Skocz do zawartości

Filtrator z oplotu


Billy the Kid

Rekomendowane odpowiedzi

Sory, że odgrzebuję temat, ale nie będę śmiecił nowym.

 

Ma jakieś znaczenie średnica oplotu? Ten przy rurce z nakrętką 3/4 cala ma większą średnicę niż ten przy 1/2 cala. W okolicznych Leroy Merlinach, Praktikerach nie mam w ogóle takich z 3/4 więc się zastanawiam czy szukać na siłę czy kupić przejściówkę. W ogóle ceny też mają z kosmosu. Po 20 zł i więcej. Nie wiem gdzie Wy kupowaliście, że daliście 10 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, że odgrzebuję temat, ale nie będę śmiecił nowym.

 

I słusznie ;)

 

 

 

Ma jakieś znaczenie średnica oplotu? Ten przy rurce z nakrętką 3/4 cala ma większą średnicę niż ten przy 1/2 cala.

 

Średnica pewnie ma znaczenie. Ten o większej średnicy trudniej jest zgnieść. Używam oplotu z nakrętką 1/2'' i chwalę sobie. Długość oplotu to coś około 130-150 cm ale widzę że sporo ludzi używa o wiele krótszych oplotów i też sobie radzą.

 

Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie by zainwestować w oplot z przyłączem 1/2'' + redukcja.

 

Co do cen to nie wypowiadam się, bo nie pamiętam ceny swojego oplotu.

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 10 zł to można co najwyżej kupić wężyk 3/8" o długości 20-30 cm. Takie coś kompletnie nie nadaje się do wysładzania.

Kup 3/4", zagięte jak linku wrzuconym przez nike21. Dzięki zagięciu bardzo dobrze układa się w kadzi filtracyjnej, czy fermentorze. Mam taki, tylko krótszy - 60 cm. Sprawuje się bardzo dobrze, przeżył już 50 warek, i przetrzyma pewnie jeszcze drugie tyle. Kosztował w Leroyu 27 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Chyba, każdy, kto filtrował za pomocą oplotu zacier z dużą zawartością surowców pozbawionych łuski miał niniejszy lub większy problem z filtracją. Ponieważ ostatnio zdarzyło mi się kilka takich piw, miałem sporo czasu na przemyślenia. Dotychczas robiłem tak, że gdy filtracja utknęła mieszałem zacier i zawracałem mętną brzeczkę. Ostatnio jednak robiłem piwo z płatkami owsa i ta metoda zawiodła, bo jak tylko zaczęła lecieć klarowna brzeczka od razu filtracja zwalniała do prędkości ok 3 litry na godzinę. Nawet umieszczenie kubła wyżej niewiele dało, choć dużym problemem jest za niskie podciśnienie, niezdolne do zassania większej ilości brzeczki z pojemnika filtracyjnego i udrożnienia złoża filtracyjnego. Po kilku nieudanych próbach z zamieszaniem zacieru postanowiłem zmienić taktykę. Kiedy złoże po raz kolejny prawie całkowicie się zatkało ustami zaciągnąłem brzeczkę, która tylko chwileczkę leciała. To był znak że złoże nie jest do końca zapchane tylko brak odpowiedniego podciśnienia. Jedyną znaną mi metodą manualnego wywołania podciśnienia jest technika stosowana przy dojeniu mleka. Czyli najpierw ustami zassałem brzeczkę i od razu zanim przesłał lecieć zaczęłam ściskać energicznie wężyk dłońmi od góry ku dołowi tak ja się doi krowy. Naturalnie mały obwód wężyka sprawia duże problemy, aby takie podciśnień zwiększyć ale ponieważ zauważyłem że metoda zaczyna działać, robiłem tak przez dobrych kilka minut aż złoże się udrożniło i powtarzałem kiedy widziałem że brzeczka zaczyna wolniej płynąć.

 

Jeżeli w przyszłości będę robił kolejne piwo z żytem pszenżytem lub płatkami owsa zastosuje takie rozwiązanie. Wężyk  o długości 1 m przetnę na dwie części o długości 30 i 70 cm. . pomiędzy te przecięte części wstawię 10 cm wężyk o większej średnicy np 3/4 cala. Poprzez uciskanie tego grubszego wężyka będę mógł zwiększyć podciśnienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, każdy, kto filtrował za pomocą oplotu zacier z dużą zawartością surowców pozbawionych łuski miał niniejszy lub większy problem z filtracją. Ponieważ ostatnio zdarzyło mi się kilka takich piw, miałem sporo czasu na przemyślenia. Dotychczas robiłem tak, że gdy filtracja utknęła mieszałem zacier i zawracałem mętną brzeczkę. Ostatnio jednak robiłem piwo z płatkami owsa i ta metoda zawiodła, bo jak tylko zaczęła lecieć klarowna brzeczka od razu filtracja zwalniała do prędkości ok 3 litry na godzinę. Nawet umieszczenie kubła wyżej niewiele dało, choć dużym problemem jest za niskie podciśnienie, niezdolne do zassania większej ilości brzeczki z pojemnika filtracyjnego i udrożnienia złoża filtracyjnego. Po kilku nieudanych próbach z zamieszaniem zacieru postanowiłem zmienić taktykę. Kiedy złoże po raz kolejny prawie całkowicie się zatkało ustami zaciągnąłem brzeczkę, która tylko chwileczkę leciała. To był znak że złoże nie jest do końca zapchane tylko brak odpowiedniego podciśnienia. Jedyną znaną mi metodą manualnego wywołania podciśnienia jest technika stosowana przy dojeniu mleka. Czyli najpierw ustami zassałem brzeczkę i od razu zanim przesłał lecieć zaczęłam ściskać energicznie wężyk dłońmi od góry ku dołowi tak ja się doi krowy. Naturalnie mały obwód wężyka sprawia duże problemy, aby takie podciśnień zwiększyć ale ponieważ zauważyłem że metoda zaczyna działać, robiłem tak przez dobrych kilka minut aż złoże się udrożniło i powtarzałem kiedy widziałem że brzeczka zaczyna wolniej płynąć.

 

Jeżeli w przyszłości będę robił kolejne piwo z żytem pszenżytem lub płatkami owsa zastosuje takie rozwiązanie. Wężyk  o długości 1 m przetnę na dwie części o długości 30 i 70 cm. . pomiędzy te przecięte części wstawię 10 cm wężyk o większej średnicy np 3/4 cala. Poprzez uciskanie tego grubszego wężyka będę mógł zwiększyć podciśnienie. 

Wnioskuję, że Twoją kolejną warką będzie Milk Stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli w przyszłości będę robił kolejne piwo z żytem pszenżytem lub płatkami owsa zastosuje takie rozwiązanie. Wężyk  o długości 1 m przetnę na dwie części o długości 30 i 70 cm. . pomiędzy te przecięte części wstawię 10 cm wężyk o większej średnicy np 3/4 cala. Poprzez uciskanie tego grubszego wężyka będę mógł zwiększyć podciśnienie. 

Wnioskuję, że Twoją kolejną warką będzie Milk Stout.

 

 

Nie gorzej: DYNIOWY STOUT OWSIANY   :-)

Edytowane przez TomaszM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, luki161 napisał:

To jest filtrator do chmielu i nie nada sie raczej do filtracji przy wysladzaniu, mloto zgniecie ta siatke.

Dzięki za odpowiedź, na razie jestem na etapie kompletowania sprzętu:), a coś takiego warto kupić,  https://pl.aliexpress.com/item/5pcs-home-brew-silicone-filter-for-wort-mashing-fermenting-and-filling-end-of-tube-or-beer/32752832307.html?spm=a2g17.10010108.1000016.1.6bc0d9edBVWV8w&isOrigTitle=true  , wydaję się że to było by przydatne do końcowej filtracji zamiast tych pończoch czy druciaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, sulko napisał:

 

Używam od dawna do filtrowania zacieru, ze wszystkich dotychczasowych rozwiazań (rurkowy, oplot) sprawdza mi się świetnie. Garnek 70litrów, zasypy 14-20kg i nic się z nim nie dzieje. Potrafi 65litrów brzeczki zrobić w 15-20minut przy wydajności 60-70%. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sulko napisał:

Dzięki za odpowiedź, na razie jestem na etapie kompletowania sprzętu:), a coś takiego warto kupić,  https://pl.aliexpress.com/item/5pcs-home-brew-silicone-filter-for-wort-mashing-fermenting-and-filling-end-of-tube-or-beer/32752832307.html?spm=a2g17.10010108.1000016.1.6bc0d9edBVWV8w&isOrigTitle=true  , wydaję się że to było by przydatne do końcowej filtracji zamiast tych pończoch czy druciaków.

Mam i nie polecam. Chmiel w kilka sekund oblepia całość i przelewanie staje. O niebo lepszy jest hop spider jak ten poniżej. Użyłem jak na razie dwa razy, ale uważam to za jeden z najlepszych zakupów jak do tej pory.

https://pl.aliexpress.com/item/304-Stainless-Steel-Hop-Spider-Strainer-Homebrew-Beer-Pellet-Hop-Filter-100x255mm-400-Micron-Filtering-for/32739880355.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.