Skocz do zawartości

Pierwsza warka z zacieraniem.


n3uro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych forumowiczów.

Jak w temacie. Popełniłem już wcześniej 3 warki - mianowicie dwie z kit'ów z dochmielaniem na zimno, plus jedna z ekstraktu z samodzielnym chmieleniem, przyszedł czas na poważną zabawę. :)

 

Jestem w posiadaniu 5kg pale ale Strzegom i 1kg karmelowy czerwony Strzegom - niestety muszę to podzielić na pół, możliwości sprzętowe ( gar ). Zacieranie jednotemperaturowe - około 64 stopnie. Docelowo około 12l po chmieleniu.

 

Do tego posiadam 100g marynka, 100g iunga, i 100g Chinook PL.

Chciałbym z tego zrobić co na kształt APA PL. Na 60minut chcę dodać Marynka + Iunga, na 20 minut Marynka + Iunga + Chinook, na 5 minut również trzy chmiele.

 

Fermentacja - drożdże suche US-04 - temp 19-20 stopni, niżej niestety nie mam gdzie.

Tu moje pytanie nie wiem jak się ogarnąć z ilością chmieli ?

 

Chcę to zrobić tak :

 

Marynka 7,5g - 60 minut

Iunga 7,5g - 60 minut

 

Marynka 7,5g - 20 minut

Iunga 7,5g - 20 minut

Chinook PL 7,5 g - 20 minut

 

Marynka 10g - 5 minut

Iunga 10g - 5 minut

Chinook PL 10g - 5 minut

 

Resztę dodać na cichą na jakieś 5-7 dni.

 

Aaa.. Ten karmelowy z tego powodu że chciałbym otrzymać trochę ciemniejsze piwko. ;)

 

Wszelkie uwagi bardzo mile widziane. :)

Edytowane przez n3uro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duzo kombinowania z tym chmieleniem. Iunga na goryczke a pod koniec i na koniec marynka i chinook pl. Teoretycznie najlepiej z tych chmieli pachnie chinook. Wiec pewnie on i tak przykryje marynke. Robilem sh na marynce i iundze i zdecydowanie lepiej pachnie marynka. Iunga kiepska w tym sezonie. Jesli chodzi o drozdze to dla s04 za wysoka temperatura fermentacji. 15 stopni bedzie ok. Jak nie masz opcji takiej to schladzaj w misce z woda albo pudlo styropianowe. A najprosciej to bedzie zapodac us05. Na pewno zrobia mniej zlego wbtemp 19 stopni od s04

 

Wyslano z amiga 600

Edytowane przez crusher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w porownaniu do iungi z 14/15 to kiepsko z aromatem, ktora wyraznie pachniala owocowo. Juz 15/16 byla slabsza. A tegoroczna jak dla mnie strasznie slaba. Nie twierdze ze iunga jest kiepskim chmielem bo na goryczke sie nadaje ale na aromat itp to strasznie sie pogorszylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o zasypie ? Nie jest za dużo tego karmelowego ? Co prawda nie jest to jakiś ciemny bardzo słód ale duża część osób jakoś przestrzega przed zbyt dużą ilością karmelowych.

Edytowane przez n3uro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wsypać 0,5kg na 12l warkę, to stanowczo za dużo. Ja bym dał max 0,15kg ;) nie chodzi o kolor, ale sypiąc 0,5kg będziesz miał z tego ulepek, który ułoży się może po pół roku leżakowania.

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie sklepu jest podane że do 25% zasypu jeżeli chodzi o ten konkretny słód ( czerwony karmelowy Strzegom ). Tutaj wychodzi jakieś 17%. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego to jednak będzie za dużo ? Proszę o wyrozumiałość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25% to może możesz dać do bittera który ma 8Blg (chociaż i to jest dyskusyjne).

A dlaczego to będzie za dużo to już ci kolega powyżej wyczerpująco wytłumaczył, radzę przeczytać.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na pewno zrobia mniej zlego wbtemp 19 stopni od s04

Dlaczego mówisz, że S04 robią złe rzeczy w temp 19 st, skoro w specyfikacji jest to środek zalecanego zakresu fermentacji (15-24st)?

 

Ponieważ teraz cool kids fermentują poniżej zera.

A w ogóle to czysty profil, estry ble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s04 maja bardzo gwaltowny start i wieksza czesc cukrow przerabiaja w pierwszych kilku dniach, wiec nie zdziwie sie jak ci temperatura skoczy do 22-23 stopni. A to moze dac ci rozpuszczalnik, a na pewno kupe estrów. Poczytaj o tych drozdżach to bedziesz wiedział co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie sklepu jest podane że do 25% zasypu jeżeli chodzi o ten konkretny słód ( czerwony karmelowy Strzegom ). Tutaj wychodzi jakieś 17%. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego to jednak będzie za dużo ? Proszę o wyrozumiałość :)

 

Niestety na naszym rynku kraftowym jakieś 70 % IPA jest karmelowych. Niektórzy sypią za to gromy, mi to jakoś bardzo mocno nie przeszkadza ale fakt faktem, po dwóch takich piwach mam dość. Tyle karmelu da ci bardzo słodkie piwo tak jak koledzy pisali. Dodatek słodu karmelowego ma kontrować goryczkę ale nie dominować w IPA, a tutaj będzie taki efekt.

 

Musisz się zastanowić czy chcesz uwarzyć coś w kierunku West Coast czy East Coast IPA

 

Edit: Nie doczytałem że to ma być APA. Mimo wszystko z karmelowymi w dół ;)

Edytowane przez krisangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dołożę kilogram słodu ( tu pytanie jakiego ? I tak muszę go nabyć, chyba po prostu 1kg Pale Ale i tyle) a z karmelem zdecydowanie w dół. I chyba jednak zrobię to na raz bo dogadałem się z jednym użytkownikiem forum co do gara ;-);-)

Edytowane przez n3uro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to te 19-20 stopni to temperatura otoczenia czy fermentacji?

Otoczenia, niestety.

 

 

No to niestety nic dobrego z tego nie wyjdzie :(

Nie masz możliwości fermentacji np w styropianowym pudle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że przechwytuję temat, ale naprawdę uważacie, że temp otoczenia 19st, to za dużo na S-04? Co powiecie o US-05? Ostatnio robiłem IRA, zadałem S04 w 26 stopniach, temp otoczenia 20 i wyszło elegancko. Z tego co tu czytam powinna być tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.