Skocz do zawartości

Smak ziarna w piwie.


Slox

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie, proszę o pomoc bardziej doświadczonych browarników.

Trochę ponad 2 tygodnie temu poczyniłem warkę APA, jest to moja pierwsza warka z zacierania.

Piwo jest mętne, lata sporo drobin, ale to nie jest dla mnie problem, problemem jest smak/zapach piwa, wcześniej w piwach z ekstraktów piwo po fermentacji cichej nie smakowało ziarnem/słodem/brzeczką, a miało już przybliżony smak do gotowego piwa. (wiem, że zacierane, a piwo z ekstraktu to wielka różnica)

Przy ostatniej próbie blg spróbowałem piwa i są zdecydowanie smaki wyżej wymienione, czy to normalne?

Zastanawiam się, czy smak jest spowodowany zmętnieniem( po zlaniu w szklankę osad osiada na dnie), może coś spieprzyłem przy zacieraniu/chmieleniu, a może jest to całkiem naturalny smak młodego piwa i po zabutelkowaniu wszystko się ułoży?

 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp:

Pale Ale 3kg

Monachijski 0,8kg

Pszeniczny 0,6 kg

 

Zacieranie 68°C przez 50 minut, próba jodowa negatywna + mash out
 

Filtracja : sraczwężyk

 

Warzenie 60 minut z 3 odmianami chmielu 60',30',15' + whirlpool.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu wysładzałeś/ jak gorącą wodą?

Mi dwa razy wychodził taki ostrzejszy smak i po fakcie zauważyłem, że wtedy gdy wysładzałem niemal wrzątkiem i bez sprawdzania BLG wysłodzin a więc w domyśle wypłukałem garbniki z ziarna/ łuski.

Ale to cały czas jest strzelanie na ślepo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - oceniasz na podstawie młodego piwa. 

 

Po drugie przyczyn może być dużo. Złej jakości słód, źle przechowywany słód, za długie wysładzanie, zlanie do fermentora osadów gorących po gotowaniu. Problemem też może być woda (za dużo siarczynów jak dobrze pamiętam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po pierwsze - oceniasz na podstawie młodego piwa.

 

To jest powód. W tym roku kilka piw na świeżo miało u mnie taki zapach. Właśnie to piwo sobie popijam i jedno z najlepszych w tym sezonie. Poczekaj troszkę jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo mam ten sam problem w stoucie. Czy przyczyną smaku ziarna może być za wysoka temp zrówno zacierania lub wygrzewu ponad 80 st? Dopiero po zacieraniu zauważyłem złe wskazania termometru.

Edytowane przez hotmas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.