Skocz do zawartości

BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

Mój czujnik do pom. temp. lodówki jest w gilzie, org. z Chin a ten który mierzy brzeczkę jest goły i montuję go do gilzy w ściance fermentora lub w pokrywie (w zależności jaki fermentor). Czujniki bez gilzy dają pomiar o ok. 0,5 st. więcej, była o tym już mowa i to potwierdzam, w iSpindel też, a w gilzie też są czułe na zmiany temp. do zastosowań w piwnym hobby wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gwynbleidd napisał:

Ja mam zamrażarke więc chyba przy ściance to kiepski pomysł bo będzie od razu lapalo temperature chłodzenia

Kilka cm od ścianki powinno wystarczyć, np. dla brewpiless jeśli jest włączona funkcja "beer const" i tak wartością zadaną jest temp brzeczki, a temp. w komorze chłodniczej oscyluje kilka stopni wokół tej wartości. Umieszczenie sondy zbyt blisko ścianki mogłoby powodować zbyt częste załączanie zamrażarki, ale najlepiej sprawdzić to doświadczalnie. Jeżeli chodzi o umieszczenie czujnika w tej długiej pochwie, to znaczenie może mieć zbyt luźne umiejscowienie go w środku, ale w fermentorze też nie ma tak szybkich zmian aby czujnik nie zdążył tego wychwycić. Zanim kupiłem długie gilzy z nierdzewki wkładałem goły czujnik do rurki aluminiowej fi 10 zaślepionej korkiem silikonowym i było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Włóż do długiej glizy goły czujnik ds18b20, którego nóżki zabezpieczysz wcześniej koszulkami termokurczliwymi. Delikatnie możesz przesmarować pastą termoprzewodzącą i ciesz się działaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Czyli co? Do tej długiej gilzy włożyć goły czujnik na kablu? Zabezpieczony oczywiście aby gilza nic nie zwarla, a do mierzenia temp lodówki dać ten w krótkiej gilzie? 

 

Tak to wygląda u mnie, nawet nie daję pasty bo po wstępnej fermentacji w lodówce piwo idzie do pomieszczenia o temp. 16 st. a do lodówki inny fermentor i przekładam czujnik do niego (do długiej gilzy zamontowanej w pokrywie)IMG_20190306_174909.thumb.jpg.10a3fe19ed54fd75c1a958cd1babd1e6.jpgIMG_20190309_105323.thumb.jpg.9d879dcd22e2ddd48acbb22441a5e2aa.jpg

Mam tylko problem z wtyczkami, używam takich do słuchawek audio "Jack" i czasem źle łączą i zanika pomiar, ciekaw jestem jak koledzy rozwiązują podłączenie czynników?

IMG_20190308_173032.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielok napisał:

Cześć.

Włóż do długiej glizy goły czujnik ds18b20, którego nóżki zabezpieczysz wcześniej koszulkami termokurczliwymi. Delikatnie możesz przesmarować pastą termoprzewodzącą i ciesz się działaniem.

Właśnie pasty nie chce bo będę go wyjmowal cały czas, a to do dezynfekcji a to do czegoś innego. 

 

 

Ja połączenia mam 3pinowymi konektorami z Chin, aviation connectors sie to nazywa.  Można też np gniazdem telefonicznym jak masz zaciskarke 

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czym więcej różnych warstw między czujnikiem a środowiskiem mierzonym tym mniejsza bezwładność sondy mierzącej. Dodatkowa gilza podziała też jako radiator, może nie za duży ale zawsze, myślę że w takiej sytuacji oprócz bezwładności to i dokładność pomiaru też spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

myślę że gorsza dokładnośc pomiaru jest przy przyklejonym czujnikiem do fermentora niż w gilzie zanurzeonej w cieczy.

 

Potwierdzam zdecydowanie, różnica może być do paru stopni, bo duży wpływ ma temp. otoczenia pomimo izolacji czujnika na ściance. Bezwładność może mieć znaczenie przy zacieraniu, choć tam większe błędy wynikają z bezwładności cieplnej zacieru, czujnik nawet w grubej gilzie i tak szybko reaguje na zmiany.

Odnośnie kalibracji ispindla też stosuję tą uproszczoną metodę, jestem zadowolony choć lubię dokładność pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

myślę że gorsza dokładnośc pomiaru jest przy przyklejonym czujnikiem do fermentora niż w gilzie zanurzeonej w cieczy.

 

Potwierdzam zdecydowanie, różnica może być do paru stopni, bo duży wpływ ma temp. otoczenia pomimo izolacji czujnika na ściance. Bezwładność może mieć znaczenie przy zacieraniu, choć tam większe błędy wynikają z bezwładności cieplnej zacieru, czujnik nawet w grubej gilzie i tak szybko reaguje na zmiany.

Odnośnie kalibracji ispindla też stosuję tą uproszczoną metodę, jestem zadowolony choć lubię dokładność pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używacie wersji 3.5? Jest dla was stabilna? U mnie parę razy na dobę mam zawiechy po pół godziny po czym następuje reset. Dodatkowo przy słabym sygnale sieci domowej także bpl się wiesza i w końcu resetuje. Chyba spróbuję wersję 3.5 classic lub wrócę do 3.4 bo działała lepiej mimo wady daty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gwynbleidd napisał:

Używacie wersji 3.5?

 

Tak, używam tej wersji jest stabilna, a ponadto usunięty jest błąd polegający na tym że np. po zaniku napięcia, lub innej nieznanej przyczynie wykres rozciągał się o kilka miesięcy do przodu https://github.com/vitotai/BrewPiLess/issues/150

I używam "classic"

Edytowane przez 330ml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zauważyłem że jak mam na przeglądarce za długo stronę otwartą z BPL to też się wiesza. Nie wiem może to po prostu mój ESP jest kiepską sztuką lub temperatura w której pracuje jest niska, obecnie -1 stopień. Ale chyba to nie powinno być problemem. Pewnie wśrodku i tak jest więcej od zasilacza i samego ESP.

Spróbuję classic po tej fermentacji.

17 minut temu, 330ml napisał:

 

Tak, używam tej wersji jest stabilna, a ponadto usunięty jest błąd polegający na tym że np. po zaniku napięcia, lub innej nieznanej przyczynie wykres rozciągał się o kilka miesięcy do przodu https://github.com/vitotai/BrewPiLess/issues/150 

I używam "classic"

to mój issue na githubie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się spiąć iSpindla z BrewpiLess ale moje pytanie brzmi czy też tak mieliście:

Jak ustawie beer temp aby wykorzystać czujnik z iSpindla to pokazuje wartości z kosmosu i co chwile zmienia się odczyt czasem -8 czasem 60 a czasem 110. jesli natomiast ustawie temp lodówki aby odczytywalo z ispindla to jest wszystko ok. Wykres poniżej. po lewej na zielono beer temp z ispindla. po prawej ustawione na fridge temp i odczyt normalny. taksamo zawsze Aux pokazuje dobrze ( z ispindla) ktoś tez miał taki problem?

image.png.16c91b13df921d0f8b19a2fe60f5e70f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brewpiless potrzebuje odczyt temperatury w dośc krótkich odstępach, jak ispindel nie wysyła danych bo masz ustawione np co 15min to wtedy BPL wariuje. Poza tym nie jest ten termometr tak bardzo dokładny, łapie troche z temp zewnętrznej. Najlepszy to jest czujnik zanurzony w brzeczce w kapilarze np.

 

Choć u mnie teraz akurat bardzo podobne pomiary. Róznica 0.3C. Na pewno jest lepszy niż przyklejony do ścianki fermentora.

image.thumb.png.433732db04be569e6d0debd000fce5e7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2019 o 15:15, Konstoi napisał:

jeśli ustawiam odczyt z ispindla jako lodówka to wszystko chodzi cacy, tylko ten problem z temperaturą piwa.

 

Może pomoże dać "Init/Erase eeprom" w sekcji "Device Setup" i ustawić czujniki od nowa?

W Brewpiless skakały mi pomiary temperatury jeżeli na wtyczce od czujnika nie było dobrego połączenia, wtedy raz był odczyt dobry a za chwilę skakał do wysokich wartości, poruszanie wtyczką na chwilę pomagało, potem było tak samo.

Edytowane przez 330ml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie czujników nie pomogło. 

Całą instalacja została przebudowana wiec dzis spróbuje znowu. 

 

Edit: Problem dalej nie rozwiązany. Aktualnie Ispindle jest ustawiony jako tempereatura lodówki i steruje ręcznie temperaturą. 

Dwa tipy: 1. Dodatkowo odkryłem że podczas zmiany w iSpindlu z ubidots na HTTP strona nie odświerzala się poprawnie przez co nie pojawiły mi się opcje dla HTTP. 

2. Dopiero po jakims czasie odkryłem że aby tworzyl sie ladny wykres trzeba przeczytac INFO! czyli poprostu nie ustawiłem automatycznego zapisywania logów. 

Edytowane przez Konstoi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej czy ma ktoś może tak ze w setup nie pokazuje value czujnika jednego? Nie wiem czy to wina samego czujnika czy kabla czy jakieś zwarcie czy coś czy po prostu program ma jakiś błąd i nie wyświetla tego? Na stronie głównej mam odczyt temperatury normalnie.

image.png.2d773761ac59d6d2ea258e48a5bbb3d0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.