Skocz do zawartości

Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę czytać post #25


Cześć

Jako że dostałem od kolegi za friko słód i chmiel w tym tygodniu będę warzył kolejne piwko (czekam tylko aż przyjdą drożdże).
Oto receptura, którą obmyśliłem - będzie to Single Hop Mosaic (bo dostałem tylko jeden chmiel w ilości 100g, problem że z 2013 roku, jednak nie otwarty) w stylu American India Pale Ale ------

Zasyp:
Pale Ale 4kg

Monachijski 1kg

Karmelowy 300 0.5kg

Płatki owsiane 0.5kg

 

Zacieranie:
na lenia - 62°C 45' i 72°C 15'

Chmielenie:
Mosaic (12%AK) odpowiednio 30g 60', 20g 15', 20g 7' i na zimno 30g 5dni

 

Drożdże:
Mangrove Jack's M42 New World Strong Ale (1 saszetka)

Warka 20l

Jakieś uwagi?


 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Aipe za mało chmielu, dokup jakiś goryczkowy albo najlepiej dokup świeżego Mosaica i daj go na aromat a to co masz wykorzystaj do chmielenia w garze. Chmiel to nie wapno, wino ani skrzypce, czas mu nie służy, ważne też jak był przechowywany przez ten okres, jeżeli poza zamrażarką to marnie wyjdzie w piwie. Tak czy owak chmielu mało, a z zasypu będzie słodko. 

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę stary ten chmiel, ja bym mimo wszystko sprawdził przed dodaniem go do kotła, czy nie daje skarpetą - wtedy bym chmielił tak by bardziej uzyskać coś w stylu bittera niż aipę. Stary chmiel w dużej ilości na aromat może dać dość nieprzyjemne efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie w ogóle warzenie piwa na 3 letnim chmielu, strata czasu. Chyba, że lubisz piwa pachnące serem pleśniowym lub spoconymi skarpetami.

 

A nawet jak nie wniesie kwasu izowalerianowego, to aromat będzie kilkukrotnie mniejszy niż stosując świeży chmiel. No i 12% ak też on już nie ma, więc z goryczką obliczasz wszystko na oślep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ilość pale ale zwiększę do 5kg a ilość karmelowego zmniejszę do 0.3kg - tyle dałem w moim pierwszym piwku i było bardzo smaczne. Zresztą receptura, w sensie zasyp, niemal identyczny, martwić się można jedynie o chmiel. No i tamto zacierałem inaczej 67°C 60' i wygrzew a to bardziej wytrawnie 62°C 45' i 72°C 15'. Takie pytanie - czy zatarcie całkowicie na wytrawnie (tylko 62°C 60') ale z tą samą ilością karmelowego da mi piwo zauważalnie inne w smaku niż zacieranie jak napisałem w poście #1?

Jak pisałem chmiel nie jest otwarty, zapakowany próżniowo w srebrną, nieprzezroczystą torebkę. Kolega mówił, że leżał w szafce gdzie nie docierało światło. Teraz się przeprowadza więc musi pozbyć się całego zapasu, dał mi. Mówicie, że będzie źle? Jak otworzę to powącham, zadecyduję "nosowo" - niemniej są opinie że chmiel dobrze przechowywany jest trwalszy niż się komu wydaje - https://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=92567

 

I jednak zrezygnuję z na zimno, dam po 35g na goryczkę, na 15' i na 7'.


EDIT: Jeszcze jedno pytanie: czy dodanie paczki płatków gryczanych 0.4kg zmieni smak piwa - i jak zmieni?
 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak dla mnie, szkoda brzeczki marnować na taki chmiel. Najważniejsze: otwórz i powąchaj. A najlepiej, to kup nowy :) 

Szczerze nie radzę dawać tyle karmelu, bo nim się ułoży to piwo, to aromaty chmielowe już się zdążą ulotnić. Wywal albo daj max 100g. Monachijski nada Ci już dość nut słodowych.

Jeśli chcesz już dawać jakichś płatków, to daj pszenicznych, które poprawią trochę pienistość piwa.

 

 

 

I jednak zrezygnuję z na zimno, dam po 35g na goryczkę, na 15' i na 7'.

Nie rezygnuj...na zimno to dałbym nawet 50g, będzie świetny aromat owoców egzotycznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemniej są opinie że chmiel dobrze przechowywany jest trwalszy niż się komu wydaje

Chmiel przechowywany w temperaturze pokojowej to nie jest chmiel dobrze przechowywany, wręcz przeciwnie. Chmiel przechowujemy tylko i wyłącznie w zamrażarce. Nawet roczny chmiel przechowywany w zamrażarce nie jest już tak aromatyczny, jak świeży, a ty chcesz używać 3 letniego chmielu trzymanego w temperaturze pokojowej. Ja bym go nie użył nawet jakby mi dopłacali, ale rób co chcesz. Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, panowie. :D

Po przeanalizowaniu tego, co doradziliście warka będzie wyglądała tak:

 

Pale Ale 5kg

Monachijski 1kg

Karmelowy 300 0.1kg

Płatki owsiane 0.4kg (Nie mam pszenicznych tylko tych jedną paczkę - a nie będę kupował).

 

62°C 45' -> 72°C 15'

MJM42 New World Strong Ale.

Chmielenie - w zależności od tego, jaki zapach będzie miał ów Mosaic po otwarciu dam go LUB

jako alternatywny chmiel (mam w posiadaniu) Centennial 2016 (9.4%AK) 100g, najwyżej dam go w tej samej planowanej ilości ;)
Chmielenie to oczywiście 30g 60' -> 20g 15' -> 20g 7' -> 30g 5dni (na zimno).

BTW- poza płatkami, drożdżami, wodą, robocizną i sprzętem wsyp do kotła i chmiel są kolegi,

najwyżej oddam mu całą warkę niech mi tylko drożdże odkupi w ilości 2 paczki :P

Jeszcze raz dzięki :)


EDIT -------
Według Brewness.com Ekstrakt 17.5 BLG, 8.6 SRM, 54 IBU i balans goryczy 0.75

(na starym Mosaicu, dla Centenniala nie przeliczałem).
 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci radze posluchac kolegow powyzej i wypieprzyc ten chmiel.

 

Kup nowa paczke za 20 zlotych i na upartego uzyj razem z tym Centennialem. Bedziesz mial dochmielone, pachnace piwo. Nie rezygnuj z chmielenia na zimno.

 

Ale zrobisz jak zechcesz, przy czym dla mnie koszty chmielu nie sa warte ryzyka. 

 

I pogonilbym ten karmel, kilo monachijskiego ogarnie temat, jak juz Versaar wspomnial. Czy bedziesz mial jakis pozytek z platkow - ciezko mi ocenic.

 

Milej zabawy! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tych aromatycznych chmieli na goryczke. Nie masz marynki, iungi albo magnum?

Kolego, czytałeś w ogóle wątek? 100gram chmielu Mosaic nie otwartego jeszcze dostałem od kolegi za friko (razem ze słodami). Problem w tym, że to chmiel z 2013 roku więc może być skarpeta. Tak, mam Marynkę i Lubelski w domu, to podstawowe chmiele każdego szanującego się piwowara.

 

Kup nowa paczke za 20 zlotych i na upartego uzyj razem z tym Centennialem. Bedziesz mial dochmielone, pachnace piwo. Nie rezygnuj z chmielenia na zimno.

Jak napisałem w poście #13 chmielenie na zimno jednak będzie, planowałem 30g na 5dni.

U nas nie ma sklepu, gdzie mógłbym kupić nową paczkę chmielu - a auto niestey w naprawie więc do sklepu @dori nie mam możliwości jechać. Zresztą jutro tak czy siak będę warzył. Z alternatywnych chmieli to mam do dyspozycji: Centennial 100g(9.4%), Cascade 20g(6.8%), Citra 50g(13.5%) i Lemon Drop 50g(4.6%) (mam też Marynkę i Lubelski, jakieś resztówki może po 15g każdego, może po mniej). Od razu zaznaczę, że wszystkie świeże, prawidłowo przechowywane. Jakieś propozycje co do alternatywnego chmielenia (IBU tak około 50-65maks.)?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz dać 100g chmielu i mówić, że warzysz aipa ?

Według wyliczeń na Brewness.com wszystko się zgadza - BLG, IBU, SRM a po korektach, które zasugerowali mi koledzy co do zasypu słodów mieszczę się w stylu. Więc w czym widzisz problem? Napisałem wyraźnie, po przeczytaniu waszych opinii, że użyję ALBO owego Mosaica ALBO Centenniala a na końcu że mam do dyspozycji jeszcze inne chmiele w ilości (cytuję)

 

Z alternatywnych chmieli to mam do dyspozycji: Centennial 100g(9.4%), Cascade 20g(6.8%), Citra 50g(13.5%) i Lemon Drop 50g(4.6%) (mam też Marynkę i Lubelski, jakieś resztówki może po 15g każdego, może po mniej). Od razu zaznaczę, że wszystkie świeże, prawidłowo przechowywane.

Poprosiłem też o pomoc w ustaleniu alternatywnego chmielenia. Ale Ty kolego @Skajo wolisz chyba od razu zaatakować zamiast pomóc, nieprawdaż? A jak nie wolisz to dlaczego nie odpowiedziałeś na moje, wydawałoby się że proste, pytania?  Eeeeech...

 

Chmielu Mosaic z 2013 roku (nieotwartego jeszcze) od kolegi - nie użyję. Zrobię

dochmielone, pachnace piwo

na świeżych chmielach - na Centennialu, Citrze i Lemon Dropie oraz Cascade.

 

 

A sam Mosaic przetestuję, TAK DLA SIEBIE, na jakimś prostym zasypie na małej warce 8-10l - najwyżej pójdzie w kanał ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dal 50g centeniala na 60. Reszte podzielil na mniejsze partie i w rownyh ilosciach sypal na 15, 10, 5. Celowal w jakies 75-80 ibu. Cala citre wciepal na cicha na ostatnie 4-5 dni. Ale to ja ;-)

 

Robilem aipa (magnum, cascade, citra) i to na razie moje najbardziej udane piwo bylo... Bylo bo mi wypili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakieś uwagi?

 

 

 

Masz zamiar dać Centennial albo Mosaic ? Czyli chcesz dać 100g chmielu i mówić, że warzysz aipa ? No cóż, marnie to wygląda.

 

Odpowiedziałem.

 

 

 

Według wyliczeń na Brewness.com wszystko się zgadza - BLG, IBU, SRM

 

A to, to jakiś ponury żart. Mieścisz się co najwyżej w parametrach stylu. A to czy piwo będzie stylowe to jest całkowicie inna bajka, a przy 100g chmielu by napewno nie było. Jak dorzucisz te świeże chmiele to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to czy piwo będzie stylowe to jest całkowicie inna bajka, a przy 100g chmielu by napewno nie było.

a to jakaś ciekawa teoria :D teraz stylowość piwa mierzy się w g chmielu na litr/warkę czy co innego?

Zadziwia mnie Twoja pewność bo na pewno to każdy musi umrzeć, a reszta to już raczej nie jest na pewno :polew:

Wg mnie i poniżej 100g chmielu wystarczy na stylowy IPA/AIPA, ale trzeba umieć ten chmiel wykorzystać :P

ale zapewne dozowanie go łopatą jest zdecydowanie prostszym rozwiązaniem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same parametry ibu blg i srm nic nie mówią poza ekstraktem kolorem i goryczką. Naprawdę uważasz że te trzy parametry wystarczą na określenie czy piwo jest w styl ? Chodzi jeszcze co najmniej o smak i aromat, który niestety już nie tak łatwo da wyrazić się liczbami.  Bardzo bym chciał żebyś przedstawił mi przepis na fajne, gorzkie i odpowiednio aromatyczne AIPA korzystając ze 100g przeciętnego amerykańskiego chmielu np. mosaic. Robiłem takie piwo, ba nawet dwa, korzystając ze 100g mosaic, inna wersja to 100g simcoe i niestety to nie była AIPA, ale widocznie nie umiem wykorzystać chmielu. Jeśli uważasz że 200g czy 300g chmielu na porządne aipa to już łopata, no cóż, nie wiem jak się do tego odnieść, ja tak nie uważam. Chętnie posłucham jak dobrze wykorzystuje się chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Panowie, spierajcie się o chmielenie w AIPA, pewnie w kolejnej warce wykorzystam wasze doświadczenie. W tej jednak nachmielę świeżymi chmielami tak, jak poradził kolega @Młynek w poście #21 - Cenntenialem w trakcie warzenia i Citrą na cichej. Oby zrobiło to robotę. ;)

EDIT: Jednak po 25g na 20' i na 10' zgodnie z wykresem

 

post-17468-0-14799700-1490259717_thumb.jpg

 

BTW- takie chmielenie wg Brewness.com daje IBU na poziomie 69 i balans "bardzo gorzkie". Testy organoleptyczne po końcowym uwarzeniu piwa i jakimś leżakowaniu :)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.