oś a później na tokarce przejachać a tak się niestety nie stało. Śruta zadowalająca (też ze względu na czas mielenia).

Edytowane przez Belzebub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wałki - z racji tego, że śrutownik jest są z pręta ze zwykłej stali, zas te zębatki ojciec określił się, że są "napawane" czyli pewnie jest to spaw (albo coś w tym stylu) i wyradełkowane zęby. Zapytam go o cały proces to napiszę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zębatki ojciec określił się, że są "napawane" czyli pewnie jest to spaw (albo coś w tym stylu) i wyradełkowane zęby...

Tak, ktoś mający pojęcie o obróbce metali pewnie wie jak takie rzeczy zrobić. Dla mnie laika, wykonanie moletowanych wałków z zakończeniami zębatymi to kosmiczna technologia, stąd rozmyślania nad zewnętrznymi zębatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do betonu wykonał bym to poprzez pręt metalowy z dospawanymi wąsami wsadzonymi do formy zalanej betonem tylko teraz nie wiem z czego zrobić formę żeby zachować osiowość. Wiadomo że przy betonie średnica wałków odpowiednio duża ale to problem formy bo materiał względnie tani

Formę do walków z betonu możesz zrobić ze zwykłej rury kanalizacyjnej PCV :lol: Sam mam taki pomysł ale zastanawiam się nad rozmiarem 75 a 110 ;) Jejski radzi zrobić większe wałki :) Następnie chcę cyrklem z desce zaznaczyć odpowiednią średnice, w środku wywiercić otwór 10mm :) W otwór wkręcam pręt gwintowany (szpilka) 10mm i skręcam ją nakrętkami :) Na całość nakładam formę, zalewam betonem a z góry dodatkowo nakładam drewniany krążek z wywierconym otworem dla uzyskania maksymalnej pionowości :) Lepszego pomysłu nie mam :) Na dzień dzisiejszy chcę aby śrutownik był napędzany ręcznie, bez zębatek z wykorzystaniem łożysk :) Planowałem zrobić pewną regulację ale już wiem, że 1,5 mm między wałkami wystarczy :) Mój śrutownik ma być najprostszą konstrukcją a jeśli coś nie wyjdzie będę dalej kombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz ciekawiej rozwija się wątek wałków wykonanych z betonu. Jaka mieszanka (rodzaj cementu, piasku, dodatki, modyfikatory) będzie dobra do takiego zastosowania?

Myślę, że nie potrzeba tu wielkich cudów :lol: Proporcja cement - piasek 1-3 wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nam chodzi o to żeby powierzchnia nie była gładka. Jakbyśmy chcieli gładką to po co nacinać stalowe wałki?

ok, a co z twardością? Szorstkość powierzchni można by wymusić przeszlifowaniem wewnętrznej powierzchni formy. Z założenia betonowe wałki powinny mieć większą średnicę niż ryflowane metalowe. Ta średnica, oraz wspólny napęd, ma powodować możliwość pracy bez dużej szorstkości powierzchni.

 

Myślę, że zastosowanie dodatku, który poprawiłby twardość betonu, wpłynie na wolniejsze zużywanie się wałków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonałem taki śrutownik na panewkach i niestety nie chodzi projekt

stoi w miejscu szukam wykonawcy zębatek , jeśli chodzi o koszt wałków to nie więcej niż

30zł może 35 ale zwykłe , po pary śrutowaniach i tak zachodzą mąką więc nie wiem czy

jest sens z kwasówki też jest możliwość kwota nie powinna być wyższa niż 70 zł ...pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt stoi w miejscu szukam wykonawcy zębatek

A może zastosować zębatki rowerowe i połączyć je łańcuchem...

to jest świetny pomysł :lol: możesz zrobić odpowiednie przełoożenie nawet

tylko wałki musiały by być odpowiednio grube, żeby dopasować zębatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...koszt wałków to nie więcej niż 30zł może 35 ale zwykłe.... z kwasówki też jest możliwość kwota nie powinna być wyższa niż 70 zł ...

Ceny podajesz w miarę rozsądne, uściślij tylko za sztukę/parę i czy wymiar tak duży jak prezentowałeś na zdjęciach (mniejsze powinny być tańsze!).

Miałem Cię o detale popytać w Rzeczce, ale się nie stawiłeś :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Kombinujecie jak konie pod górę z pustym wozem.

Zapytajcie seniorroberto ile razy wymieniał gumową uszczelkę która napędza drugi wałek. I przeliczcie ile nakładu pracy czy tez kasy pójdzie na zrobienie zębatek a naped drugiego wałka można zrobić kawałkiem gumki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.