Skocz do zawartości

Śrutownik walcowy


zbynekkk

Rekomendowane odpowiedzi

Wałki muszą być obowiązkowo poryflowane.

..nie muszą :) zmontowałem z gładkimi wałkami średnicy 115 mm i ciągną, aż miło. Testowe śrutowanie 1 kg. zajęło niecałą minutę. Dużo ważniejszy okazał się napęd drugiego wałka: bez tego rzeczywiście nie chciały wciągać ziarna! Uszczelka od rur odpływowych :lol: założona na końce wałków w 8 załatwiła sprawę. Fotki dałem w innym wątku...

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=50231#p50231...

napęd przedpotopową zieloną Celmą, na pierwszym biegu 550 obr/min.

No i w stosunku do fotek zlikwidowałem otwory w leju zasypowym bo przy większej ilości ziarna wsypanej na raz ziarno się klinowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Dużo ważniejszy okazał się napęd drugiego wałka: bez tego rzeczywiście nie chciały wciągać ziarna! Uszczelka od rur odpływowych :lol: założona na końce wałków w 8 załatwiła sprawę. Fotki dałem w innym wątku...

Możesz dać fotki jak realizowany jest napęd drugiego wałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędu drugiego wałka wcale nie trzeba robić! Wystarczy odpowiednio ponacinać wałki 2-3mm. i wtedy ładnie się kręcą. Jeśli czas pozwoli dzisiaj jeszcze umieszczę fotki niedokończonego prototypu i wrażenia z pierwszego śrutowania na całą warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)
Dużo ważniejszy okazał się napęd drugiego wałka: bez tego rzeczywiście nie chciały wciągać ziarna! Uszczelka od rur odpływowych :lol: założona na końce wałków w 8 załatwiła sprawę. Fotki dałem w innym wątku...

Możesz dać fotki jak realizowany jest napęd drugiego wałka?

Cześć :)

 

....musiałeś mi to zrobić...:)

 

... trwałość paska to oczywiście niewiadoma, ten chodził w sumie ok. 10 min. z tego ok. 1,5 min. łącznie "pod obciążeniem" słodem.

...no i Celma na pokładzie...:)

Śrutowałem na sucho, na wilgotno spróbuję już przy warce, pewnie w następny weekend.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędu drugiego wałka wcale nie trzeba robić! Wystarczy odpowiednio ponacinać wałki 2-3mm. i wtedy ładnie się kręcą. Jeśli czas pozwoli dzisiaj jeszcze umieszczę fotki niedokończonego prototypu i wrażenia z pierwszego śrutowania na całą warkę.

Tak trochę podejrzewałem ale, klasycznie dla mnie, wybrałem prostsze....:lol:

...rozumiem, że CO 2 - 3 mm...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nacięcia nie powinny być za głębokie bo to się będzie zapychać. Jeśli już, powinna być gęsta siatka drobnych nacięć, powodująca szorstkość wałka.

...i mnie się tak wydaje... przy nacięciach obu wałków na 2-3 mm jest szansa na przelatywanie całych ziaren bądź zapychania nacięć, zwłaszcza nawilżanym słodem. Wszak nacięcia (moletowanie) w wałkach np Maltmilla jest płyciutkie i gęste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZeść :lol:

... trwałość paska to oczywiście niewiadoma, ten chodził w sumie ok. 10 min. z tego ok. 1,5 min. łącznie "pod obciążeniem" słodem.

Proste, skuteczne i tanie :)

Bardzo mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukłony dla profesjonalistów. Istotą mojej produkcji było zrobienie śrutownika bez dostępu do tokarki. Wiadomo że moletowane wałki to jest to, ale chciałem się przekonać czy inaczej też się da i muszę stwierdzić że TAK. ;) Wczoraj ześrutowałem 4,7kg słodu w ciągu 20min. z dwoma przerwami na odpoczynek ;) bo śrutowanie było bez napędu silnikiem z wycieraczek (za słaby). Na razie mój prototyp pobił dotychczasowe zabytkowe urządzenie którym się posługiwałem, miało tępe żarna. Niestety jeszcze nie zrobiłem fotek, ale oczywiście jeszcze zamieszczę małe co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uups ta maszyna to będzie jakiś potwór. 20 cm wałki ...

Ty będziesz chyba mielił od razu worki 50 kg.

To może ja Ci będę podrzucał też swój słód, bo na jedną warkę to nie będzie się opłacało tego uruchamiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje młynki mielą tak co myślicie łuska prawie ze cała jęczmień rozdrobniony na kaszkę

po wielu próbach moje młynki mielą tak co myślicie łuska prawie ze cała jęczmień rozdrobniony na kaszkę dochodząc do takich efektów co myślicie o ziarnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje młynki mielą tak co myślicie łuska prawie ze cała jęczmień rozdrobniony na kaszkę

po wielu próbach moje młynki mielą tak co myślicie łuska prawie ze cała jęczmień rozdrobniony na kaszkę dochodząc do takich efektów co myślicie o ziarnie

W porównaniu z porkertem wygląda świetnie, możesz napisać coś więcej o tych młynkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje młynki mielą tak co myślicie łuska prawie ze cała jęczmień rozdrobniony na kaszkę

po wielu próbach moje młynki mielą tak co myślicie łuska prawie ze cała jęczmień rozdrobniony na kaszkę dochodząc do takich efektów co myślicie o ziarnie

A ja trochę nie rozumiem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.