Skocz do zawartości

Ananas IPA


mizw

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, prosiłbym o pomoc w sprawdzeniu/współtworzeniu receptury na piwo bazujące na IPA. 

Chciałbym przy było to piwo z aromatem ananasowym i sosnowym. Efekt ten chcialbym uzyskać przez odpowiednie chmielenie. Nie mam doświadczenia z amerykańskimi/australijskimi chmielami i chciałem zweryfikować kilka informacji na które natchnąłem się na homebrewtalk.com.

 

Poniżej propozycja receptury na 20L, 12BLG

  • Pale Ale Malt  -3.5 kg
  • Caramunich® typ I  - 0.2kg
  • Pszeniczny jasny - 0.5kg 

Zacieranie 

  • 65C - 50 min
  • 72C - 15 min
  • 77C - 10 min

Chmielenie

  • Simcoe 10 g 50 min 13.2 %
  • Simcoe 15 g 20 min 13.2 %
  • Chinook 20 g 10 min 13 %
  • Na zimno Chinook 80 g 7 dni 13 %

 

Drożdze US-05 albo WLP001 

 

Pytanie moje jest takie czy ktoś używał Chinooka do chmielenia na zimno i uzyskał nim aromat ananasowy? Może podobne odczucia z Chinnok Single Hopem ? A może lepsza będzie citra ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  Pytanie moje jest takie czy ktoś używał Chinooka do chmielenia na zimno i uzyskał nim aromat ananasowy? Może podobne odczucia z Chinnok Single Hopem ? A może lepsza będzie citra ? 

 

Sporego Ananasa w piwach uzyskałem chmielem Cascade DE -2014 rocznikiem nie wiem jak najnowsze się sprawują. Ale szukałbym w tą stronę ;)  Chinookiem nie uzyskasz ananasa jest on typowo cytrusowy, grapefruitowy.

 

Co do chmielenia polecam poczytać o chmieleniu whirpoolowym daje on fajną podbudowę pod chmielenie na zimno. Jest parę tematów o tym na forum i obszerny artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając dalej ananasowych aromatów w chmielu i wertując forum znalazłem jeszcze wskazania na iungę poparte praktykami Z drugiej strony na ychhops.com  dostaję wypis 

  • Blanc
  • Galena
  • HBC 438
  • Merkur
  • Polaris 
  • Zythos

Boję się trochę, że cascade 2014 może być inny niż 2016. Ale kto nie walczy - ten nie je:) więc chyba podejmę 'ryzyko'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

Sporego Ananasa w piwach uzyskałem chmielem Cascade DE -2014

Dzieki za podpowiedź. Użyłem Cascade'a DE z 2016 i faktycznie czuć w piwie ananasa. Na drugi raz jednak dałbym go chyba ze dwa razy więcej (dałem 80g na cichą) z czego cześć na whirpool. W ogólnym rozrachunku uzyskałem trochę za dużo grapefruita a za mało żywicy i ananasa, ale i tak jestem zadowolony z efektów :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sporego Ananasa w piwach uzyskałem chmielem Cascade DE -2014

Dzieki za podpowiedź. Użyłem Cascade'a DE z 2016 i faktycznie czuć w piwie ananasa. Na drugi raz jednak dałbym go chyba ze dwa razy więcej (dałem 80g na cichą) z czego cześć na whirpool. W ogólnym rozrachunku uzyskałem trochę za dużo grapefruita a za mało żywicy i ananasa, ale i tak jestem zadowolony z efektów :) 

 

 

No i fajnie o to chodziło byś był zadowolony ;) Cascade DE nie jest super aromatycznym chmielem - zrób SH na nim ale nie przesadź w aromacie to może wyjdzie więcej tego ananasa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.