Skocz do zawartości

BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

Jest czekanie na chłodzenie i minimalny czas chłodzenia - za szybkie wyłączenie ponoć też może szkodzić agregatowi. W mojej lodówce jest nawet jakieś zabezpieczenie i jak ja za szybko wyłączyć to jakiś czas się nie włącza
Czasów maksymalnych chyba nie ruszałem.

 

Przy HH faktycznie chłodzenie niepotrzebne, ale to analogiczna sytuacja jak u Ciebie z grzaniem. Myślę, że gdyby ta fermentacja szła na mniejszym Ki to wyglądałoby to lepiej.

Edytowane przez koval_blazej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest w przypadku kiedy wylutowujesz diode z wemosa, bo wtedy wemos nie dostanie zasilania z USB jak podłączysz tylko będzie ładował baterie, ale możesz go pominąć jak będziesz ładował "ładowarką" :) Nie wiem jak jest w przypadku jak zostawisz diode i podłączysz USB pod wemosa, wtedy dostanie zasilanie i z VCC i z USB

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.d2c3c59a6f87e09ac80ede8e3ee7bc95.png

 

Zauważyłem że pojawia mi się taki problem co jakiś czas, że zamiast chłodzić jest "waiting to cool" co nie powinno mieć miejsca, coolingidle mam ustawione na 10 min także to raczej nie jest zależne od żadnego z parametrów chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda u mnie burzliwa, widać przy wzroście temp. piwa obniżanie temperatury w lodówce

230923.thumb.png.2f6952d36a0ddb3a15c820888ee0268e.png

kontroler na fabrycznych ustawieniach :) i wyłączona funkcja grzania w "device setup"

Edytowane przez 330ml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 2.03.2017 o 14:29, Gwynbleidd napisał:

Hejka,

dzis chcialem wam zaprezentowac bardzo ekonimiczny kontroler fermentacji oparty na module ESP8266 ktorego mozemy dostac za okolo 3$ u chinskich braci a jezeli ktos ma ochote na troche bardziej skomplikowane lutowanie to sa same chipy ESP za duzo taniej

na gorze mamy 3 przyciski, zacznijmy od Data Logging, tam ustawiamy serwisy zewnetrzne do monitorowania temperatuy jak thingspeak lub ubidots (jak ktos jest zainteresowany moge pomoc w konfiguracji) oraz lokalne logowanie temperatury.

 

 

Witam, niestety nie działa mi odczyt na Thingspeak, niby konfiguruję wszystko wg. różnych poradników i nie działa.

 

 

channel.thumb.png.977d778d4bddf16434ccf9e1d4e7a9b3.png

 

Mój Thingspeak: "Field 1" to temp. fermentującej brzeczki a "Field 2" temp. w lodówce.

 

log_thingSpeak.jpg.4cb50224118117d3ec845c6004f621c6.jpg

 

 

ten screen powyżej jest ze strony Brewpiless, ale u mnie jest podobnie (inny klucz i inne wartości przy "field1, 2").

Nie działa z lokalnym logiem, z wyłączony lokalnym też nie, proszę o pomoc -z góry dzięki.

 

 

Edytowane przez 330ml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat działam na ubidots, jakoś przyjaźniej tam mi się pracuje.

 

https://app.ubidots.com/ubi/getchart/page/BaysqMqgmcoGCCIuEbdMMLvTROk

 

lub

https://app.ubidots.com/ubi/public/getdashboard/page/sSKyRte7Z_g525_BGtPeyMCLy9s

 

tak wyglada konfig

image.thumb.png.aee183f04277c07503471e198a641808.png

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy tym temacie. Miał ktoś tak, że przy próbie zapisania Remote Log wyskakiwał mu alert z błędem "403: Unauthorised" (możliwe, że nieco inna treść, ale kod błędu dokładnie ten i dokładnie to oznacza), po czym musiał się ponownie logować? Niestety nie mogę przez to połączyć się z ThingSpeak. Jakby tego było mało, co jakiś czas muszę restartować Wemosa. Zachowuje się jakby się zapchał i zawiesił (nie, nie mam lokalnego logowania włączonego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gwynbleidd napisał:

Ja akurat działam na ubidots, jakoś przyjaźniej tam mi się pracuje.

Dzięki za informacje, faktycznie wykres bardziej przejrzysty, a u mnie nie wiem dlaczego ale działa jak obrazku poniżej:

 

5b79c329bb1cf_Thingspeak-dziaa.thumb.png.68e0adf8a8df935ddcb4c46255013de3.png

 

otworzyłem komputer i pełne zaskoczenie:), a walczyłem z tym 2 wieczory.

Edytowane przez 330ml
wstawiło mi dwa razy obrazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Enethion napisał:

Skoro jesteśmy przy tym temacie. Miał ktoś tak, że przy próbie zapisania Remote Log wyskakiwał mu alert z błędem "403: Unauthorised" (możliwe, że nieco inna treść, ale kod błędu dokładnie ten i dokładnie to oznacza), po czym musiał się ponownie logować? Niestety nie mogę przez to połączyć się z ThingSpeak. Jakby tego było mało, co jakiś czas muszę restartować Wemosa. Zachowuje się jakby się zapchał i zawiesił (nie, nie mam lokalnego logowania włączonego).

A jaki masz moduł ESP? Wemos D1? One te tanie nie oryginalne czasem mają takie odchyły, nie trzymają pamięci, resetują się i są bardziej zależne od źródła zasilania. Te nowsze troche (też chyba klony) z zintegrowanym ESP w płytce działają lepiej (teraz w ogóle Lolin kupił Wemosa), v3 - v3.0.1 coś takiego. Ew NodeMCU v3 też ze zintegrowanym ESP lub produkty RobotDyn - oni mają nawet spoko jakość ale są trochę droższe.

 

Ja teraz smigam na tej płytce:

https://www.aliexpress.com/item/B24-1pcs-SAMIORE-ROBOT-NodeMCU-V3-Lua-WIFI-module-integration-of-ESP8266-extra-memory-32M-Flash/32813713134.html

 

i problemów jakby mniej ;) choć czasem się jakiś reset zdarzy ale póki sam wstaje to mi to nie przeszkadza.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gwynbleidd, rozważę zmianę modułu. Faktycznie na D1 działam teraz.
Tylko bardziej jednak męczy brak możliwości zewnętrznego logowania, a to wygląda bardziej na problem programistyczny. Próbowałem czyścić pamięć wemosa i wgrywać wszystko jeszcze raz, ale efekt ten sam.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "logowanie" miałem na myśli log :D Z jakiegoś powodu dostaję 403 i muszę się ponownie "sign in" :D Ech... Anglicyzmy w języku polskim potrafią być męczące... W każdym razie jeszcze spróbuję pogrzebać co może być przyczyną.

EDIT: Dokładniej wygląda to tak, że podaję wszystkie dane do Remote Log i próbuję je zapisać. W tym momencie wywala 403, muszę ponownie się zalogować, ale Remote Log nie jest zapisany.

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

hej, 

 

której wersji używiacie brewPiLess? Ja wczoraj siedziałem pierwszy raz mając na celu złożyć wszystko do kupy i przygotować sterownik temperatury fermentacji wraz z logowaniem do jednego z serwisow (thingspeak lub ubidots). Chip na który chcialem wgrac to wemos d1 mini pro. Z wgraniem nie bylo problemow, zarowno używając obecnie zalecany PlatformIo z poziomu VSCode jak i nodemcu-pyflasher. W tym drugim przypadku korzystalem z przygotowanych plikow *.bin ktore sa dolaczone do projektu. Problem w tym, że w wersji 3.2 wemos po wgraniu brewPiLess nie chcial sie podpiac pod wifi. Wejscie na /config# oczywiscie dzialalo, ale po wybraniu sieci (przeskanowaniu, wybraniu mojej i wpisaniu hasla) zapisanie hasla, wraca do formularza glownego z widoku /config# a klikniecie "save/submit" (teraz juz pisze z glowy i nie pamietam dokladnej nazwy przycisku) sprawia, ze wyswietla sie informacja o tym ze chwile musze poczekac i nastapi reload ale poza tym nic sie nie dzieje. To znaczy brewPiLess nie jest podpiety pod moj accesspoint i tym samym nie ma netu. Mialem dwie sztuki Wemos D1 i na obydwu tak samo. Dodatkowo wygrzebalem jeszcze wersje NodeMcu bodajże w wersji v2 i na nia wrzucilem z identycznym objawem. Moze ja cos zle robie probujac sie podpiac pod wifi. Dodam tez ze probowalem sie podpiac tez pod inny router i nawet pod net udostepniony z telefonu. W tym ostatnim przypadku widzialem na telefonie jakby wemos chcial sie caly czas laczyc ale od razu sie rozłączał, doslownie na ułamki sekund.

W katalogu "bin" projektu znalazlem duzo starsza wersje 2.6 z WIFI Managerem. Roznica taka, ze od razu po wejsciu na glowny url "/" w przegladarce pojawia sie menu z opcja podpiecia sie pod WIFI i ten sposob dziala, wybieram jedna z sieci, wpisuje haslo zatwierdzam. Po czym plytka sie restaruje i przechodzi w tryb station i mam do niej dostep juz z mojej sieci. Niby ok, ale wolalbym korzystac z najnowszej wersji 3.2

 

Co wiecej, majac juz 2.6 (zainstalowana na Wemos) mam taki problem, ze dodanie jakiegokolwiek profilu fermentacji i proba zapisu rzuca komunikatem 500, co dla odmiany na wersji 3.2 dzialalo (tyle ze tam nie mialem polaczenia z netem)

 

Mieliscie takie problemy z wersja 3.2? ewentualnie te drugie z wersja 2.6?

 

I jeszcze jedno pytanie, jak zasilacie LCD i przekaźniki? z wyjscia plytki Wemos, czy niezaleznie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, arkadiuszm said:

Wersja 3.2 u mnie tez miała problemy z wifi, ale już 3.2 newui działa jak trzeba.

o tym nie pomyslalem, zeby inna wersje 3.2 sprawdzic, dzieki, stestuje w domu i dam znac czy u mnie pomoglo

 

a jak zasilasz u siebie przekazniki i lcd? z wemosa/nodemcu? czy bezposrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, arkadiuszm said:

Wersja 3.2 u mnie tez miała problemy z wifi, ale już 3.2 newui działa jak trzeba.

wlasnie sobie przypomnialem dlaczego nie testowalem newui, bo w kodzie ma taki komentarz :D

[env:nodemcuv2-newui] 
;not yet working

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sebpa napisał:

wlasnie sobie przypomnialem dlaczego nie testowalem newui, bo w kodzie ma taki komentarz :D


[env:nodemcuv2-newui] 
;not yet working

 

działa i ma się dobrze tak samo jak zwykła wersja 3.2

2018-10-22.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Slawmir said:

działa i ma się dobrze tak samo jak zwykła wersja 3.2

 

wersja 3.2 wersji 3.2 nie równa :)

inna sprawa na jakiej płytce działasz?

 

Po Waszych uwagach, że komuś nie działało wersji 3.2 zwykłej a newui tak, wgrałem i ja 3.2 newui i rzeczywiście jest ok. Zacząłem sprawdzać czym się różnią oprócz interfejsu. Okazuje się, że zwykła 3.2 korzysta z https://github.com/platformio/platform-espressif8266/releases w wersji 1.5 a newgui z wersji 1.8. W wersji 1.6 dodali obsluge wemos d1 mini pro, czyli wlasnie mojej plytki :)
Jakby ktos chcial korzystac ze zwyklej 3.2 to musi w platformio.ini ustawic inna wersje biblioteki

Nadal nikt nie odpowiedzial, jak zasilacie przekazniki i lcd? bezposrednio z plytki czy niezaleznie? i jakich plytek tak swoja droga uzywacie?

 

edited:

 

w zasadzie w newui jest jeszcze druga roznica wynikajaca z pierwszej (z wyzszej wersji biblioteki) - w platformio.ini jest jeszcze zdefiniowana plytka inna

board = d1_mini

zamiast 

board = nodemcuv2

choć pewnie najlepsza opcja jest i tak zajrzec tu https://docs.platformio.org/en/latest/platforms/espressif8266.html#boards znalezc swoja plytke i ustawic to co zalecaja - z tego co widze to jest nawet d1_mini_pro

 

 

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.