Skocz do zawartości

Milk Stout z ekstraktu


Kamilos55

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że planuję swoją druga warkę (pierwsza była z brewkitu) i nie posiadam jeszcze całego sprzętu chcę uwarzyć coś w miarę prostego. Przygotowałem taką recepturę:

Milk Stout z ekstraktu:

- ekstrakt słodowy Pale 1,7kg (75,6%)
- Carafa I - 0,2kg (8,9%)
- jęczmień palony - 0,1kg (4,4%)
- laktoza - 0,25kg (11,1%)
- chmiel Nugget (13% alpha) - 30g na 60 min.

- chmiel East Kent Golding (5% alfa) 30g na 60 min
- drożdże S-04 - pół saszetki

wielkość warki - 10l

 

Wyliczone przez BeerSmitha:
szacowane początkowe Blg - 13,5
szacowane końcowe Blg - 4,8
szacowane IBU  - 28,7

szacowany kolor EBC - 71,9 

 

szacowane IBU  - 22 - 26,5
 

Objętość przed gotowaniem 4,6l 5l - chłodzone zimną wodą dolaną do 10l lub oczekiwanego Blg. Słody/ziarna specjalne planuję zaparzać podczas podgrzewania wody do ekstraktu. Przyjąłem, że Ekstrakt 1,7kg z Browamatora ma potencjał 10 Blg. Laktoza będzie dodana do gara po gotowaniu, żeby chmiel oddał lepiej goryczkę.

 

Pytania:
1) Czy chmiel Nugget będzie odpowiedni, czy lepiej dać coś z wysp brytyjskich? Planuję dać tylko na goryczkę i żeby została oddana podczas HGB na około 30 IBU. No i oczywiście żeby pasował do stylu.
2) Czy coś jest nie tak?

 

Edytowane przez Kamilos55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem inne kalkulatory i wychodzi na to, że BeerSmith źle mi pokazał IBU, lub ja źle się nim posłużyłem. Dziwne ale zmiana garnka wpływa na IBU, nie mogę ustawić ile litrów będę gotował...
W każdym razie doszedłem do tego, że muszę użyć mniej goryczkowego chmielu np. East Kent Golding (5% aa) - może 20g na goryczkę i 10g na aromat lub całość na goryczkę.
Laktozę dam na koniec po gotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.