Skocz do zawartości

"Sprężone powietrze", czyli propan-butan vs utlenienie


Rekomendowane odpowiedzi

Szukając pomysłów na unikanie utleniania pojawiła się koncepcja użycia sprężonego powietrza, czyli sprayu używanego normalnie do odkurzania komputera a zawierającego propan-butan. I tu pytanie, czy można go użyć do stworzenia poduszki powietrznej przy przelewaniu, np. na cichą czy rozlew, aby wypchnąć tlen z wiaderka?

Coś takiego używa się zabezpieczając płynne odczynniki fotograficzne w butelkach przed kontaktem z tlenem, więc może tu też znajdzie zastosowanie?

Plusy:

- propan / butan nie rozpuszcza się w wodzie

- cięższy od powietrza, wypycha tlen

- Nie bawimy się np. z butlą z CO2 (rzadko kto ma)

Minusy:

- bardzo łatwopalny, więc rzecz jasna z daleka od wysokich temperatur i źródeł ognia.

 

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat sensu / bezsensu takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając pomysłów na unikanie utleniania pojawiła się koncepcja użycia sprężonego powietrza, czyli sprayu używanego normalnie do odkurzania komputera a zawierającego propan-butan. I tu pytanie, czy można go użyć do stworzenia poduszki powietrznej przy przelewaniu, np. na cichą czy rozlew, aby wypchnąć tlen z wiaderka?

Coś takiego używa się zabezpieczając płynne odczynniki fotograficzne w butelkach przed kontaktem z tlenem, więc może tu też znajdzie zastosowanie?

Plusy:

- propan / butan nie rozpuszcza się w wodzie

- cięższy od powietrza, wypycha tlen

- Nie bawimy się np. z butlą z CO2 (rzadko kto ma)

Minusy:

- bardzo łatwopalny, więc rzecz jasna z daleka od wysokich temperatur i źródeł ognia.

 

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat sensu / bezsensu takiego rozwiązania.

 

A nie lepsze Co2? Kosztuje grosze, są też kartridże z nim - nie jest łatwo palny. Pojemnik nim łatwo wypełnić same plusy :P

 

Dodałbym też jeden minus propanbutanu - Tetrahydrotiofen, który śmierdzi i ogólnie może gaz nie ma zapachu ale jest specjalnie "barwiony" tym zapaszkiem żeby miał. Nie widzę sensu w zabawie takiej. Kolejne samo wdychanie propanbutanu też nie jest korzystne. Koszt butli CO2 nie jest wielki w porównaniu z bezpieczeństwem.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, znalazłem na serwisie aukcyjnym spray z CO2, 3 sztuki 36 zł. Czyli brakowało mi wiedzy że coś takiego istnieje :)

W tym kontekście zabawa w propany jest pomyłką. Dzięki!

 

Są też w sklepach naboje CO2 do syfonów (beczek 5 litrów) ale marna wydajność. Szczerze jak policzysz to wszystko to koszt butli może nie wydawać się tak wielki i głupi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też w sklepach naboje CO2 do syfonów

są też z azotem

aaa i co myślę może być istotne jest czysty bo używa się go do spożywki właśnie, jak by kogoś interesowało tak robią w syfonach bitą śmietanę w knajpach czy kawarniach

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, znalazłem na serwisie aukcyjnym spray z CO2, 3 sztuki 36 zł. Czyli brakowało mi wiedzy że coś takiego istnieje :)

W tym kontekście zabawa w propany jest pomyłką. Dzięki!

 

 

Duża butla CO2 1,5m wysoka, koszt 80zł. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rzeczywiście, znalazłem na serwisie aukcyjnym spray z CO2, 3 sztuki 36 zł. Czyli brakowało mi wiedzy że coś takiego istnieje :)

W tym kontekście zabawa w propany jest pomyłką. Dzięki!

 

 

Duża butla CO2 1,5m wysoka, koszt 80zł. :)

 

 

w sumie dobrze że to zostało powiedziane - niby nikt nie myśli o 6kg butli co2, taka duża i w ogóle, chociaż może by się przydała, ale skoro to tylko 80pln :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

stary sposób winiarzy - pet z nawierconą nakrętką i przeciągniętym przez nią wężykiem, w środku woda z sodą oczyszczoną. wrzucasz kwasek cytrynowy, zamykasz i masz nadmuch CO2.

Bardzo fajny patent! Jeszcze z tym tygodniu wypróbuję - dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką butlę i zastanawiam się czy nada się w piwowarstwie. Butla do paintballa używana maksymalnie 5 razy. Myślę czy by nie dało się właśnie takiej poduszki powietrznej robić przy przelewaniu na cichą czy przy rozlewie. Nie wiem jak uwalniać CO2 bezpośrednio z butli i  czy można gdzieś ją napełnić CO2 ?? Co myślicie ??

post-14427-0-20697900-1488995813_thumb.jpg

post-14427-0-05495000-1488995887_thumb.jpg

post-14427-0-34067500-1488995934_thumb.jpg

post-14427-0-98060700-1488995979_thumb.jpg

post-14427-0-35982800-1488996023_thumb.jpg

post-14427-0-40759000-1488996066_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.