Skocz do zawartości

BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Mam jeszcze kilka pytań przed rozpoczęciem składania. Proszę o wsparcie.

 

Rozebrałem zasilacz usb. Ma na wyjściu 5V i 1A więc powinien być odpowiedni. Teraz będzie głupie pytanie laika - gdzie podłączyć prąd a gdzie neutralny (1 lub 2) na rysunku poniżej? Zdaje się, że obojętnie bo wtyczka jest bez uziemienia, więc można ją przekręcać...

 

zasilacz_usb_2.jpg.769c3630e49ca30526712ba08724a390.jpg

(na czerwono zaznaczone piny USB)

 

Kolejne głupie pytanie - skoro nie ma uziemienia to na jakiej podstawie mam podłączyć uziemienie z płytki ze stycznikami? Czy może uziemienie mam poprowadzić normalnie z gniazdka a nie z zasilacza? Czy nie ma ryzyka wtedy, że w razie jakichś przepięć spali płytkę?

 

Zgodnie ze schematem powinienem podłączyć:

A - do pinu JD-VCC na płytce ze stycznikami

D - do pinu uziemienia GND

 

zasilacz_usb_1.jpg.ebf5eed4945ad3a03374ac92f04f83d5.jpg

usb_gniazdo.jpg.29b32e58772cb0370dcfb0a213d1d1b9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, jakie uziemienie chcesz podłączać i do czego? 

Po drugie? po co rozebrałeś zasilacz? Skoro to zasilacz, z wyjściem usb to wkładasz go do gniazdka i ewentualnie na kablu usb robisz modyfikacje. Zasilasz WEMOS normalnie z kabla microUSB, ewentualnie rozcinasz kabel USB i robisz dodatkowe zasilanie przekaźnika. 

I zapamiętaj GND to nie uziemienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 21:31, george1255 napisał:

Uziemienie dajesz z gniazdka, tak samo jak neutralny, to przekaźnika podłączasz z tylko fazowy. 

 

Z zasilacza masz 2 przewody, czarny i czerwony zazwyczaj. dołącz na koniec te zworki co Ci pisałem, zalutuj, zabezpiecz termokurczką i podłącz do przekażnika tak jak zaznaczyłeś na schemacie.

Odpowiedź na rysunek z postu:

 

Tak chcę podłączyć. A jak inaczej zasilić przekaźnik bez rozbierania?

rys_zasilacz_relay.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hopek

 

Arduino lesson – 2-Channel Relay Module « osoyoo.com

 

Nie łatwiej Ci będzie podłączyć pod VCC/GND pod te goldpiny w prawym górnym rogu? Jeżeli masz z wyjście z zasilacza portem USB to bym normalnie użył tego bez jakiegokolwiek lutowania na płytce tylko kabel USB obciął powiedzmy w połowie i połączył (lutowanie + koszulka termokurczliwa dwóch kabli) go z takim kabelkiem na dole:

 

Przewody połaczeniowe żeńsko-żeński 40szt ARDUINO - Sklep internetowy AGD i  RTV - Allegro.pl

Edytowane przez tmk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra... nie wiem co dalej...

Złożyłem całość według schematu na NodeMCU
Wgrałem soft 4.1 oled za pomocą flasher'a
Odłączyłem USB i podłączyłem zasilacz 5v
Płytka odpala i na OLED pojawiają się informacje
Przyciskami mogę przechodzić pomiędzy informacjami i coś tam zmieniać

Tylko jak to połączyć z WiFi, żeby ustawiać zdalnie?
Pojawiał się sieć 'brewpiless' z którą nie mogę się połączyć... i stoję w tym miejscu.
Szukałem info na GitHub Vita ale nie bardzo kumam co dalej chyba... do tego jakby brakowało jakiejś informacji tam jak wejdę w "WiFi setup after v3.1".

Podpowiedzcie proszę:
Jak to połączyć z siecią i jak dostać się na tą stronę z konfiguracją?

809858a5d230fb9424eb52fc161ba1a9.jpg

a964db4139a0f44050efb69d833ecfd8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziłem siebie czyszcząc i wgrywając jeszcze raz soft i zadziałało.

Teraz inny mam problem... dziwnie pokazuje mi temp.

Sondy podłączone są tak jak poniżej - zasilanie 3,3V z pinu razem z OLED.
aafe1bbd8a56873a2171073337fd80be.jpg

W lodówce termometr pokazuje 19,8 st.C woda w wiadrze zmierzona termometrem ma 23,1 st.C a BrewPiLess wskazuje tak:50083920936d7b2e1c531badf5dbe075.jpg3911432404de109bb67c6dec576005b0.jpg



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jak "wioskowy głupek" zadałem pytanie i sam na nie odpowiadam... pokopałem ustawiania sond.
Nie zauważyłem, że dodałem dwa razy tą samą sondę - raz na lodówkę a raz na piwo... skapnąłem się dopiero jak drugi raz przeinstalowałem soft, dodałem urządzenia i znowu to samo... przyjrzałem się jeszcze raz liście i zdziwiło mnie, że obie sondy mają ten sam adres... na dole były dwie różne.

Uważajcie mniej doświadczeni... jak dodacie urządzenie i wskoczy "na górną" listę to dalej zostaje na dole i można drugi raz dodać!

Lista z zaznaczonymi sondami u góry i na dole:0c7889a97e416e020a240e9f546d1171.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Wgrałem softa BrewPiLess.v4.1r4.4m2m na esp, podłączyłem czujniki temp. oraz wyświetlacz bez przycisków sterowania. W apce widać odczyty z czujników, natomiast wyświetlacz świeci tylko na niebiesko, jakieś rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie

poskładałem wszystko w jeden kawałek i niestety jestem mało informatyczny na kolejne kroki. Zacząłem od przygotowania Arduino ale kolejne kroki czyli "3. Install Library" są dla mnie za trudne. Zainstalowałem więc Nodemcu firmware programmer ale tutaj też nie wiem co dalej. Bardzo proszę o wskazówki, ale takie szczegółowe jakbyście mieli wytłumaczyć człowiekowi z ulicy ;) który plik, co kliknąć, jakie 'select port' itd.

 

2050438157_Zrzutekranu2021-05-28125121.thumb.png.14e0928a0e69ee3f162978a43c97310b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

64d3d3e27c2e2a2d978837c60f5e7f70.jpg
Napisałem jakiś czas temu instrukcje do mojego innego projektu. Używam innej płytki niż wemos ale programator jest te sam. Ewentualnie sterowników musisz poszukać. Ja do nodemcu v3 stosuje sterownik ch340 driver. Może do wemos będzie ten sam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za pomoc!

Musiałem zainstalować ww sterowniki. Udało się zainstalować i połączyć z ESP, niestety po kilkunastu minutach działania spalił mi się zasilacz. Pewnie niedokładnie zlutowałem przy pierwszych krokach z lutownicą. W detected device były bodajże 4 urządzenia ale tylko jeden sensor. Pewnie też coś skopałem. W każdym razie dzięki!

 

IMG_20210531_115253.thumb.jpg.618e7f0f3f0354cfaf577cb71ed58fb5.jpg

Edytowane przez hopek
dodanie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne aby wszystko zabezpieczyć, szczególnie przy 230v. Dlatego rozważ większą obudowę, gdzie będzie większy luz :)

zasilaj wemosa przez gniazdo usb, wtedy wyeliminujesz zasilacz, mało przeróbek będzie i praca nie pójdzie na marne, ale dojdzie dodatkowy kabelek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c48d2857150b26ee42ea35ed9e31f8bd.jpg

Mam tak podłączony 2 kanałowy przekaźnik. Gdy załaczy się kanał, nie podaje prądu.
Gdy zamienię 1 gniazdo z 3, podaję cały czas prąd mimo że obwód nie jest zamknięty i kanał się nie załącza.
Ktoś tak miał? Jak to ogarnąć?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za odpowiedzi. W końcu znalazłem chwilę czasu aby dokończyć sterownik. Co prawda wyświetlacz z alliexpress idzie już czwarty miesiąc, więc bez niego. Rozwiązałem problem niewidocznych czujników - przewody nie były zgodne z opisem aukcji, pomylono "signal" z "power".

Mam jeszcze pytanie - w sytuacji w której ustawiłem na 30 st C "beer const" grzanie obywało się w przerywany sposób - kilka minut grzania, kilka minut bezczynności. Czy to jakaś usterka u mnie czy taki jest algorytm? W sytuacji kiedy ustawiłem 20 st C "beer const" chłodziło bez przerwy.

 

Screenshot_20210713_150511_com.android.chrome.thumb.jpg.f4cf305043c01180decda83299f2933b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba normalne że jak temp piwa docelowa to 30°c a aktualna tempertura to ok 25°C to co trzeba zrobic? Podgrzać. A aby nie przegrzać to podgrzewa stopniowo.

W drugą stronę jak masz za wysoka temperaturę od temperatury docelowej to należy szybko schłodzić a nie etapami.

Wszytko działa prawidłowo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.