Skocz do zawartości

prośba o ocenę receptur Earl Grey IPA / American Wheat / Żytnie IPA z pędami sosny / Oatmeal Stout


FarmaAlbertKorzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, przygotowuję właśnie receptury na 4 kolejne piwa. Chcę wyczyścić trochę magazyn z resztek chmieli i słodów, dlatego część dodatków może się wydawać trochę przekombinowana, ale będę wdzięczny za wszelkie sugestie:

 

Earl Grey IPA: 25 l, 16 plato, 7% alk, 58 IBU, 10 EBC

mój ideał: Earl Grey IPA od Revolty, ten przepis oparty jest na recepturze z http://www.wiki.piwo.org/American_IPA_(Hops_Hops_Hops),_Krzysztof_Kula_(kuli)

 

- Pale Ale 5kg

- Monachijski typ II 1kg

- Carapils 0,5kg

- Pilzneński 0,4kg

- drożdże US-05

- jakaś porządna herbata Earl Grey – dodam na cichą i będę co jakiś czas próbować czy jest gotowe

chmielenie:

- Ella 14,6% 20g 60 min

- Ella 14,6% 23g 25 min

- Citra 13% 15g 20 min

- Citra 13% 15g 10 min

- Citra 13% 15g 1 min

 

American Wheat: 25 l, 14 plato. 6% alk

- Pszeniczny 2,8kg

- Pilzneński 2kg

- Pale Ale 1kg

- Karmelowy czerwony (50 EBC) 0,2kg

- Glacier? / Mosaic? Mosaica mam tylko 120 g, a wolałbym go chyba użyć do Earl Grey lub Żytniego

- drożdże US-05

 

Żytnie IPA z pędami sosny: 25 l, 14 plato. 6% alk

receptura oparta o tą ze strony:

https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/sierra-nevada-ruthless-rye-clone/

i skład z etykiety Rye IPA od Deer Bear

- Pilzneński 4,6kg

- Żytni jasny 1kg

- Caramunich typ II 0,5kg

- Mosaic? / Simcoe?

- drożdże US-05

- pędy sosny na cichą

chmielenie wyłącznie Mosaic 12,2%:

- 30g 60 min

- 20g 30 min

- 15g 15 min

- 15g 1 min

do połowy warki dodam na cichą 40g, a do drugiej połowy dodam pędów sosny

 

Oatmeal Stout 25 l, 14 plato, 5,5 alk. IBU 25

receptura oparta o tą ze strony:

http://byo.com/body/item/2815-oatmeal-stout-style-profile

(zacieranie na słodko)

69 stopni 40 min

76 stopni 10 min

- Whole Mild Muttons 4 kg (zależało mi na Maris Otter, ale jest niedostępny. Czy Muntons będzie dobrym zamiennikiem?)

- płatki owsiane 0,8kg

- czekoladowy 1200 strzegom 0,4 kg

- Red Crystal (400 EBC) 0,3kg

- Brown 0,2kg

- Pszeniczny 0,2 kg

- Prażona pszenica (1000 EBC) 0,15kg (więcej? mniej? Nie chcę, żeby było zbyt palone - ma być deserowe, może do połowy warki dodam kokos i wanilię, ale chcę żeby było czuć, że to stout)

- Marynka lub Fusion lub Challenger (chmielenie wyłącznie na goryczkę, więc nie wiem czy jest sens używać chmieli z UK) 

- drożdże S-04

Edytowane przez FarmaAlbertKorzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 a do drugiej połowy dodam pędów sosny

 

 

 

masz jakiś plan jak wcześniej przygotować te pędy?

 

Do jednego piwa dodawałem już igieł sosnowych - przepłukałem je oxi, potem posiekałem i wrzuciłem na cichą. Żadnego zakażenia nie miałem, więc z pędami postąpię pewnie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ode mnie tylko protip w temacie herbaty - earl grey z ahmad naprawdę daje radę, 100g na 1 dobę na 30 litrów zrobiło porządną robotę nie przykrywając charakteru chmielu, a jednocześnie dodając fajną herbacianą goryczkę. oczywiście nie muszę pisać że mowa o herbacie liściastej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Earl Grey - wygląda sensownie, akurat fermentuje mi na burzliwej, u mnie bez nowofalowych chmieli, skupiam się na aromacie herbaty :)) Ten  pilzneński w ilości 0,4 to po co?

American Wheat - Pale Ale zamienił bym na Pilzneński i osobiście obniżył baling do12 blg, bo to odświeżające i bardzo pijalne piwko. Mosaic, Citra czy jakiś aromatyczny chmiel na zimno zdecydowanie pożądany :)

Żytnia Ipa -  bez uwag, sosny nie używałem, nie mam doświadczenia..

Oatmel Stout - Muntos będzie świetnym zamiennikiem ale zwykły Pale Ale też da radę, chmiele nie mają znaczenia, mogą być polskie. Jeżeli nie chcesz paloności to daj pszenicę na mash out, ale taka ilość nie powinna wnieść dominujących nut palonych, raczej tylko lekko wyczuwalne. Palona pszenica ponoć jest łagodniejsza od palonego jęczmienia.

Ogólnie jeżeli masz mało chmieli to na goryczkę w IPAch też możesz użyć Marynki i tym samym zaoszczędzić aromatycznych chmieli na smak i aromat.

 

Edit: oczywiście mowa o polskich chmielach, a nie drożdżach...

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, w takim razie usuwam pilzneński z Earl Grey, dodam też do niego trochę Citry. Poszukam tego Ahmad, albo kupię coś na wagę co będę mógł przed zakupem powąchać.

American What robię jednak z Pale Ale zamiast Pilzneńskiego, ale będę celować w niższy ekstrakt, postanowiłem dodać też trochę zestu z cytrusów na 5-10 min gotowania.

Do  stouta dodaję jednak palonych tak jak w recepturze, dam też od początku. Jednak użyję Maris Otter, zrobiło fajną robotę w moim Brown Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.