Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze poczekaj jeszcze, S-04 dofermentowują bardzo długo. Po drugie zamieszaj porządnie. Ja miałem podobny problem parę tygodni temu, który też starałem się rozwiązać poprzez forum, z tym że u mnie odfermentowanie było znacznie niższe, trochę ponad 50%. U Ciebie dochodzi do 60%, więc bardziej bym obstawiał,że tak może już zostać. Mnie się udało przywrócić fermentację poprzez porządne zamieszanie drożdży. Ale nie przez potrząsanie wiadrem tylko przemieszanie ich zdezynfekowanym mieszadłem. Tak, wiem że jest ryzyko infekcji, ale S-04 jak się na dnie zbiją to potrząsać wiadrem możesz pół dnia i nie rozmieszasz wszystkiego. Jak nie zejdzie poniżej tego co jest to nie przejmować się, jak pisze przedmówca taki wynik można uznać już za prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez FFT możemy tylko szukać sprawnej szklanej kuli, bo ile drożdże odfermentują, wiedzą tylko one ;) Dodatkowo, jak kolega dwa posty wyżej zauważył, słodko zacierałeś,więc bardzo nisko nie zejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne,ze bez FFT można zgadywać, ale kto ma jakieś doświadczenie w temacie potrafi określić czy dany wynik jest w normie czy jakoś znacząco od niej odbiega. Tutaj odfermentowanie jest płytkie, ale ładnych kilka razy zdarzało mi się, że miałem podobnie i granatów nie było. Co oczywiście nie oznacza,że na 100% nie będzie ich i tym razem, środki ostrożności trzeba zachować, ale zdecydowanie jest taka możliwość, że to już naprawdę koniec fermentacji i nie ma co się spinać,ze nie zeszło jeszcze troszkę niżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku piw bardzo mocnych wskazania FFT nie za bardzo mają zastosowanie. Robiłem póki co 3 piwa o balingu powyżej 22 plato i nigdy odfermentowanie całości nie pokryło się z tym z FFT. Nie mam przy sobie notatek, ale różnica wynosiła od 1.5 do ok. 3 stopni. Żadnych granatów ani przegazowania póki co nie było. RIS butelkowany w październiku 2015 wciąż utrzymuje minimalne nagazowanie. Proponuję zamieszać całość, ale oczywiście bez napowietrzania, i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie jak nic się drastycznie nie zmieni, butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku piw bardzo mocnych wskazania FFT nie za bardzo mają zastosowanie. Robiłem póki co 3 piwa o balingu powyżej 22 plato i nigdy odfermentowanie całości nie pokryło się z tym z FFT. Nie mam przy sobie notatek, ale różnica wynosiła od 1.5 do ok. 3 stopni. Żadnych granatów ani przegazowania póki co nie było. RIS butelkowany w październiku 2015 wciąż utrzymuje minimalne nagazowanie. Proponuję zamieszać całość, ale oczywiście bez napowietrzania, i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie jak nic się drastycznie nie zmieni, butelkować.

Na chwilę obecną mam następujący plan:

Dzisiaj albo jutro intensywnie to rozmieszac - tak żeby poderwać z dna osad drożdżowy.

 

Za tydzień chce przelac to na cichą. Warkę chcę podzielić na pół.

Do połowy zadać płatki debowe macerowane w whisky, a druga polowe zostawić bez dodatków. Cichej w sumie byłoby 2 tygodnie, a burzliwej 4 tgodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.