Jump to content
Sign in to follow this  
JanuszMyszyński

Chłodzenie zamrożonymi petami

Recommended Posts

Wyprowadźcie mnie z błędu. Dlaczego wrzucenie zamrożonych butelek pet do chłodzonej brzeczki jest szkodliwe. Oczywiście nie na początku, kiedy jest wysoka temperatura, ale np. poniżej 40 st. C. Przecież na takiej flaszce nie będzie żadnych żyjątek, skoro trzymałem je w -20 st. C. No chyba, że będą...  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ukrywam, że też mi to przeszło przez myśl i chętnie bym się dowiedział czy taki sposób zadziała oraz ewentualnie dlaczego nie i czy ktoś już próbował. Temperatura na dworze coraz wyższa ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

nie będzie żadnych żyjątek, skoro trzymałem je w -20 st. C

no popatrz, wymyśliłeś nowy sposób sterylizacji :D

tylu pracuje nad tym, a Ty tak od niechcenia, takie odkrycie :facepalm:

 

Z mojej strony to żart i myślę, że z Twojej raczej też. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo w niskich temperaturach więcej mikroorganizmów jest uśpionych niż martwych? Poza tym są jeszcze formy przetrwalnikowe, które w korzystnych warunkach rozwijają się do form wegetatywnych. I najważniejsze: nie istnieje tak niska temperatura, by zabić 100% populacji mikroorganizmów (są pod tym względem dużo wytrzymalsze od organizmów wielokomórkowych).

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co ja wlasnie przeczytalem? Usuncie ten temat :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można taką flaszkę wcześniej popsikać desprejem, czy jakimś spirytusem żeby odkazić, ale i tak wydaje mi się to ryzykowne. Zresztą czemu przy 40*? Nawet chłodząc w wannie bez trudu dawało radę schłodzić do 25-30*. Jeżeli chcesz szybko schłdzoić do np. 10 stopni to już lepiej zainwestować w chłodnicę zanurzeniową (120 zł ), i zasilić ją wodą lodową przy pomocy jakiejś małej pompki akwarystycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedy ni miałem chłodnicy, brzeczkę chłodziłem w głebokim brodziku do którego wrzucałem 10 zamrożonych butelek pet. Maksymalny czas chłodzenia to 1.5 h przy jednej wymianie wody,a minimalny to godz kiedy wodę wymieniałem chyba ze trzy razy. Nie rozumie jaki skutek poza narażeniem brzeczki na zakażenie miało by przynieść wrzucenie butelek do brzeczki? Jeśli jej szybsze schłodzenie to myślę że nie warto narażać się na infekcję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwarz tak, żeby trzeba było dolać wody do pożądanej gęstości, odpowiednią ilość wody wcześniej przegotuj i zamroź w petach. Zaraz przed chłodzeniem obierz lód z PETA i wrzuć do gorącej brzeczki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio jak robiłem piwo szło mi wszystko pod górkę i tylko jeden proces przebiegł mi bez problemowo, a mianowicie chłodzenie. jeszcze nigdy tak szybko nie schłodziłem brzeczki. Brzeczke schłodziłem w 30minut i to w wannie. A wyglądało to tak. cały gar włożyłem do wanny zamknąłem odpływ i zacząłem gar polewać zimną wodą z prysznica, do tego mieszałem cały czas łychą w garze( wiem nie powinno się) polewałem po garze z różnych kierunków, byłem w szoku, że tak szybko można schłodzić gorącą brzeczkę. woda z kranu miała coś koło 7 st C. Mam tylko nadzieję, że następnym razem pójdzie to równie sprawnie, bo przed tem poważnie zastanawiałem się nad kupnem chłodnicy. W sumię może powinienem sie w nią zaopatrzyć

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chłodnica to podstawa. Mam karbowankę kupioną przez forum - dziś brzeczka schłodzona do 18 stopni w 11 minut, oczywiście z mieszaniem. Woda w kranie ma u mnie 16 stopni. Po schłodzeniu wyciągam chłodnicę, mieszam i odstawiam na ok 20 minut,  w tym czasie spokojnie uwadniam drożdże i mam czas na ogarnięcie po warzeniu. Do wiadra dziś poszło finalnie 25,5 litra klarownego nastawu. Ja się cieszę ze szybko zdecydowałem się na zakup chłodnicy i polecam niezdecydowanym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.