Jump to content
PawelW

Styropianowa komora fermentacyjna

Recommended Posts

@@PawelW,

Spoko poradnik, ale większość dostosowuje wymiary do miejsc w którym będzie go używać. Ty masz tak dużo miejsca, a zrobiłeś chyba coś ciasny. Nie musisz wyciągnąć wiadra, żeby PETy wymieniać?

Wchodzi fermentor z kranikiem i wchodzą butelki. Wystarczy włożyć butelkę, przesunąć fermentor tj "docisnąć" i można wkładać z drugiej strony po przekątnej. Analogicznie druga przekątna i wchodzą 4 szt.. Za takimi wymiarami przemawiała również ekonomika wykorzystania materiałów. Mam dużo miejsca, ale na tym jednym nie planuje poprzestać, a po drugie mam mieszkanie służbowe i nie wiadomo kiedy się gdzieś przeprowadzę, więc nie szarżowałem z "szafami chłodzącymi".

Używając styropianu 5cm można zrobić skrzynię z 3 płyt. Wymiary zewnętrzne mniejsze a i w środku luźniej, butelki można wymieniać bez przesuwania wiadra (zaraz ktoś napisze że większa objętość to gorsza skuteczność chłodzenia). Skrzynia robiona wg wymiarów z tego wątku http://www.piwo.org/topic/7701-diy-pud%C5%82o-izolacyjne-na-fermentor/

Ile kasy Cie to wyniosło?? Ja też zrobiłem własny i głupi byłem bo dałem za to 75 PLN a mogłem kupić gotowy zajebiście zrobiony i większy z dopasowana pokrywą. o tutaj http://www.styromax.com.pl/

Za 75 zł to można mieć materiału na 2 skrzynie i piwko do wypicia w trakcie ich robienia. Za arkusz styropianu 5 cm płaciłem 7 albo 8 zł, do budowy skrzyni wystarczy 3 takie arkusze i klej.

Ile kasy Cie to wyniosło?? Ja też zrobiłem własny i głupi byłem bo dałem za to 75 PLN a mogłem kupić gotowy zajebiście zrobiony i większy z dopasowana pokrywą. o tutaj http://www.styromax.com.pl/

Teoria. Była dyskusja w innym wątku o tej stronie i firmie - koszty wysyłki są spore.

Poszło z fona

Za 75 zł to można mieć materiału na 2 skrzynie i piwko do wypicia w trakcie ich robienia. Za arkusz styropianu 5 cm płaciłem 7 albo 8 zł, do budowy skrzyni wystarczy 3 takie arkusze i klej.

Ja nie mogłem kupić sobie styropianu na arkusze. Musiałem kupić cały balot za prawie 60 pln brałem 10 albo 15 cm (teraz wiem, że za gruby). Do tego klej do styropianu tez kosztował, najeździłem się po mieście bo szukałem styropianu na arkusze (nigdzie nie chcieli sprzedawać) i wyszło mnie więcej tyle ile napisałem   :) Poza tym to pudło, które jest na zdjęciu jest idealnie na wymiar jak bys chciał zrobić większe to idzie więcej materiału itp. itd. Ja rozumiem, że wszystko zależy od zasobności portfela ale ja jednak wolę dopłacić i miec spokój ;)  Pozdro :)

Edited by ili

Ja nie mogłem kupić sobie styropianu na arkusze. Musiałem kupić cały balot za prawie 60 pln brałem 10 albo 15 cm (teraz wiem, że za gruby). Do tego klej do styropianu tez kosztował, najeździłem się po mieście bo szukałem styropianu na arkusze (nigdzie nie chcieli sprzedawać) i wyszło mnie więcej tyle ile napisałem   :) Poza tym to pudło, które jest na zdjęciu jest idealnie na wymiar jak bys chciał zrobić większe to idzie więcej materiału itp. itd. Ja rozumiem, że wszystko zależy od zasobności portfela ale ja jednak wolę dopłacić i miec spokój ;)  Pozdro :)

Ja kupowałem w praktiker, generalnie w dużych marketach budowlanych nie ma z tym problemu. Sprawdź jaki jest koszt wysyłki tej skrzyni, bo "to nie są tanie rzeczy Panie" ;)

Ja kupowałem w praktiker, generalnie w dużych marketach budowlanych nie ma z tym problemu. Sprawdź jaki jest koszt wysyłki tej skrzyni, bo "to nie są tanie rzeczy Panie" ;)

Pytałem też w praktikerze i innych marketach nie chcieli sprzedać albo mieli za male rozmiary. Mówisz, że aż tak drogo?? ;)

Edited by ili

Tak jak pisałem w poście. Styropian 58 i klej 15. Reszta to narzędzia które miałem.

Ja kupiłem całą paczkę styropianu o grubości 5 cm za jakieś 50PLN (12 płyt o wymiarach 1000mmx500mmx50mm)

Klej c.a. 15PLN.

Na skrzynie na dwa fermentory poszło mi 5,5 płyty. Mam jeszcze zapas na jedną taka samą jak by pierwsza się zużyła.

Sam kiedyś myślałem o styromaxie ale kalkulacja ekonomiczna pokazała, że za skrzynie z przesyłką miał bym jakieś 3, o których napisałem. Więc po co przepłacać.

"pożyczyć"

ładny eufemizm :(

nie mówię żeby ukraść, zazwyczaj mają jakieś resztki które zostaną wyciepnięte na hasiok. a siła nabywcza koncerniaka (a szczególnie tego w czteropaku) jest o wiele większa niż jego cena w sklepie :D

Mam problem ze swoją skrzynką. Wykonana ze styroduru 3cm, wyklejona w środku folią NRC (poprawnie, sprawdzałem parę razy dla pewności), wszelkie łączenia z zewnątrz dodatkowo obklejone power tapem. Wymiary 58x53x60 (wewnątrz). Wsadziłem dziś popołudniu fermentor z piwem o temp. 22 stopni, wsadziłem 6 petów  1.5l zamrożonych. Po ok. 8 godzinach otwarłem wieko by wymienić 2 pety a tam... temperatura otoczenia, tj 20 stopni (termometr luzem na wieku fermentora), a naklejony na fermentorze wskazywał 19. Podejrzewam że problemem jest wieko, nie wystarczyło mi materiału do zrobienia podwójnego wieka tak by wchodziło na wcisk, i mam tylko takie kostki w rogach, aczkolwiek mogę się mylić. Ma ktoś jakiś pomysł, co mogło pójść nie tak? Czy tak to ma właśnie wyglądać? Czy może spowodowane jest to że nie schłodziłem wcześniej skrzyni, a teraz piwo powoli będzie się ochładzać? Jeśli ta informacja coś da, to fermentacja ruszyła bardzo burzliwie po zaledwie 5-6 godzinach.

Podpowiem dwa hasła: bezwładność cieplna i procesy egzotermiczne.

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Masz takie pudło ? Bo po 8 godzinach 20 stopni przy użyciu 9 litrów lodu to to nie jest normalne, coś tam jest nie tak. Ja nie testowałem u siebie ale strzelam że jakbym tyle dał, to bym przez ponad 24h do 20 stopni nie dobił, a może i dłużej.

Mam pudło styropianowe i jedna butelka zamrożona po 6-8h daje mi temp otoczenia w pudle 11-12 stopni. Przy burzliwej max 2-3 stopnie wiecej. Cos ewidentnie masz nie tak.

Masz takie pudło ? Bo po 8 godzinach 20 stopni przy użyciu 9 litrów lodu to to nie jest normalne, coś tam jest nie tak. Ja nie testowałem u siebie ale strzelam że jakbym tyle dał, to bym przez ponad 24h do 20 stopni nie dobił, a może i dłużej.

Tyle że on wstawił wiadro z brzeczką 22 stopnie, ruszyła fermentacja plus nie wiemy jaką ma temperaturę tam gdzie ta skrzynia stoi. To, że jakiś termometr pokazał 20 stopni w wewnątrz skrzyni, a ten naklejony na fermentorze 19 też może wskazywać że jest błąd tego pomiaru, bo raczej różnica powinna być w drugą stronę. A jak wieko nie dolega dokładnie od góry to można je czymś delikatnie obciążyć i się uszczelni.

Temperatura otoczenia czyli pokoju to 20 stopni. Wieko obciążone książkami. Jutro dokupię styropianu, postaram się czymś bardziej uszczelnić wieko, dam znać czy coś się zmieniło.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka

Zastosuj uszczelki okienne. Mam skrzynię też z 3 cm styroduru, bez folii w środku, tylko taśma na rogach. I przy 6ciu butelkach 0,5 l, czyli 3 litrach lodu, po 12 godz mam ok 6 stopni poniżej temp otoczenia.

Poszło z fona