Skocz do zawartości

Brown Porter


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Oceńcie moją recepturę na brown portera.

 

pale ale (strzegom) 3kg

monachijski (strzegom) 0.5kg

karmel 150 (strzegom) 0.3kg

brown (fawcett) 0.5kg
pszeniczny czekoladowy (fawcett) 0.1kg

pale chocolate (fawcett) 0.1kg

carafa I special (weyermann) 0.1kg

abbey malt (weyermann) 0.1kg

 

perle (4.44 ak) 25g 60'

perle 25g 30'

 

safale s-04

 

67°c 60' -> 77°c

 

warka 20l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tylko pale, crystal, brown i trochę czekoladowego ciemnego.

Dzięki. Który crystal? Czekoladowy ciemny masz na myśli ten?
Pozostałe czyli pale ale i brown to wiem. ;)

 

 

 

pale, czekoladowy jasny, crystal i czekoladowy ciemny

Pale ale, czekoladowy jasny, czekoladowy ciemny - dobrze kombinuję? Co do crystal to to samo pytanie - który?

I czy nie można dodać trochę monachijskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez nie chodzi tu o czas lecz o smak. Moje sie uklada drugi miesiac i jest coraz lepsze. Dalem po 0,5 brown i crystal.

Ok. Tylko ja nie widzę sensu robić porteru 12-tki i czekać na niego pół roku, aż będzie najlepszy. W takim wypadku robiłbym 20blg i czekał - to ma sens :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W takim wypadku robiłbym 20blg i czekał - to ma sens :D

Może i ma sens ale nijak nie mieści się w stylu, który według http://www.wiki.piwo.org/Brown_Porter powinien mieć 10-12.9°BLG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bajka.

 

Zrobię coś na podobnym zasypie:

 

pale ale (strzegom) 3.5kg

monachijski (strzegom) 1kg

brown (fawcett) 0.5kg

karmel 150 (strzegom) 0.4kg

pale chocolate (fawcett) 0.25kg

special x (bestmalz) 0.5kg

 

chmielenie po 30g perle na 60' i 30' tu nie wiem, proszę was o pomoc, poradę

 

Fermentis Safale S-04, też świeże z paczki

 

zacieanie 67°c 60' i 77°c 10'

Mam nadzieję że do jesieni się ładnie ułoży ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z czekoladowym jasnym jest do picia po miesiącu. Wychodzi zwykle nieco bardziej kawowy i nie taki "misiowaty" jak na brown, ale też ma wszystko co powinien. Program do układania receptur się przydaje, żeby nie wyszło za ciemne, bo czekoladowym ciemnym tylko się reguluje barwę, może być 50g, może 60. Cały opiekany smak daje czekoladowy jasny. Z wersją na brown jest prościej, po pół kilo brown i crystal, 100g czekoladowego ciemnego i reszta pale. A monachijski nie zaszkodzi, może być i z kilo.

 

Ilości podane na warkę 20 litrów.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
chmielenie po 30g perle na 60' i 30'

Co sądzicie o takiej zmianie chmielenia -

 

Perle 30g na 60min

Flyer 25g na 15min

Flyer 25g na 5 min

 

Mam na myśli ten chmiel - https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Flyer-50-g-chmiel-granulat-2015/871

 

 

Dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie w sprawie tego chmielenia bo nie mam pomysłu jak to zrobić dobrze.

 

Mam niemieckie Perle, trochę angielskiego East Kent Goldings, trochę czeskiego Żateckiego i słoweńskiej Dany.

Ciekawi mnie też ów angielski chmiel Flyer, który wygląda że ma aromaty typowe dla brązowego porteru, a który mógłbym dokupić.

Ciekawi mnie też chmiel Bramling Cross, warto by było go dodać - czy jednak lepiej nie (w LONDON PORTER są nuty estrowe)

W ostateczności mogę użyć Marynki / Lubelskiego.

 

Jaka jest wasza porada w zakresie chmielenia?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Perle 30g na 60min Flyer 25g na 15min Flyer 25g na 5 min

 

Wywal ten na 5 minut i powinno być okej. 50 g na smako-aromat przy zakładając dwunastce, to będzie czuć już z pod czekolady, czy tam karmelu. Goryczka będzie w sam raz. Z chmielem nie ma co kombinować przy tym stylu. Gorycz do 20-30 IBU, aromat symbolicznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten na 5 minut i powinno być okej. 50 g na smako-aromat przy zakładając dwunastce, to będzie czuć już z pod czekolady, czy tam karmelu. Goryczka będzie w sam raz. Z chmielem nie ma co kombinować przy tym stylu. Gorycz do 20-30 IBU, aromat symbolicznie.

Dzięki, zrobię tak - Perle 25g na 60 min. i Flyer 25g na 15 min. Przy takim chmieleniu Brewness.com pokazuje mi 23 IBU a balans goryczy 41 "zbalansowane". Pewnie w ogóle nie będzie jej czuć... No ale piwo tak czy siak będzie dobre do picia dopiero po min. 3 miesiącach od uwarzenia.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale ale (strzegom) 3.5kg

A co sądzicie o zastąpieniu tego podstawowego słodu słodem colorado pale w dokładnie tej samej ilości (3.5kg)?

Reszta zasypu bez zmian.

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pale ale (strzegom) 3.5kg

A co sądzicie o zastąpieniu tego podstawowego słodu słodem colorado pale w dokładnie tej samej ilości (3.5kg)?

Reszta zasypu bez zmian.

 

 

 

Jeżeli masz na myśli Colorado Pale Ale z Viking Malt, to właśnie mam APE po burzliwej, zdecydowanie jaśniejszy od zwykłego Pale Ale z Vikinga, zrobiłem zasyp jak w poprzedniej warce tylko wymieniłem podstawowy na Colorado - różnica spora.

Jedyna rzecz, która mnie lekko zaniepokoiła to odfermentowanie. Zeszło mi z 12,5 do 1,75 Blg przy zacieraniu na słodko 68°C-60min, 72°C-20min, w smaku dość wytrawne, ale może to drożdże bo testuje WLP099 Super High Gravity Ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.