Skocz do zawartości

RIS i Dry Stout z wysłodzin


Tomek74

Rekomendowane odpowiedzi

 

Zamierzam warzyć w przyszły weekend, a serwować w połowie sierpnia.

 

szczerze? czerwiec czy sierpień to w mojej ocenie żadna różnica - 2018 lub 2019, to byłaby różnica.

 

jeśli już musisz, to po fermentacji przelej toto do jednej szklanej butli pod korek i trzymaj w ciemnym i zimnym do ostatniej chwili - miody i wina ponoć dojrzewają szybciej im wieksza objętość, z piwem tej gęstości będzie pewnie podobnie.

 

edit: gdzie "do ostatniej chwili" oznacza przelej w party kegi ino by się nagazowało, resztę w butelki, do piwnicy i zostaw na rok

 

 

Pomysł przedni tylko...

  • W posiadaniu mam "balon" o pojemności 34 l po sam korek nie naleję.
  • Z tego co słyszałem to nagazowanie jest dość trudne przy takim ekstrakcie, a przez 3 miesiące refermentacja będzie już znacznie posunięta. W butli jak zrozumiałem ma dojrzewać bez surowców do refermentacji.
  • nasuwa mi się też pytanie jak zaczopować potencjalnie butlę. Korek wymaga nawilżania, a rurka uzupełniania wodą.

Sumując:

  • Pomysł na przyszłość, dzięki - na to nie wpadłem.
  • Po przemyśleniu sprawy... zleję całość RISa w butelki. To "towar" ekskluzywny i chyba nie powinno się go "walić do ryja" z party kega ;-) - Przepraszam za słowa. Osobiście nie mam nic przeciwko - w zależności od piwa.
  • Parę butelek na sierpień, reszta niech dochodzi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomysł przedni tylko... W posiadaniu mam "balon" o pojemności 34 l po sam korek nie naleję. Z tego co słyszałem to nagazowanie jest dość trudne przy takim ekstrakcie, a przez 3 miesiące refermentacja będzie już znacznie posunięta. W butli jak zrozumiałem ma dojrzewać bez surowców do refermentacji. nasuwa mi się też pytanie jak zaczopować potencjalnie butlę. Korek wymaga nawilżania, a rurka uzupełniania wodą.

 

na lokalnych giełdach staroci standardowy przelicznik dla używanego szkła do fermentacji to 1PLN/L, chociaż przy mniejszych pojemnościach to pewnie będzie ze 40PLN/20L - grosze w kontekście TEGO piwa jeśli wyjdzie dobre, a nie jest to jednorazowa inwestycja.

 

tak, dojrzewanie w butli to jeszcze przed nagazowaniem.

 

refermentacja pewnie ciężka, tj. z dodatkiem odrobiny świeżej gęstwy lub odpowiednich sucharów i swoje zajmie, ale temu piwu to wyjdzie na dobre. w party kegach to przecież też się chyba gazuje sztucznie i tu nie masz tych problemów.

 

 

 

To "towar" ekskluzywny i chyba nie powinno się go "walić do ryja" z party kega

 

nie widzę związku - jeśli impreza to ma być wbijanie gwoździ to rzeczywiście risa lepiej schować, no ale chyba nie o to chodziło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Chciałbym uwarzyć pierwszego w życiu RISa i im więcej czytam tym mniej wiem...

Chciałbym uwarzyć:

  • Russian Imperial Stout 24Blg (20l)
  • Dry Stout ok. 12Blg (20l)

Pytanie mam takie do bardziej doświadczonych Kolegów. Ile i jakich słodów jeszcze dokupić, ile wody (2l wody na kilogram słodu?) ewentualnie jakie chmiele i w jakich ilościach na Dry Stouta.

 

Co mam, ano zasyp z zestawu surowców ok. 9,7kg

  1. Pale ale - 8kg
  2. karmelowy 600 - 0,5kg
  3. pszeniczny - 0,5kg
  4. czekoladowy jasny - 0,2kg
  5. jęczmień prażony - 0,5kg

Chmiele:

  1. Challenger - 60g
  2. East Kent Goldings 20g

Pytania pomocnicze.

Z racji braku gęstwy mój wybór padł na 2 paczki sucharów Danstar Nottingham Ale - czy to dobry wybór. Zamierzam fermentować w piwnicy - temp. otoczenia 15 stopni C. Drugie pomocnicze pytanie czy to nie za niska temperatura dla Ale? Wyboru zresztą nie mam. Brak lodówki a w domu +23 stopni C.

 

Przyszły weekend to jest ten sądny dzień warzenia ;-)

 

 

Ku potomnym ;-) Przypominam o pytaniu zasadniczym ;-)

 

Osobiście po przeanalizowaniu tematu skłaniam się do wniosku, że piwo z "wysłodzin" nie ma sensu. Oszczędności nikłe a nakład pracy ogromny.

Hawk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

refermentacja pewnie ciężka, tj. z dodatkiem odrobiny świeżej gęstwy lub odpowiednich sucharów i swoje zajmie, ale temu piwu to wyjdzie na dobre. w party kegach to przecież też się chyba gazuje sztucznie i tu nie masz tych problemów.

 

Wg. mojej wiedzy w party kegach gazuje się przez refermentację dodając mniejszą ilość surowca do refermetacji. Użycie pompki do rozlewu z CO2 ma na celu jedynie "wypchać" piwo. Nagazować sztucznie pewnie się da ale sprzętu takowego nie posiadam.

 

 

 

Tomek74, dnia 12 marzec 2017 - 20:26, napisał: To "towar" ekskluzywny i chyba nie powinno się go "walić do ryja" z party kega nie widzę związku - jeśli impreza to ma być wbijanie gwoździ to rzeczywiście risa lepiej schować, no ale chyba nie o to chodziło...

 

Masz rację. Chodziło mi raczej sposób wyszynku. Butelka będzie właściwsza jeśli chodzi o moje zdanie

Edytowane przez Tomek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.