Skocz do zawartości

Tropical IPA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Podjąłem próbę zrobienia piwa z owocami mango, ananasem i może słodkiej pomarańczy.

Mam pytanie odnośnie dodawania tych owoców. Póki co kupiłem świeże owoce, zblendowałem i zamroziłem. Czy wrzucić te owoce tylko wymrożone czy lepiej je rozmrozić, doprowadzić do wrzenia w garnku, schłodzić i dodać na cichą? Zrobiłbym tak: na cichą dodał owoce, po 10 dniach chmiel na zimno i po kolejnych 5 dniach rozlew. Czy tyle czasu wystarczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wrzucisz owoce na cichą, to wznowisz fermentację, gdyż, ponieważ, bo mają w sobie cukier. Cyba nie zostaje nic innego jak wrzucić na burzliwą, lub po zakonczeniu fermentacji spasteryzować piwo razem z owocami/sokiem i nagazować sztucznie. Też się zastanawiam jak dodać owoce żeby było dobrze, ale nic lepszego nie mogę wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wrzucisz owoce na cichą, to wznowisz fermentację, gdyż, ponieważ, bo mają w sobie cukier. Cyba nie zostaje nic innego jak wrzucić na burzliwą, lub po zakonczeniu fermentacji spasteryzować piwo razem z owocami/sokiem i nagazować sztucznie. Też się zastanawiam jak dodać owoce żeby było dobrze, ale nic lepszego nie mogę wymyślić.

I co z tego, że wznowi fermentację? Owoce najlepiej dodać właśnie na cichą. Czekasz z 2-4 tygodnie aż przefermentują i wszystko.

 

Co do pytania autora - jak doprowadzisz do wrzenia to Ci wniosą inne aromaty, raczej bardziej kompotowe i mniej przyjemne. Jak wrzucisz tylko rozmrożone to ryzykujesz infekcją. Polecam mimo wszystko zaryzykować, bo ciężko tu wymyślić jakiś złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem 2,5 kg malin mrozonych do swojego berlinera I jest super efekt. Jakichś wiekszych oznak wznowienia fermentacji nie zauważyłem. Piwo stało chyba z 10 dni z owocami.

 

Maliny w całości? czy blenderowałes?

 

Co do dodania owoców, teoretycznie po zamrożeniu bakterie powinny byc zabite więc bez problemu możesz dać prosto do wiadra. Ja raz dodawałem kiwi które wcześniej zagotowałem (zapach kompotu) dodałem na cichą. Jedyne co bym teraz poprawił to klarowałbym wszystko żelatyną  przed butelkowaniem, ponieważ część owoców przeszło do butelek i miałem gushing. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe, prosto z paczki. Ja nie klarowałem niczym I jest przejżyste. Lekko zamglone. Przed butelkowaniem, zlalem piwo do drugiego wiadra przez druciak do mycia naczyń. A potem gdy już wiedziałem ile ostatecznie mam piwa do zabutelkowania, zlałem do wiadra z kranikiem I z syropem do refermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi Wrzucę więc na cichą mrożone owoce Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie Posiadam ksylitol do dosłodzenia piwa. Można go dodać przy rozlewie do normalnego syropu cukrowego? Czy dodać na cichą razem z owocami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba doprowadzać do wrzenia że by spasteryzować, mrożenie zabija zarazy ale podobno takie przemysłowe czyli szybkie i do bardzo niskiej temperatury, jeśli owoce były zbierane i samodzielnie zamrażane w normalnej zamrażarce podobno jest duża szansa że coś tam śpi w nich, gdzieś tak wyczytałem, ale maliny dawałem i odpukać było ok, a maliny mają dużo więcej na sobie jak takie mango które obiera się ze skóry

widać to doskonale jak się zostawi je latem ile czasu potrzeba że by pleśń się pojawiła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Co do dodania owoców, teoretycznie po zamrożeniu bakterie powinny byc zabite więc bez problemu możesz dać prosto do wiadra. 

 

Bakterie całkiem nieźle się mają w niskich temperaturach. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=hAOnIEdaClI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie zaryzykować bo innej metody nie widzę Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie Czy nie zaszkodzi drożdżom jak wrzucę prawie 2,5kg zamarznietej pulpy owocowej? Nie będzie później problemu z nagazowaniem? Może zostawić trochę drożdży na cichej fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.