Skocz do zawartości

Chłodzenie zamrożonymi petami


Rekomendowane odpowiedzi

Wyprowadźcie mnie z błędu. Dlaczego wrzucenie zamrożonych butelek pet do chłodzonej brzeczki jest szkodliwe. Oczywiście nie na początku, kiedy jest wysoka temperatura, ale np. poniżej 40 st. C. Przecież na takiej flaszce nie będzie żadnych żyjątek, skoro trzymałem je w -20 st. C. No chyba, że będą...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że też mi to przeszło przez myśl i chętnie bym się dowiedział czy taki sposób zadziała oraz ewentualnie dlaczego nie i czy ktoś już próbował. Temperatura na dworze coraz wyższa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie będzie żadnych żyjątek, skoro trzymałem je w -20 st. C

no popatrz, wymyśliłeś nowy sposób sterylizacji :D

tylu pracuje nad tym, a Ty tak od niechcenia, takie odkrycie :facepalm:

 

Z mojej strony to żart i myślę, że z Twojej raczej też. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w niskich temperaturach więcej mikroorganizmów jest uśpionych niż martwych? Poza tym są jeszcze formy przetrwalnikowe, które w korzystnych warunkach rozwijają się do form wegetatywnych. I najważniejsze: nie istnieje tak niska temperatura, by zabić 100% populacji mikroorganizmów (są pod tym względem dużo wytrzymalsze od organizmów wielokomórkowych).

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można taką flaszkę wcześniej popsikać desprejem, czy jakimś spirytusem żeby odkazić, ale i tak wydaje mi się to ryzykowne. Zresztą czemu przy 40*? Nawet chłodząc w wannie bez trudu dawało radę schłodzić do 25-30*. Jeżeli chcesz szybko schłdzoić do np. 10 stopni to już lepiej zainwestować w chłodnicę zanurzeniową (120 zł ), i zasilić ją wodą lodową przy pomocy jakiejś małej pompki akwarystycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ni miałem chłodnicy, brzeczkę chłodziłem w głebokim brodziku do którego wrzucałem 10 zamrożonych butelek pet. Maksymalny czas chłodzenia to 1.5 h przy jednej wymianie wody,a minimalny to godz kiedy wodę wymieniałem chyba ze trzy razy. Nie rozumie jaki skutek poza narażeniem brzeczki na zakażenie miało by przynieść wrzucenie butelek do brzeczki? Jeśli jej szybsze schłodzenie to myślę że nie warto narażać się na infekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarz tak, żeby trzeba było dolać wody do pożądanej gęstości, odpowiednią ilość wody wcześniej przegotuj i zamroź w petach. Zaraz przed chłodzeniem obierz lód z PETA i wrzuć do gorącej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak robiłem piwo szło mi wszystko pod górkę i tylko jeden proces przebiegł mi bez problemowo, a mianowicie chłodzenie. jeszcze nigdy tak szybko nie schłodziłem brzeczki. Brzeczke schłodziłem w 30minut i to w wannie. A wyglądało to tak. cały gar włożyłem do wanny zamknąłem odpływ i zacząłem gar polewać zimną wodą z prysznica, do tego mieszałem cały czas łychą w garze( wiem nie powinno się) polewałem po garze z różnych kierunków, byłem w szoku, że tak szybko można schłodzić gorącą brzeczkę. woda z kranu miała coś koło 7 st C. Mam tylko nadzieję, że następnym razem pójdzie to równie sprawnie, bo przed tem poważnie zastanawiałem się nad kupnem chłodnicy. W sumię może powinienem sie w nią zaopatrzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica to podstawa. Mam karbowankę kupioną przez forum - dziś brzeczka schłodzona do 18 stopni w 11 minut, oczywiście z mieszaniem. Woda w kranie ma u mnie 16 stopni. Po schłodzeniu wyciągam chłodnicę, mieszam i odstawiam na ok 20 minut,  w tym czasie spokojnie uwadniam drożdże i mam czas na ogarnięcie po warzeniu. Do wiadra dziś poszło finalnie 25,5 litra klarownego nastawu. Ja się cieszę ze szybko zdecydowałem się na zakup chłodnicy i polecam niezdecydowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.