Jump to content
damian_zg

Odprowadzenie pary podczas warzenia

Recommended Posts

Witam,

Czy ktoś z Was w trakcie warzenia podłącza się bezpośrednio do kratki wentylacyjnej za pomocą aluminiowej rury w celu odprowadzenia pary w czasie gotowania? Jak się sprawdza takie rozwiązanie? Czy ciśnienie pary w połączeniu z ciągiem kominowym skutecznie odprowadza parę? Czy para skrapla się w rurze i spływa z powrotem do garnka? Czy takie rozwiązanie eliminuje wszelkie zapachy związane z warzeniem?

Poniżej pokazuję o co mi chodzi. Zdjęcie nie jest moje.

post-16257-0-73164000-1490476312_thumb.jpg

u mnie ostatnio okap, ze zdjętym filtrem gąbkowym, przy próbie odparowania 5l wody z brzeczki nie dał rady. Miałem powrót brązowej cieczy i nie była to brzeczka. Niestety skraplało się i wracała woda z tłuszczem i rdzą chyba :) . Całość odparowanej nadwyżka brzeczki, która miała trafić do fermentora, ze względu na zbyt duże ryzyko skażenia trafiła w kibel. Czasem eksperymenty się nie udają. Mój nie udał się ze względu na sprzęt jakim jest okap.

Niestety mieszkam na parterze a odciąg jest tylko grawitacyjny (nie ma wentylatora wymuszającego obieg). damian_zg spróbuj u siebie może będzie gicior. Koszt nie jest wielki ... kawałek spiro i miska czy coś innego co może robić za pokrywę.

Tu masz taki naprzykład :). prosty kawałek rury nie jest idealnie w poziomie jest ze spadem w stronę wylotu co ma zapobiec cofce. Prostsza wersja zwisu zbierającego wodę kolegi dwesoly

17425018_10154160355766626_3110739133206

U mnie w takiej stalowej, rozciagliwej skraplało się bardzo dużo.Ale też warzylem w chłodnym pomieszczeniu.

Teraz planuje zrobić wyciąg na rurze plastikowej, takiej białej z dedykowanym spadkiem i wężem do usuwania skroplin.

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Dla czego nie uzyc cos takiego? www.google.pl/search?q=destylator&client=ms-opera-mobile&channel=new&dcr=0&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBnMDq_5bXAhWCzBoKHc5wAKsQ_AUIEigB&biw=360&bih=479#imgrc=WLp9zqkbfZDw_M

Rozwiń temat. Czy chodzi Tobie o coś w stylu kolumny destylacyjnej?

Mam nie używaną chłodnicę z rurki miedzianej, może by tak ją zamocować po przez jakieś złącza do pokrywy kotła i skraplać parę.

Nie wiem, może rurka wychodząca z pokrywy zaginała by się w dół poza kocioł , potem wężownica w dół. Jak masz jakiś pomysł to dawaj, byle nie zrobić z tego szybkowaru:D

3 minuty temu, Tiulkewicz napisał:

Ja to uzywam destylatora. Robi sie otwor w pokrywie, podlaczam wode i niema paru. 

:facepalm:

Ale wiesz jakie są cele gotowania brzeczki piwnej?

Ostatnio słyszałem o problemie przy takim odprowadzaniu paru w browarze komercyjnym. Mianowicie para się skraplała i wracała do kotła razem z DMSem. 

No właśnie. Dlatego  by to tak wykombinować, by normalnie odbierać parę przez szeroki komin w pokrywie, a następnie skierować ją w dół do spirali by się chłodziła i skraplała. 

Może w wolnej chwili coś takiego przetestuję i dam znać. Jak ma ktoś ciekawy pomysł, niech się pochwali. Mam problem z parą bo warzę w piwnicy i coś trzeba wykombinować.

Było 

w linku jest zdjęcie

Edited by FurioSan

19 godzin temu, Dr2 napisał:

:facepalm:

Ale wiesz jakie są cele gotowania brzeczki piwnej?

z dms niema zadnych problem,bo destylator prawie pry samej pokrzywie zagiety w dol.malo tego przy gotowaniu robi sie cisnienie ktore wypycha par

brewing-5.thumb.jpg.c42e2575764846aaa9a393074bfe0ac1.jpg

5 godzin temu, pawencjusz napisał:

widziałem takie rozwiązanie

odprowadzenie.jpg

takie "rozwiązanie" bez sensu.rurka z gory?po co? na foto na kotle warzelnym akurat skraplacz

brewing-500-2-800x800-product_popup.jpg

Edited by Tiulkewicz

Dnia 31.10.2017 o 19:40, Tiulkewicz napisał:

takie "rozwiązanie" bez sensu.rurka z gory?po co? na foto na kotle warzelnym akurat skraplacz

Coś co działa i się sprawdza nie jest bez sensu. Jak zwykle, jest kilka patentów na zrobienie jednej rzeczy

Mam podobny problem z racji tego że na okres zimowy zmieniam miejsce warzenia :/ Dzisiaj po ok 20 min. gotowania brzeczki zaczęła kapać mi woda z sufitu mojego pomieszczenia gospodarczego. Muszę cosik wykombinować aby pozbyć się tego problemu. Zastanawiam się jak to wygląda w browarach a dokładniej rzecz ujmując w ich warzelniach:  te kominy gdzie prowadzą? To wszystko im się nie skrapla i nie wraca do brzeczki? Dodam od razu że nie byłem na "wycieczkach" po browarach więc nie wiem jak to działa :/