Skocz do zawartości

Wanna lub frania


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

A to warzenie to kiedy ??

Wstępnie po drobnych opóźnieniach' date=' 9-11 kwietnia, chyba że pogoda nie dopisze.[/quote']

Do tego czasu to byście sobie w weekendy uwarzyli w kegu piwa na całe lato

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo duże obawy jeżeli chodzi o smak i zapach piwa uwarzonego w wannie ogrzewanej ogniskiem z drewna i koksu :beer::)

Przecież nie ma takiej opcji ,żeby dym popiół i sadza nie dostały się do piwa :/:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo duże obawy jeżeli chodzi o smak i zapach piwa uwarzonego w wannie ogrzewanej ogniskiem z drewna i koksu :beer::/

Przecież nie ma takiej opcji ,żeby dym popiół i sadza nie dostały się do piwa :/:P

W średniowieczu nie mieli gazu, jakoś sobie dawali radę, będzie warzone na prawdziwym ogniu jak w starych czasach. Jak nie wyjdzie kwach to wyjdzie Średniowieczne :):)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo duże obawy jeżeli chodzi o smak i zapach piwa uwarzonego w wannie ogrzewanej ogniskiem z drewna i koksu :beer::/

Przecież nie ma takiej opcji ' date='żeby dym popiół i sadza nie dostały się do piwa :/:P[/quote']

W średniowieczu nie mieli gazu, jakoś sobie dawali radę, będzie warzone na prawdziwym ogniu jak w starych czasach. Jak nie wyjdzie kwach to wyjdzie Średniowieczne :):)

 

Pozdrawiam

W średniowieczu nie mieli koksu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jest taka historyjka o pewnym klasztornym browarze, w którym warzono piwo ale nie było zbyt dobrej jakości, słabo się sprzedawało więc klasztor miał problemy finansowe. Podczas warzenia pewien grubszy brat postanowił się wspomóc swoim wyrobem. Pech chciał że wspomógł się za bardzo i wpadł do kadzi z piwem. Jako że był swoich rozmiarów a nikogo nie było w pobliżu, nie udało mu się wydobyć z kadzi i tam zakończył swój żywot. Sprawa wydała się gdy zaczęto piwo przygotowywać do wyszynku. Gdy odkryto nieszczęście opat stwierdził że nie maja pieniędzy żeby pozwolić sobie na wylanie całej warki i piwo trafiło do sprzedaży.

Okazało się że ten niesłodowy dodatek bardzo pozytywnie wpłynął na smak piwa i rozeszło się w niebywałym tempie, ale opat stwierdził że nie można poświęcać braciszków do wyrobu piwa i była to ostatnia warka w tym klasztorze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik i jak tam Twoje plany z wanną?

A jak już się chwaliłem w innym temacie, został zamontowany zawór i filtratory z oplotu, gdyż po próbnym zacieraniu w garze z użyciem wora, zrezygnowałem z tego pomysłu w skali wanny, więc będę zacierał i filtrował w wannie (do fermentatorów) a potem wykręcę zawór z oplotem i wkręcę metalowy korek, i nastąpi chmielenie, planowo będzie warzony porter bałtycki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem na próbę, już około 10 litrów brown ale, a po jutrze zwalnia mi się fermentator, i planuje porwać się na próbnego portera bałtyckiego:)

Zresztą ja lubię porywać się na rzeczy trudne, według mnie to dobry sposób na rozwój i samodoskonalenie:)

A obecnie dużo próbuje, bo poza pierwszą warką (i to z zacieraniem) zrobiłem jeszcze dwie (po 10l) takich na eksperymenty, coby w miarę ogarnąć i porównać procesy:)

 

Ale dziękuję za cenne rady, i nie tylko Tobie ale i wszystkim, i to nie tylko rady w moich wątkach, bo szczerze mówiąc, dużo pytań nie musiałem zadawać ze względu przeczytania wiki i chyba połowy forum:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że nie wykręcaj filtratorów na chmielenie, a potem przeciągnij z kranów wężyki do fermentorów, będziesz mógł wrzucić chmiel luzem do wanny. Ja w swoim garze zastosowałem to rozwiązanie i jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Chyba mu się udało bo ostatnio był na forum 14 i do siebie do dziś nie może dojść.

Pisał że będą palić koksem pod wanną, Może faktycznie źle to zinterpretowaliśmy i jeszcze dochodzą do siebie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.