Skocz do zawartości

Pierwsza wędzonka - prośba o ocenę


vieviur.b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Planuję w najbliższym czasie uwarzyć swoją pierwszą wędzonkę, poczytałem, poszukałem i spisałem przepis.

Prośba o ocenę i ewentualne słowa konstruktywnej krytyki.

 

Receptura (będzie edytowania po uwarzeniu):

 

Zacieranie:

- pilzneński (strzegom) 3,5kg
- wędzony bukiem (bestmalz) 1,5kg

- monachijski (weyermann) 0,3kg (lub 0,4kg)

- płatki jęczmienne 0,4kg

- łuska ryżowa 0,1kg (do filtracji)

18L wody

67 C - 40min

76 C - 10min

 

Filtracja: do uzyskania 25L

 

Chmielenie 90min:

- lunga (30g) na 60min

- marynka (30g) na 30min

-- tutaj zastanawiam się czy nie dać samej 'marynki' około 50 - 60g tylko na 60min --

 

Fermentacja:

1 tydz burzliwa na gęstwie us-05 (gen 2)

-- mam też us-04 (gen 3) po dry stout - pytanie do Was co lepsze ? --

 

1 tydz cicha 

-- tutaj zastanawiam się nad dodanie na 4 dni 20g płatków dębowych, jendak nie wiem czy jest sens -- 

 

Rozlew: na roztwór 80 - 82g glukozy na 700ml wody

Edytowane przez vieviur.b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz mocną, konkretną wędzonkę to możesz  słodu wędzonego dodać więcej kosztem pilzneńskiego, tak jak masz teraz powinno wyjść w piwie wyraźnie i zbalansowanie. Płatki i łuska moim zdaniem zbędne, robiłem dwie wędzonki o dość niskim blg, (11 oraz 12) każda z nich pomimo tego była dość treściwa w odczuciu. Chmielenie na goryczkę ok, na smak dał bym później (10 minut) i troszkę mniej tak 15 do 20 gr. Drożdże zdecydowanie US-05, przelewanie na cichą niepotrzebne. Co do płatków się nie wypowiem, nie stosowałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozlew: na roztwór 80 - 82g glukozy na 700ml wody

Celowo tak niskie nagazowanie?

 

Polecam także swoją recepturę na wędzone. Wyszło bardzo dobre i smakowało wszystkim:

http://www.piwo.org/topic/23197-browar-zagórz/?p=434356

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak lubisz mocną, konkretną wędzonkę to możesz  słodu wędzonego dodać więcej kosztem pilzneńskiego, tak jak masz teraz powinno wyjść w piwie wyraźnie i zbalansowanie. Płatki i łuska moim zdaniem zbędne, robiłem dwie wędzonki o dość niskim blg, (11 oraz 12) każda z nich pomimo tego była dość treściwa w odczuciu. Chmielenie na goryczkę ok, na smak dał bym później (10 minut) i troszkę mniej tak 15 do 20 gr. Drożdże zdecydowanie US-05, przelewanie na cichą niepotrzebne. Co do płatków się nie wypowiem, nie stosowałem..

 Możesz odpowiedzieć dlaczego pominąłeś cichą? Zastanawiam się czy piwko będzie klarowne jeżeli pominę cichą. 

 

Rozlew: na roztwór 80 - 82g glukozy na 700ml wody

Celowo tak niskie nagazowanie?

 

Polecam także swoją recepturę na wędzone. Wyszło bardzo dobre i smakowało wszystkim:

http://www.piwo.org/topic/23197-browar-zagórz/?p=434356

 

Docelowo będę zmieniał do 100 - 110g glukozy na 700ml wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziesz pobierał drożdży albo chmielił na zimno to przelewanie jest zbędne, cicha tak czy owak się odbędzie tylko, że w tym samym fermentorze. Po skończonej fermentacji burzliwej przetrzymanie piwa bez dekantacji do innego pojemnika przez dodatkowy tydzień tak samo go wyklaruje. Przelewanie to dodatkowe, niepotrzebne ryzyko infekcji.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.