Skocz do zawartości

Filtrator z oplotu


Billy the Kid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Filtruję przez kadź filtracyjną, ale zastanawiam się, czy niezrobić sobie filtratora z wężyka do podłączenia wody.

Zastanawia mnie jednak, czy brzeczka przeleci przez oplot, czy też trzeba robić jakieś dziurki i jaki jest czas filtrowania.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Filtrator_z_oplotu_(Jejski)

 

Mogę prosić o poradę, kogoś co coś takiego ma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Filtruję przez kadź filtracyjną, ale zastanawiam się, czy niezrobić sobie filtratora z wężyka do podłączenia wody.

Zastanawia mnie jednak, czy brzeczka przeleci przez oplot, czy też trzeba robić jakieś dziurki i jaki jest czas filtrowania.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Filtrator_z_oplotu_(Jejski)

 

Mogę prosić o poradę, kogoś co coś takiego ma.

Oplot sam w sobie ma dziurki w... oplocie. Oczywiście pod warunkiem, że wyciągniesz gumowy środek. Nic więcej nie trzeba robić. Warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyciągam tylko gumowy wąż, zarabiam końcówkę, redukcja i przykręcam - to wszystko, tak?

A zacier wlewam bezpośrednio na podłączony wężyk i filtruję, i nie stosuje już kadź filtracyjnej.

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyciągam tylko gumowy wąż, zarabiam końcówkę, redukcja i przykręcam - to wszystko, tak?

A zacier wlewam bezpośrednio na podłączony wężyk i filtruję, i nie stosuje już kadź filtracyjnej.

Ja też potwierdzam to co koledzy napisali wcześniej. Próba będzie Cię kosztować kilka złotych, więc nie ma co czekać. powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też wsadzić do środka drut miedziany, wtedy masz pewność że się nie podniesie i nie przesunie na boki podczas wlewania zacieru.

Super filtrator zrobił kolega rubezhal ponacinana rurka miedziana obciągnięta wężykiem z oplotu.

Żadne ciśnienie tego nie załamie i filtracja jest super. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzucę, że filtracja nawet 10kg słodu sprawnie odbywa się dzięki wężykowi o długości 0,6m! :cool:

 

Sam kiedyś zastanawiałem się nad zrobieniem filtratora z rurek miedzianych, ale oplot sprawuje się idealnie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super filtrator zrobił kolega rubezhal ponacinana rurka miedziana obciągnięta wężykiem z oplotu.

Żadne ciśnienie tego nie załamie i filtracja jest super. :cool:

Potwierdzam, filtrator by rubezahl sprawuje się naprawdę świetnie.

Edytowane przez skwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie o to chodzi. Wężyk ma być zakręcany do kranika we wiaderku

Czyli wyciągam tylko gumowy wąż, zarabiam końcówkę, redukcja i przykręcam - to wszystko, tak?

A zacier wlewam bezpośrednio na podłączony wężyk i filtruję, i nie stosuje już kadź filtracyjnej.

Proszę nie mieszać młodzieży w głowie i czytać dokładnie cały temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba kobra z oplotu a nie filtrator :beer: jak to ma działać?

... nie 'jak to ma działać?' - tylko działa!

Wkładasz 'Kobrę' (taką samą nazwę dał mój syn, nie używałem jednak tutaj, ale niech już będzie) do kadzi zaciernej, podłączasz wężyk, lekkie zassanie i brzeczka grawitacyjnie spływa do podstawionego pojemnika.

W większości swoich warek musiałem stosować ogranicznik przepływu na podłączonym wężyku, żeby spowolnić filtrowanie/wysładzanie.

Korzyścią jest filtrowanie bez przelewania do kadzi filtracyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba kobra z oplotu a nie filtrator :beer: jak to ma działać?

... nie 'jak to ma działać?' - tylko działa!

Wkładasz 'Kobrę' (taką samą nazwę dał mój syn' date=' nie używałem jednak tutaj, ale niech już będzie) do kadzi zaciernej, podłączasz wężyk, lekkie zassanie i brzeczka grawitacyjnie spływa do podstawionego pojemnika.

W większości swoich warek musiałem stosować ogranicznik przepływu na podłączonym wężyku, żeby spowolnić filtrowanie/wysładzanie.

Korzyścią jest filtrowanie bez przelewania do kadzi filtracyjnej.[/quote']

A dodatkowo taki filtrator można zastosować przy zacieraniu np. w lodówce czy zailozowanym fermentorze, prze zacieraniu na lenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można go też wykorzystać po zakończeniu chmielenia do oddzielenia chmielin.

... ciekawy pomysł - nie stosowałem ze względu na konieczność sterylizacji tak dużej powierzchni. Do tego etapu mam inny patent, może przy jutrzejszym warzeniu zrobię fotki i wrzucę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można go też wykorzystać po zakończeniu chmielenia do oddzielenia chmielin.

... ciekawy pomysł - nie stosowałem ze względu na konieczność sterylizacji tak dużej powierzchni. Do tego etapu mam inny patent' date=' może przy jutrzejszym warzeniu zrobię fotki i wrzucę na forum.[/quote']

Ale w czym widzisz problem, sterylizujesz tak jak chłodnicę. Wstawiasz na ostatnie 5' gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym widzisz problem, sterylizujesz tak jak chłodnicę. Wstawiasz na ostatnie 5' gotowania.

Fakt, przy takim ponownym zastosowaniu 'Kobry' :beer: (- niech już tak zostanie), to dobry sposób na sterylizację.

Używając szyszek, mam jednak inny 'patent', postaram się wkrótce udokumentować i przedstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

 

Ale w czym widzisz problem, sterylizujesz tak jak chłodnicę. Wstawiasz na ostatnie 5' gotowania.

ale w ten sposób nie wysterylizujesz końcówki wystającej ponad brzeczkę a nią także będzie płynąc schłodzona brzeczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.