Skocz do zawartości

Ekstrakt słodowy - co? jak? gdzie? kiedy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Uwarzyłem 9 warek, a jeszcze nie miałem do czynienia z ekstraktem słodowym. Sporo czytałem ale nurtuje mnie kilka pytań:

 

1. Czytałem, że suchy jest wydajniejszy od płynnego [bo - jakby nie patrzeć - jest pozbawiony wody]. Prawda li to? 

 

2. Jaka marka ekstraktu jest najlepsza? Czy jest w ogóle najlepsza? 

 

3. Kiedy dodawać ekstrakt do podbijania Blg? Po prostu wsypać go do gotującej się brzeczki?

 

4. W jednym z "Piwowarów" Z. Fałat napisał, że dodając ekstrakt trzeba wyłączyć palnik pod kadzią warzelną. Tak powinno się robić?

 

5. Co zrobić z niewykorzystanym ekstraktem? Gdzie, w jaki sposób, jak długo go przechowywać?

 

6. Jak ekstrakt wpływa na kolor? Czy jasny ekstrakt rozjaśni mi ciemne piwo? Jak bardzo?

 

7. Jak obliczyć, ile ekstrakt podniesie mi Blg? Powiedzmy, że mamy 20 litrów brzeczki 15 Blg - ile mi wyjdzie, jeśli dodam np. 400 g ekstraktu? Jest jakiś wzór?

 

8. Jak ekstrakt przekłada się na smak i jakość piwa? Wiadomo, że z samych ekstraktów też się warzy? Ale jaki jest efekt mieszanki - zacieranie + ekstrakt? Czy jest jakiś poziom [% ekstraktu w zacieranym piwie], którego przekroczenie przełoży się na efekt smakowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, prawda; 1kg suchego to jakieś 1,5 - 1,6kg płynnego

2. Bruntal, WES też jest ok. Nie kupuj marki Gozdawa, Profimator

3. Jeśli ma być uzupełnieniem to można dodać pod koniec gotowania

4. Tak, aby się nie przypalił... wyłączasz palnik, dodajesz ekstrakt, jak się wymiesza, rozpuści, włączasz palnik

5. Zamknięty w suchym chłodnym miejscu (lodówka)

6. Jasny ekstrakt rozjaśni ciemne piwo ale z drugiej strony przyciemni jasne... ;)

7. Suchy to prawie 100% cukrów a płynny to 100%/1,5

8. Z samych ekstraktów można uwarzyć bardzo dobre piwo. Niektóre wygrywały konkursy. Oczywiście wydaje się jednak, że z zacieraniem słodu wyjdzie zapewne nieco lepsze... Pytanie w jakich proporcjach chcesz użyć ekstraktów i słodów. Problemem jest to, że ekstrakty są sporo droższe od słodów.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, prawda; 1kg suchego to jakieś 1,5 - 1,6kg płynnego

 

Nie, 1 kg ekstraktu suchego to w zależności od zagęszczenia 1,25 - 1,5 kg ekstraktu płynnego.

 

 

Bruntal, WES też jest ok.

 

Jeżeli też jest ok to które są w 100% ok.

 

 

Nie kupuj marki Gozdawa, Profimator

 

Dlaczego?

 

 

Jasny ekstrakt rozjaśni ciemne piwo ale z drugiej strony przyciemni jasne...

 

Do ilu EBC jest piwo jasne? Pytam, ponieważ są ekstrakty super jasne (< 15 EBC).

 

 

Suchy to prawie 100% cukrów a płynny to 100%/1,5

 

Edytowane przez bebeef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie kupuj marki Gozdawa, Profimator

 

Dlaczego? 

 

Nie wiem jak Profimator, bo nie używałem, ale Gozdawa jest po prostu niedobra. Nie umiem tego inaczej określić. Na Gozdawie zrobiłem dwa piwa i jeno poszło w zlew, drugie jeszcze ma szanse na ułożenie się, ale nadziei w nim nie pokładam.

Edytowane przez hotmas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jancewicz, dnia 15 marzec 2017 - 21:48, napisał: Bruntal, WES też jest ok.  

 

Jeżeli też jest ok to które są w 100% ok.

 

Kolega Jancewicz wyraźnie napisał, że Bruntal. A WES też jest ok :)

 

Dokładnie, jak bym miał wybierać z tych dwóch - wybrałbym Bruntal. Jakby nie było Bruntala kupiłbym WES. Jak by były tylko Gozdawa i Profimator - wstrzymałbym się z zakupem i poczekał na Bruntal / WES...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jakiś czas robię piwa 100% z ekstraktu dla kumpla i między gozdawą i wesem nie widzę różnicy, a czy gozdawa robi swoje ekstrakty ? czy gdzieś pakują im w puchy tylko z ich naklejkami ;)

 

Jesteś jakimś ambasadorem marki Gozdawa? ;). Wiele razy już to powtarzano - produkują, nie produkują sami ale to co sprzedają pod własną marką jest złe i niedobre.

 

A może nie jesteście w stanie wyczuć różnicy bo robicie jakieś AIPY z toną chmielu, które zakrywają wszystko inne? Tak czy siak różnica jest wyraźna...

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwarzyłem do tej pory 4 piwa - wszystkie z ekstraktu.

Na piwowinie jest dostępny jakiś ukraiński w kanistrze 14 kg za 105zł - taniej się nie da, a powiem szczerze, ze nie widzę różnicy między tym a bruntalowskim (pierwsze 2 warki na bruntalu, trzecia i czwarta na ukraińskim). 

 

Aha - do trzeciej dodałem jeszcze 0,5 kg sypkiego pszenicznego Muntons. W 20 litrowej warce nie było czuć w smaku tej pszenicy, jednak piana na piwie była o niebo lepsza. 

Co do podnoszenia BLG - ja bym to pewnie w Brewness obliczył. 

Co do smaku... Jakiś czas temu z sąsiadem wypiliśmy 4 różne piwa, które uwarzył. Byłem przekonany, że wszystkie były zacierane, a okazało się, że 2 z nich były z ekstraktów. Nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy rozpoznać które jest zacierane, a które nie.

Jedyna różnica jest taka, że zacierając masz jakąś tam władzę nad tym, czy zacierasz na słodko czy wytrawnie - przy ekstraktach masz to, co masz i tyle. Jednak używając ekstraktów po którymś razie jesteś w stanie przewidzieć jakie BLG i jakie drożdże dadzą Ci efekt, którego oczekujesz. No i masz pełną władzę nad 'wydajnością'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale to co sprzedają pod własną marką jest złe i niedobre.

wszystko?

 

 

Przeczytaj od początku, temat o ekstraktach słodowych....

 

dla mnie takie wpisy jakoś są mało wartościowe

 

ale Gozdawa jest po prostu niedobra. Nie umiem tego inaczej określić

oczywiście najlepiej zwalić na ekstrakt, bo przecież drożdże, chmiele czy fermentacja to nie ma wpływu efekt końcowy

piszą to ludzie co mają kilka warek, pytają jak wygląda infekcja i pierwsza warka na gozdawie i od razu wyrabiają sobie takie zdanie

ja zrobiłem koło 30 warek na ekstraktach wes/gozdawa i różnicy nie ma, używałem też innych dużo droższych i też jest niewielka

ambasadorem nie jestem, bo drożdże uważam za kiepskie, może nie tyle kiepskie co mi nie podchodzą i tyle,

jak będziesz kiedyś w warszawie to zapraszam dostanie na degustację na wesie i gozdawie , możemy zrobić mały zakład ile odgadniesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraziłem tylko swoją opinię na temat ekstraktu Gozdawy, bo mam do tego prawo. Mi piwo na ich ekstraktach i co najważniejsze drożdżach nie smakowało. Fakt były to tylko dwie warki, ale ja jestem zdania, że o przynajmniej jedną za dużo  ;)

Dzięki za zaproszenie, odezwę się jak będę w maju w Warszawie  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piwowinie jest dostępny jakiś ukraiński w kanistrze 14 kg za 105zł - taniej się nie da, a powiem szczerze, ze nie widzę różnicy między tym a bruntalowskim (pierwsze 2 warki na bruntalu, trzecia i czwarta na ukraińskim)

Dołączam się do kółka zadowolonych z ukraińskiego ekstraktu. Miałem obawy, a okazało się że ekstraktywność porównywalna z WES lub Bruntalem i piwo wychodzi bardzo w porządku. Dwa spostrzeżenia: na plus - ten ekstrakt jest mniej lepki, łatwiej się wylewa z kanistra nawet bez podgrzania, na mały minus - pływają w nim zanieczyszczenia, coś w stylu jakby otrębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na browamatorze jest teraz promocja i za 140 masz 14 kg Bruntala

Jakiś link?

 

W tej cenie w Piwowinie bez promocji :)

http://www.sklep.piwowin.pl/EKSTRAKT_SLODOWY_JASNY_14_kg_Bruntal-565.html

 

Pale Ale 168 zł

http://www.sklep.piwowin.pl/EKSTRAKT_SLODOWY_BURSZTYNOWY_PALE_ALE_14_kg_Bruntal-1366.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.