Skocz do zawartości

Co zrobić z 7-litrami brzeczki o BLG wynoszącym 4°?


Rekomendowane odpowiedzi

Po dzisiejszym warzeniu zostało mi 7 litrów brzeczki o BLG wynoszącym 4°. Szybko policzyłem sobie, że aby uzyskać z tego 10°BLG trzeba dać jakieś 420g suchego ekstraktu słodowego - myślę, że nawet mniej bo podczas jej gotowania (warzenia) objętość, w związku z parowaniem, się zmniejszy. No dobrze, może coś z tym jednak zrobić lepszego np dodać 250g miodu zamiast s.e.s albo tylko z 80g ekstraktu, przefermentować i mocno nachmielić na aromat/smak (z niską goryczką) robiąc fajne piwo na lato?

 

Jakie macie dla mnie podpowiedzi, pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię lekkie piwo miodowe. Policzyłem, że do podniesienia BLG z 4° na 10° dla tej objętości potrzebowałbym około 400 gram cukru LUB 600 gram suchego ekstraktu słodowego LUB 472 gram miodu. Tak więc zagotuję brzeczkę (tak wiem,  coś tam odparuje), dam minimalnie chmielu na goryczkę plus trochę na aromat no i pół kilo miodu na ostatnie 10 minut gotowania. Fermentował będę drożdżami S-33 których część użyłem do cydru a część pozostała. Do trfermentacji w butelkach dam również miodu zamiast cukru, tu tylko pytanie ile?

 

 

 

EDIT - znalezione na forum:

 

 

100g cukru=105g glukozy=150g suchego ekstraktu=188g ekstraktu w syropie=118g miodu

  Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bardzo lekkie wino miodowe?

Zobaczymy jak zakończy się okres fermentacji burzliwej i popróbuję to, co powstało.
Jeśli będzie dobre w smaku może zrobię dodatkowo cichą fermentację - planuję dodać trochę chmielu Huell Melon, ale to się zobaczy :)

Fotorelacja: https://www.facebook.com/BrowarDomowyWolnosc/posts/440011736331194 ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.