Skocz do zawartości

KaziooWielki - pierwsza warka z brewkitu i WESa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy, pierwszy post tak więc proszę o wyrozumiałość:lol:

 

Nadszedł więc czas na moją pierwszą warkę. Postanowiłem że powstanie ona z brew kitu + ekstrakt słodowy jasny WESa.

Konkretnie: Coopers 'Pilsener' i Ekstrakt słodowy jasny 1,7kg.

 

Ale tu rodzi się kilka pytań:

 

1. Na 23 litry piwa, 1.7 kg ekstraktu słodowego wystarczy, czy trzeba będzie jeszcze dosłodzić?

2. Jako że będzie to piwo dolnej fermentacji 16 stopni będzie ok na fermentacje burzliwą i leżakowanie w butelkach? (tyle mam w winiarni ojca) Czy może burzliwa w wyższej, leżakowanie w 16 st.?

 

Jak mnie najdą jeszcze jakieś wątpliwości to dopisze.

 

Jeśli ktoś ma ochotę bardzo był bym wdzięczny za zabranie głosu, może ktoś już robił powyższą kombinacje wtedy mile widziane komenty jak wyszło/smakowało...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez KaziooWielki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do 1 to wystarczy, 2 Temp. fermentacji dolnej burzliwej to w zależności od rodzaju drożdży od 8-12°C, fermentacji cichej (lagerowania) okolice 0°C, a leżakowanie od biedy może być w 16°C , lepiej byłoby 5-8°C Możesz o tym wszystkim zapomnieć jeśli nie dokupisz prawdziwych drożdży dolnej fermentacji, bo te razem z pancernikiem są tak naprawdę górnej f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,7kg ekstraktu wystarczy.

Jeśli będziesz fermentował drożdżami z zestawu, to 16°C jest idealne. Ale najlepszy efekt uzyskałbyś kupując i stosując prawdziwe drożdże dolnej fermentacji, np. Saflager S-23 albo Saflager W34/70.. Z drugiej strony, jeśli 16°C to minimalna temperatura jaką możesz zapewnić, to chyba przefermentuj tymi z zestawu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie że dla 16°C najlepsze byłyby chyba Danstar Nottingham

Dla 16°C Zgodzę się zupełnie, ale z tego nie będzie Pilsenera..

Konkretnie: Coopers 'Pilsener' i Ekstrakt słodowy jasny 1,7kg.

Wyjdzie zupełnie inne piwo.

 

Ogólnie polecam zrobienie tego co masz, na tych drożdżach w temp. 16°C. A potem niezwłocznie bierz się za zacieranie :lol::cool:

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Postanowiłem jednak że pójdę za wcześniejszą radą kolegi Maryusha i dokupię lepsze drożdże (Saflager S-23).

Co to temperatury to do przyszłego tygodnia (planowy czas rozpoczęcia prac nad warką) porobię jeszcze pewne testy, bo pamiętam że w owej winiarni ojca była niższa temperatura nim otworzył on wentylację.

 

To jeszcze jedno pytanie.

 

Jeżeli korzystam z gotowych półproduktów, to jest sens przelewać z burzliwej fermentacji na cichą do innego gąsiora?

Jak mi się wydaję nie powinno być aż tak sporo osadu na dnie w czasie burzliwej fermentacji.

Ewentualnie nie lepiej pozostawić po prostu ferment na dłużej w dymionie jak przestanie bąbelkować, powiedzmy 1-2 tygodnie?

 

 

PS: Zacieranie - jak najbardziej jestem na TAK. Zacznę od zdobycia minimalnego doświadczenia praktycznego i obycia z produkcją:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.