Skocz do zawartości

zbyt niska temperatura fermentacj?


Furmuss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W sobotę uwarzyłem kolejną warkę (27L - 15Blg). Trochę się ociepliło i w pomieszczeniu, gdzie fermentowałem do tej pory temperatura podskoczyła mi z 15 do 20 C. Został mi jeszcze garaż a w nim 10 C ( w nocy może nawet 9). Postanowiłem wstawić do garażu. Warka zadana świeżą gęstwą (drożdże FM52, pokolenie 3, zebrane tego samego dnia) ok. 150 ml. Temperatura brzeczki w momencie zadania około 18 C. Po 12 godzinach delikatne oznaki fermentacji, po 24 godzinach cieniutki kożuszek na powierzchni. Dziś rano po 36 godzinach już 3-4 centymetrowa piana.

Czy taki przydługawy start i początek fermentacji może mieć jakiś negatywny wpływ na piwo? Skoro fermentuje to zostawić tak jak jest czy może jednak przenieść w cieplejsze miejsce (około 20 C)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ale, przecież 20 C to całkiem niezła temperatura na ten szczep drożdży :) Początek fermentacji dochładzać w wiadrze z wodą i petami, a reszta fermentacji w 20C to idealna temp.Znowu 10C to może być za nisko na szczep - mogą wyleźć jakieś wady z stresu, choć niektórzy fermentowali go w tej temp. i twierdzą że było dobrze. Weź pod uwagę, że  jeżeli zdecydujesz się na 10 C piwo będzie wolniej fermentowało. Po kilku dniach, jak zakończy się burzliwsza część fermentacji i tak bym go przestawił do 20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też owinąć fermentor kocem lub karmiatą.

Tak też zrobię. Wrócę wieczorem z roboty to owinę kocem.

 

Ale ale, przecież 20 C to całkiem niezła temperatura na ten szczep drożdży :) Początek fermentacji dochładzać w wiadrze z wodą i petami, a reszta fermentacji w 20C to idealna temp.Znowu 10C to może być za nisko na szczep - mogą wyleźć jakieś wady z stresu, choć niektórzy fermentowali go w tej temp. i twierdzą że było dobrze. Weź pod uwagę, że  jeżeli zdecydujesz się na 10 C piwo będzie wolniej fermentowało. Po kilku dniach, jak zakończy się burzliwsza część fermentacji i tak bym go przestawił do 20C.

No ale to jest temperatura otoczenia. Jak się fermentacja rozhula to może i do 23-24 podejść. Nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale z tego co czytałem na tym forum to wszyscy raczej radzą trzymania się dolnych widełek temperatur. Tak czy inaczej dziś się już sporo ochłodziło to jutro wieczorem a najpóźniej pojutrze wstawię fermentor do 15 C, a na sam koniec do około 20.

A tak jeszcze z czystej ciekawości to jakieś konkretne wady mogą wyjść z za niskiej temperatury fermentacji?  Właściwie znalazłem tylko wątki o wadach wynikających ze zbyt wysokiej temperatury. Myślałem, że jeśli temperatura jest za niska to fermentacja po prostu nie ruszy albo będzie się wlekła i piwo ewentualnie nie dofermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ale to jest temperatura otoczenia. Jak się fermentacja rozhula to może i do 23-24 podejść. Nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale z tego co czytałem na tym forum to wszyscy raczej radzą trzymania się dolnych widełek temperatur. Tak czy inaczej dziś się już sporo ochłodziło to jutro wieczorem a najpóźniej pojutrze wstawię fermentor do 15 C, a na sam koniec do około 20. A tak jeszcze z czystej ciekawości to jakieś konkretne wady mogą wyjść z za niskiej temperatury fermentacji?Właściwie znalazłem tylko wątki o wadach wynikających ze zbyt wysokiej temperatury. Myślałem, że jeśli temperatura jest za niska to fermentacja po prostu nie ruszy albo będzie się wlekła i piwo ewentualnie nie dofermentuje.
 

 

Dlatego napisałem o wiadrze z wodą i petami na pierwsze 2-3 dni fermentacji. ;) Nie każda burzliwa jest super gwałtowna, a FM52 też do szalonych drożdży nie należą. Oczywiście najlepszy dolny zakres, ale przechłodzenie fermentujacego piwa do 10C możę mieć opłakane skutki - odpowiadając na drugą część wypowiedzi. Główne wady to niedofermentowanie, siarka (siarkowodór albo zapałczana, w najgorszym wypadku nawet kanaliza), Aldehyd octowy oraz diacetyl. Przy zbyt niskiej fermentacji od początku ostatnie trzy jeżeli drożdże ruszą po za zakresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.