Skocz do zawartości

BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

Gadałem z autorem, sam stwierdził że 3.2 nie działa stabilnie i pracuje nad rozwiązaniem, wnioskuje że chodzi tylko o old_gui :) Ja i tak się wstrzymam bo problemów żadnych nie mam i działa super. Zasilam oddzielnie a nie z wemosa a LCD wywaliłem bo i tak mam wszystko pod lodówką to nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, Gwynbleidd said:

Gadałem z autorem, sam stwierdził że 3.2 nie działa stabilnie i pracuje nad rozwiązaniem, wnioskuje że chodzi tylko o old_gui :) Ja i tak się wstrzymam bo problemów żadnych nie mam i działa super. Zasilam oddzielnie a nie z wemosa a LCD wywaliłem bo i tak mam wszystko pod lodówką to nie widać.

 

plus ponoc wemos d1 mini pro jest problematyczna płytką, ja póki co zainstalowalem 3.1 newgui i jest ok, ale przetestuje tez na zwyklym d1 mini wersje 3.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iSpindel: Ja zamówiłem gotowca do złożenia z 3dmechatronics.com

 

BrewpiLess: Przekaźniki bezpośrednio z płytki napięciem 3,3V, sam używam nodemcu v2. LCD sobie darowałem, wszystko robię z telefonu albo komputera, a sam sterownik jest schowany pod szafą.

jutro będę rozbudowywał o jeszcze 1 przekaźnik, bo chce dorzucić wiatrak do lodówki, ale zasilany tez będzie z płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wlasnie zlozylem swojego BPL do kupy, kilka rzeczy jednak mnie wciaz zastanawia.

1. Co sie dzieje gdy BPL straci dostep do routera? Bedzie dalej sterowal lodowka? Czy musi byc do tego wlaczone "logowanie"? Gdzies na githubie mi mignelo cos o przycisku do ustawiania godziny jak nie ma dostepu do neta (nie moge teraz tego znalesc)

2. przez ktore piny podlaczyc zasilanie jesli nie chce korzystac z usb? Pin VIN+GND? Na NodeMCU jest VIN, na D1 mini nie, czy D1 tylko przez usb mozna zasilic? 

3. Czy tez wyskakuje Wam takie okno przy kazdym odswiezeniu strony BPL? 

BPL.jpg.d125bdf6a75bf4b36314625b06f99d8f.jpg

4. Kupilem polecany NodeMCU, mialo byc wiecej pamieci i mniej problemow, ale nie moge na nim odpalic BPL za chiny (na D1 teraz dzialam). Czy na tej plytce trzeba inaczej ustawic ESP8266Flasher ktorym wgrywam? (flash size czy cos innego) Ew. jak najlepiej wyczyscic ta plytke i zaczac od nowa bo juz troche przeszla ze mna? Probowalem przez ESPFlashDownloadTool_v3.6.4 ale niebardzo wiem jak to ustrojstwo ustawic :/

5. BTW wyszla dzis wersja 3.3 BPL ?

Pozdro!

 

Edytowane przez Sebaseba1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sebaseba1987 napisał:

Wlasnie zlozylem swojego BPL do kupy, kilka rzeczy jednak mnie wciaz zastanawia.

1. Co sie dzieje gdy BPL straci dostep do routera? Bedzie dalej sterowal lodowka? Czy musi byc do tego wlaczone "logowanie"? Gdzies na githubie mi mignelo cos o przycisku do ustawiania godziny jak nie ma dostepu do neta (nie moge teraz tego znalesc)

2. przez ktore piny podlaczyc zasilanie jesli nie chce korzystac z usb? Pin VIN+GND? Na NodeMCU jest VIN, na D1 mini nie, czy D1 tylko przez usb mozna zasilic? 

3. Czy tez wyskakuje Wam takie okno przy kazdym odswiezeniu strony BPL? 

BPL.jpg.d125bdf6a75bf4b36314625b06f99d8f.jpg

4. Kupilem polecany NodeMCU, mialo byc wiecej pamieci i mniej problemow, ale nie moge na nim odpalic BPL za chiny (na D1 teraz dzialam). Czy na tej plytce trzeba inaczej ustawic ESP8266Flasher ktorym wgrywam? (flash size czy cos innego) Ew. jak najlepiej wyczyscic ta plytke i zaczac od nowa bo juz troche przeszla ze mna? Probowalem przez ESPFlashDownloadTool_v3.6.4 ale niebardzo wiem jak to ustrojstwo ustawic :/

5. BTW wyszla dzis wersja 3.3 BPL ?

Pozdro!

 

1. Tak steruje dalej, dostep do routera jest tylko potrzebny aby miec podglad i kontrole

2. VIN albo np 5V ale wtedy musisz dać 5V a do VIN jest zakres

3. Tak wyskakuje takie okienko, skrypt/strona laczy sie z kontrolerem

5. Ja uzywam wemosów akurat ale powinno dzialac i na NodeMCU bez problemu, moze uwaliles cos na plytce albo ma jakas wade do flashowania czy cos, patrzyles czy inne programy na niej chodza?

 

5. Wiem :) Gadam na biezaco z autorem ale duzych usprawnien nie ma. W sumie nie ma tez powodu aby byly bo dziala wszystko ok. Ja musze tylko w koncu mojego iSpindla ogarnac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za odpowiedz

Co do zasilania: rozumiem ze piny 3v3 i 5v sa wejsciowo/wyjsciowe? Czyli jak mam na D1 po jednym pinie: 3v3, 5v i gnd to podlaczam pod 3v3+gnd czujniki i wyswietlacz, pod 5v i ten sam gnd przekazniki a zasilanie tez pod ten sam gnd i 5v?(???) Wybaczcie moja ignorancje ale jeden modul juz spalilem, chce sie upewnic :P Prosze rozjasnijcie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, przyciski i wyświetlacz doszły, wszystko śmiga aż miło ?. Jestem zaskoczony dokładnością tego sterownika, na moim starym kontrolerze od majfrendow wahania temp. piwa dochodziły do 1,5-2°C, tutaj dochodzą do 0,2°C ?. Super projekt.

Zastanawiam się tylko czemu czas na wykresie mi się czasem rozjeżdża z rzeczywistym, lub powstają "dziury", dziś na przykład moje piwo przeniosło w czasie do 30 listopada ?:

wykres.jpg.542739bb0e04118d5a2025fcb8360db2.jpg 

pomaga tylko zakończenie logowania i ponowne rozpoczęcie... Też tak macie?

 

I jeszcze jedno pytanko: Czy da się na ubidots/thingspeak stworzyć wykres włączania/wyłączania lodówki? Wydaje mi się, że gdzieś widziałem takiego screena.

 

W dniu 6.11.2018 o 16:50, Gwynbleidd napisał:

5. Ja uzywam wemosów akurat ale powinno dzialac i na NodeMCU bez problemu, moze uwaliles cos na plytce albo ma jakas wade do flashowania czy cos, patrzyles czy inne programy na niej chodza

Co do NodeMCU, to w międzyczasie robiłem reinstalację windowsa i na świeżym systemie, płytka zaczęła działać bez problemu... taka sytuacja.

 

Chyba czas się wziąć za iSpindla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym był zainteresowany jakby ktoś miał możliwość wykonania sanek na drukarce 3d.  Mam 1 jeden ispindel wykonany na laminacie ale na sankach byłoby łatwiejsze umiejscowienie wewnątrz tuby, a przydałby się przynajmniej jeszcze jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Slawmir napisał:

Ja bym był zainteresowany jakby ktoś miał możliwość wykonania sanek na drukarce 3d.  Mam 1 jeden ispindel wykonany na laminacie ale na sankach byłoby łatwiejsze umiejscowienie wewnątrz tuby, a przydałby się przynajmniej jeszcze jeden.

 

Z ciekawości - jakie są problemy z laminatem?. Rozumiem, że chodzi o wersję cherryphilip74 3.1? Chciałem się na nią skusić, bo pierwszego spindla zrobiłem z zestawu 3mechatronics i jak dla mnie wyważanie to jakiś koszmar. Cherryphilip74 deklaruje, że u niego bez dodatkowego wyważania kąt powinien się trzymać w granicach 25 stopni +/- 1 stopień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, burymichu napisał:

 

Z ciekawości - jakie są problemy z laminatem?. Rozumiem, że chodzi o wersję cherryphilip74 3.1? Chciałem się na nią skusić, bo pierwszego spindla zrobiłem z zestawu 3mechatronics i jak dla mnie wyważanie to jakiś koszmar. Cherryphilip74 deklaruje, że u niego bez dodatkowego wyważania kąt powinien się trzymać w granicach 25 stopni +/- 1 stopień. 

spindla zmontowałem jakiś czas temu, chyba zanim powstała ta płytka, a że nie miałem dostępu do drukarki syn mi zaprojektował płytkę na długość peta jednak dopasowanie aby to potem się nie ruszało, czyli weszło na wcisk trochę zajęło mi czasu. Na dodatek pet nie jest cylindryczny w środku wiec tylko metoda prób. Jednak generalnie moja płytka wyglądała jak ta wersja poniżej. Dodatkowo dodałem włącznik wstrząsowy, ładowarkę bezprzewodową i kontaktron. Od czasu uruchomienia nie było potrzeby otwierania peta. Stojący pet na zakrętce jest rozłączony od akumulatora, magnesem można konfigurować a ładuje się przyłożony do ładowarki. dlatego wydaje mi się że sanki z drukarki byłyby lepsze.

img_20180608_190805_resized_20180608_100055688

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Slawmir napisał:

spindla zmontowałem jakiś czas temu, chyba zanim powstała ta płytka, a że nie miałem dostępu do drukarki syn mi zaprojektował płytkę na długość peta jednak dopasowanie aby to potem się nie ruszało, czyli weszło na wcisk trochę zajęło mi czasu. Na dodatek pet nie jest cylindryczny w środku wiec tylko metoda prób. Jednak generalnie moja płytka wyglądała jak ta wersja poniżej. Dodatkowo dodałem włącznik wstrząsowy, ładowarkę bezprzewodową i kontaktron. Od czasu uruchomienia nie było potrzeby otwierania peta. Stojący pet na zakrętce jest rozłączony od akumulatora, magnesem można konfigurować a ładuje się przyłożony do ładowarki. dlatego wydaje mi się że sanki z drukarki byłyby lepsze.

 

A jak rozwiązałeś to ładowanie bezprzewodowe? Też by mi się przydało coś takiego żeby na stałe jakimś silikonem uszczelnić nakrętkę, kontaktrony mam więc też bym mógł włożyć. Rozumiem że Ty używasz kontraktonu do "resetu"? A włącznik wstrząsowy (w sumie to pierwszy raz o takim słyszę :( ) to wyłączania urządzenia w stanie spoczynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Slawmir napisał:

Kontaktron to reset. Wlacznik to taki jak stosowalo sie w latach 90 do alarmow :) (płynna rtęć)

 

Takie? https://www.olx.pl/oferta/wlacznik-rteciowy-czujnik-wstrzasowy-przechylu-nowe-CID99-IDl8r2s.html

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kaniutek napisał:

W sumie, gdyby dzisiaj kupowac, lepiej użyć bezrtęciowy. Ale taniej niz ten trudno będzie znaleźć: https://abc-rc.pl/przelacznik-przechylowy-5mm-rteciowy

 

chyba lepszy po prostu kontrakton, zrobić stojak z magnesem i będzie rozłączał na stojaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie do czego i co oznacza ta kropeczka tam?
image.png.af46fddd6b39168a0a5d858b6b4938b8.png

nie wiem czasem jest ona czerwona, czasem zielona lub zolta :D

 

 

Swoja droga jak ktos chce potestowac brewpiless z ispindlem to mozna po prostu wyslac komendy curlem:

 

curl -vv -A "iSpindel" -H "Content-Type: application/json" -X POST -d '{"name":"iSpindel","angle":17,"temperature":20,"battery":4.20,"gravity":1.039}' http://192.168.31.25:80/gravity

dla windowsowej konsoli chyba trzeba zamienic ' na " w jsonie

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gwynbleidd napisał:

czy ktos wie do czego i co oznacza ta kropeczka tam?
image.png.af46fddd6b39168a0a5d858b6b4938b8.png

nie wiem czasem jest ona czerwona, czasem zielona lub zolta :D

 

 

Swoja droga jak ktos chce potestowac brewpiless z ispindlem to mozna po prostu wyslac komendy curlem:

 


curl -vv -A "iSpindel" -H "Content-Type: application/json" -X POST -d '{"name":"iSpindel","angle":17,"temperature":20,"battery":4.20,"gravity":1.039}' http://192.168.31.25:80/gravity

dla windowsowej konsoli chyba trzeba zamienic ' na " w jsonie

 

GREEN: 48hr gravity change <= 0.001
YELLOW: 24hr gravity change <= 0.001
AMBER: 12hr gravity change <= 0.001
RED: otherwise

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

 

chyba lepszy po prostu kontrakton, zrobić stojak z magnesem i będzie rozłączał na stojaku

To mozna rozpatrywać na zasadzie indywidualnych preferencji. 

Mi sie podoba pomysl kolegi Slawmira, bo jest bardzo praktyczny. Wystarczy obrócić przyrząd wylacznikiem wstrząsowym w dół i jest wyłączony. A jesli chcemy zresetować, przykladamy na chwilę jakikolwiek magnes. 

Wyłącznik kontaktronem wymaga stalego kontaktu z magnesem, zeby urzadzenie nie ciągnęło baterii. W sumie zaden problem, ale wydaje mi sie to jednak bardziej skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.