Jump to content

Recommended Posts

Za jakieś 2-3 tygodnie powinny być akuratne do zbioru i do wrzucenia na cichą młode pędy sosny. Mam więc zamiar niedługo nastawić piwko w kierunku silnie żywicznym.

Plan jest taki żeby kadź filtracyjną wyłożyć gałązkami jałowca, a na cichą hojnie dorzucić w/w pędów sosny. No i powstaje teraz kwestia chmielenia. Czy ładować na smak i na aromat typowo żywiczne chmiele, jak Simcoe i Eureka!, czy może jednak coś bardziej uniwersalnego żeby nie przedobrzyć z tym lasem? W grę wchodzą jeszcze chmiele Centennial, Citra, Chinook PL.

Zbierz więcej pędów sosny i zrób dwie warki. Jedna z mocnym lasem, a z drugą pokombinuj z mocniejszym chmieleniem amerykańcami. Koniecznie też daj znać jak wyszło i które lepsze :) 

Za jakieś 2-3 tygodnie powinny być akuratne do zbioru i do wrzucenia na cichą młode pędy sosny. Mam więc zamiar niedługo nastawić piwko w kierunku silnie żywicznym.

Plan jest taki żeby kadź filtracyjną wyłożyć gałązkami jałowca, a na cichą hojnie dorzucić w/w pędów sosny. No i powstaje teraz kwestia chmielenia. Czy ładować na smak i na aromat typowo żywiczne chmiele, jak Simcoe i Eureka!, czy może jednak coś bardziej uniwersalnego żeby nie przedobrzyć z tym lasem? W grę wchodzą jeszcze chmiele Centennial, Citra, Chinook PL.

Na cichą? Nie boisz się o infekcję? Ja powiem szczerze dwa razy stosowałem pędy sosny i to w różnej formie - raz wyłożyłem kadź filtracyjną nimi oraz dodałem igły do gotowania. Efekt bardzo mizerny.  Drugim razem użyłem domowego syropu z pędów - miodu tak zwanego do piwa i czuć było sosenkę, ale niestety piwo też było syropkowato nieprzyjemne. Teraz myślę żeby zrobić wywar z tych pędów i na takiej wodzie z nich dopiero robić piwo - wysładzać powstałym wywarem. 

Bałbym się dodawania takich czystych pędów na cichą - one pewnie zawierają sporo grzybów, pleśni, do tego zanieczyszczenia innego typu. Chyba że jakoś masz je zamiar macerować w wódzie czy coś. 

Co do chmielenia ja bym szedł w simcoe i eurekę.

Jak pierwszy raz zobaczyłem ten wątek to przeczytałem IPA cuchnąca żywicą :D

Też mam w planie wykorzystanie iglaka, młode gałązki sosny chciałem wykorzystać do filtracji pszenicznej ipy, czekam tylko aż urosną ładnie.

Czy ktoś mógłby zaproponować czasy i ilości chmielu dla simcoe i eureki?

Po 20 g na whirpoola i coś tam na goryczkę na 25 IBU.

Na youtube jest film kopyra piwo warzy chyba fido i używa młodych pędów świerku polecam jako lekture przed warzeniem można dużo ciekawych informacji złapać z tego materiału

Podbijam temat :) Pędy w mojej okolicy są gotowe do zbioru, więc wykminiłem recepturę i proszę o opinie czy uwagi:

Zasyp:

Pale Ale 4kg
Carahell 300g
Pszeniczny 300g

Zacieranie:

67 stopni - 70 min

75 stopni - 4 min

Wysładzane wywarem z wygotowanych pędów sosny.

Chmielenie:
Magnum 20g 60min
Simcoe 20g Whirpool
Eureka 20g Whirpool

Wychodzi 21l, 12,1 Blg, 30 IBU.

3 tygodnie ekstremalnej wiosny za nami a u mnie pędy sosny nie wyglądają na gotowe. Ja czekam aż zrzucą tę brązową łuskę. Dobrze robię?

3 tygodnie ekstremalnej wiosny za nami a u mnie pędy sosny nie wyglądają na gotowe. Ja czekam aż zrzucą tę brązową łuskę. Dobrze robię?

Tak.

Bałbym się dodawania takich czystych pędów na cichą - one pewnie zawierają sporo grzybów, pleśni, do tego zanieczyszczenia innego typu.

Zastanawiam się jak to się ma do dodawania 1/4 porcji na 0 minut. Szczerze mówiąc u Fido widzę, że pędy świerku są czyste, natomiast pędy sosnowe, z których robiłem kilkukrotnie syrop zawierają często rzeczywiście sporo zanieczyszczeń.

Ale dalej jest wrzucone do wrzątku co je odkaża co nie co - widocznie ubija co trzeba. Możesz obmyć pędy z grubsza mocnym strumieniem zimnej wody, a same pędy potraktować dodatkowo starsanem. Wydaje mi się to zbędne patrząc na sposób warzenia Fida.

Edited by Undeath