Skocz do zawartości

Styropianowa komora fermentacyjna


Rekomendowane odpowiedzi

Wchodzi fermentor z kranikiem i wchodzą butelki. Wystarczy włożyć butelkę, przesunąć fermentor tj "docisnąć" i można wkładać z drugiej strony po przekątnej. Analogicznie druga przekątna i wchodzą 4 szt.. Za takimi wymiarami przemawiała również ekonomika wykorzystania materiałów. Mam dużo miejsca, ale na tym jednym nie planuje poprzestać, a po drugie mam mieszkanie służbowe i nie wiadomo kiedy się gdzieś przeprowadzę, więc nie szarżowałem z "szafami chłodzącymi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używając styropianu 5cm można zrobić skrzynię z 3 płyt. Wymiary zewnętrzne mniejsze a i w środku luźniej, butelki można wymieniać bez przesuwania wiadra (zaraz ktoś napisze że większa objętość to gorsza skuteczność chłodzenia). Skrzynia robiona wg wymiarów z tego wątku http://www.piwo.org/topic/7701-diy-pud%C5%82o-izolacyjne-na-fermentor/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile kasy Cie to wyniosło?? Ja też zrobiłem własny i głupi byłem bo dałem za to 75 PLN a mogłem kupić gotowy zajebiście zrobiony i większy z dopasowana pokrywą. o tutaj http://www.styromax.com.pl/

Teoria. Była dyskusja w innym wątku o tej stronie i firmie - koszty wysyłki są spore.

 

 

 

Poszło z fona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 75 zł to można mieć materiału na 2 skrzynie i piwko do wypicia w trakcie ich robienia. Za arkusz styropianu 5 cm płaciłem 7 albo 8 zł, do budowy skrzyni wystarczy 3 takie arkusze i klej.

Ja nie mogłem kupić sobie styropianu na arkusze. Musiałem kupić cały balot za prawie 60 pln brałem 10 albo 15 cm (teraz wiem, że za gruby). Do tego klej do styropianu tez kosztował, najeździłem się po mieście bo szukałem styropianu na arkusze (nigdzie nie chcieli sprzedawać) i wyszło mnie więcej tyle ile napisałem   :) Poza tym to pudło, które jest na zdjęciu jest idealnie na wymiar jak bys chciał zrobić większe to idzie więcej materiału itp. itd. Ja rozumiem, że wszystko zależy od zasobności portfela ale ja jednak wolę dopłacić i miec spokój ;)  Pozdro :)

Edytowane przez ili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za 75 zł to można mieć materiału na 2 skrzynie i piwko do wypicia w trakcie ich robienia. Za arkusz styropianu 5 cm płaciłem 7 albo 8 zł, do budowy skrzyni wystarczy 3 takie arkusze i klej.

Ja nie mogłem kupić sobie styropianu na arkusze. Musiałem kupić cały balot za prawie 60 pln brałem 10 albo 15 cm (teraz wiem, że za gruby). Do tego klej do styropianu tez kosztował, najeździłem się po mieście bo szukałem styropianu na arkusze (nigdzie nie chcieli sprzedawać) i wyszło mnie więcej tyle ile napisałem   :) Poza tym to pudło, które jest na zdjęciu jest idealnie na wymiar jak bys chciał zrobić większe to idzie więcej materiału itp. itd. Ja rozumiem, że wszystko zależy od zasobności portfela ale ja jednak wolę dopłacić i miec spokój ;)  Pozdro :)

 

Ja kupowałem w praktiker, generalnie w dużych marketach budowlanych nie ma z tym problemu. Sprawdź jaki jest koszt wysyłki tej skrzyni, bo "to nie są tanie rzeczy Panie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za 75 zł to można mieć materiału na 2 skrzynie i piwko do wypicia w trakcie ich robienia. Za arkusz styropianu 5 cm płaciłem 7 albo 8 zł, do budowy skrzyni wystarczy 3 takie arkusze i klej.

Ja nie mogłem kupić sobie styropianu na arkusze. Musiałem kupić cały balot za prawie 60 pln brałem 10 albo 15 cm (teraz wiem, że za gruby). Do tego klej do styropianu tez kosztował, najeździłem się po mieście bo szukałem styropianu na arkusze (nigdzie nie chcieli sprzedawać) i wyszło mnie więcej tyle ile napisałem   :) Poza tym to pudło, które jest na zdjęciu jest idealnie na wymiar jak bys chciał zrobić większe to idzie więcej materiału itp. itd. Ja rozumiem, że wszystko zależy od zasobności portfela ale ja jednak wolę dopłacić i miec spokój ;)  Pozdro :)

 

Ja kupowałem w praktiker, generalnie w dużych marketach budowlanych nie ma z tym problemu. Sprawdź jaki jest koszt wysyłki tej skrzyni, bo "to nie są tanie rzeczy Panie" ;)

 

Pytałem też w praktikerze i innych marketach nie chcieli sprzedać albo mieli za male rozmiary. Mówisz, że aż tak drogo?? ;)

Edytowane przez ili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście,w wątku w którym też pisałeś o styromax, było info o cenie wysyłki http://www.piwo.org/topic/20834-komora-fermentacyjna-styropianowa/?p=421167

Masz tam prowizje czy to Twoja firma że po raz kolejny "przypadkiem" o niej wspominasz?

Edytowane przez Mibor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kasy Cie to wyniosło?? Ja też zrobiłem własny i głupi byłem bo dałem za to 75 PLN a mogłem kupić gotowy zajebiście zrobiony i większy z dopasowana pokrywą. o tutaj http://www.styromax.com.pl/

 

Tak jak pisałem w poście. Styropian 58 i klej 15. Reszta to narzędzia które miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem całą paczkę styropianu o grubości 5 cm za jakieś 50PLN (12 płyt o wymiarach 1000mmx500mmx50mm)

Klej c.a. 15PLN.

Na skrzynie na dwa fermentory poszło mi 5,5 płyty. Mam jeszcze zapas na jedną taka samą jak by pierwsza się zużyła.

Sam kiedyś myślałem o styromaxie ale kalkulacja ekonomiczna pokazała, że za skrzynie z przesyłką miał bym jakieś 3, o których napisałem. Więc po co przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podpowiem dwa hasła: bezwładność cieplna i procesy egzotermiczne.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Masz takie pudło ? Bo po 8 godzinach 20 stopni przy użyciu 9 litrów lodu to to nie jest normalne, coś tam jest nie tak. Ja nie testowałem u siebie ale strzelam że jakbym tyle dał, to bym przez ponad 24h do 20 stopni nie dobił, a może i dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz takie pudło ? Bo po 8 godzinach 20 stopni przy użyciu 9 litrów lodu to to nie jest normalne, coś tam jest nie tak. Ja nie testowałem u siebie ale strzelam że jakbym tyle dał, to bym przez ponad 24h do 20 stopni nie dobił, a może i dłużej.

 

Tyle że on wstawił wiadro z brzeczką 22 stopnie, ruszyła fermentacja plus nie wiemy jaką ma temperaturę tam gdzie ta skrzynia stoi. To, że jakiś termometr pokazał 20 stopni w wewnątrz skrzyni, a ten naklejony na fermentorze 19 też może wskazywać że jest błąd tego pomiaru, bo raczej różnica powinna być w drugą stronę. A jak wieko nie dolega dokładnie od góry to można je czymś delikatnie obciążyć i się uszczelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego jest temperatura wewnątrz fermentora pustego a co innego jak wsadzisz tam ponad 20litrowe "ciało" o temperaturze 20°. Schładzanie petami bedzie się niestety dłużyć, nie schłodzisz w kilka godzin o ponad 10° przy tak wysokiej temperaturze otoczenia.

 

Wymieniaj jak najczęściej pety i już. I nie przejmuj się "wietrzeniem" skrzyni. Temperatura tak naprawde siedzi w brzeczce, a nie w tych kilku litrach powietrza w fermentorze.

Edytowane przez PawelW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura otoczenia czyli pokoju to 20 stopni. Wieko obciążone książkami. Jutro dokupię styropianu, postaram się czymś bardziej uszczelnić wieko, dam znać czy coś się zmieniło.

 

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka

Wg. mnie nic Ci to nie da. Patrz mój post wyżej i uzbroj się w cierpliwość.

Edytowane przez PawelW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.