Skocz do zawartości

BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad iSpindel jak on faktycznie bada odfermentowanie, czy jest to tylko bajer czy jednak dobrze działa.

Jak by to zadziałało dobrze to ... :D

Nie wiem czemu miałby nie działać. Stosuje te same prawa fizyki co zwykły spławik. Wydaje mi się, że po kalibracji będzie jednym z lepszych lekarstw na "ciekawe czy już dofermentowało, sprawdzę" ;) Tylko zastanawiam się ile to prądu ciągnie, bo może się okazać, że po tygodniu pracy na akumulatorkach trzeba podmienić na naładowany.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja chetnie wzialbym 2 szt i zaraz montuje. Zaintetesowal mnie ten projekt zwlaszcza ze brewpiless steruje mi lodowka od jakiegos czasu i jest ok.

 

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

ja już swojego iSpindel zmontowałem, skalibrowałem i jutro jak wszystko pójdzie dobrze, trafi do fermentora. wysyła dane do craftbeerpi który steruje lodowką.

kalibracja trochę upierdliwa, ale zakładam że robię ją raz i następną może po paru warkach.

 

jeszcze jedna kwestia - zastanawialiście się nad termometrem wewnątrz ispindel i poprawnością wskazania. Przecież wemos działa parę sekund i przechodzi w uśpienie na ustalony czas ( ja mam 900s ). Przez tych parę sekund kiedy wemos włączy się i wyśle dane nie ma opcji żeby się zagrzał. U mnie pokazuje idealnie w punkt w porównaniu z cyfrowym termometrem dobrej klasy :good:

 

image.png.04b0b6765df0000766226c8bbf2c02b4.png

image.png.1adef7c5240aaa55657249e73b2e681c.png

Edytowane przez MefJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdaje się, że udało mi się poprawić działanie mojego brewpiless. Ogółem działa fajnie, ale trochę mi się nie podobało jak bardzo wachluje temperaturą zadaną lodówki, zamiast ustabilizowac ją na jednym poziomie i lekko korygować. Problem był mniejszy z termometrem zanurzonym w brzeczce (większa bezwładność), ale z przyklejonym do wiadra i zaizolowanym już gorzej. Przy obecnej warce sterownik na zmianę grzał i chłodził prawie bez chwili przerwy.

brewpiless1.PNG.624fc13f400f68c0847f5281487e2861.PNG

Stwierdziłem że po coś studiowałem te 5 lat i czas pobawić się ustawieniami PID. Zacząłem od odczytania domyślnych wartości i szczęka wylądowała mi na podłodze.

Wartość KD była ujemna.

Dla tych co nie wiedzą o co chodzi: dodatnie sprzężenie zwrotne, zło, tragedia i armageddon. Cud że i tak to działało. Człon D (różniczkujący) ma działać wyprzedzająco, reaguje na prędkość zmiany temperatury piwa: jeśli przy obecnej t. lodówki widzisz że piwo szybko się ogrzewa - zmniejsz temperaturę, aby uniknąć przeregulowania (przestrzelanie zadanej wartości).

Przy ujemnej nastawie działanie jest absurdalne: im szybciej piwo się ogrzewa, tym bardziej podnoś temperaturę w lodówce.

 

Zmieniłem ustawienie z -1.5 na +1.5 i zaczęło wyglądać to tak:

brewpiless2.PNG.147a39d749125e047079a463bcbf2278.PNG

 

Ciągle nie idealnie ale wg mnie znacznie lepiej. Jeszcze dla porównania cały przebieg

brewpiless3.PNG.3aa5623f22b9b379dbe31a17d287f2eb.PNG

Drugą kwestią jest, że wyraźnie izolacja czujnika nie jest idealna i temperatura lodówki wpływa na odczyt z termometru piwa. W ustawieniach są też jakieś filtry, ale jeszcze nie do końca rozgryzłem jak działają. Na razie zmieniłem ich parametry na pałę i chyba trochę wygładziło to wykres, zobaczę za jakiś czas.

 

Teraz jak poprawić nastawy regulatora: Wchodzimy na <adres sterownika>/testcmd.htm

W pole na dole wpisujemy c i klikamy [send]. Dostaniemy aktualne parametry. Oprócz nastaw PID mamy też minimalne czasy włączenia i wyłączenia lodówki, minimalną zadana temp. (warto zmienić jak chcemy robić cold crash albo wymrażać piwo, domyślne jest +1) i parę innych.

Zmianę parametrów uzyskujemy komendą j{"Nazwa":wartość} czyli np j{ "Kd": 1 }

Ja obecnie ustawiłem j{"Kp": 4.000,"Ki": 0.25,"Kd": 0.8}. Oczywiście te ustawienia nie muszą być równie dobra dla innych. Ja np mam 12l. wiadro, wiec bezwładność jest mniejsza niż przy 25l. Domyślne były 5,0.25,-1.5

Parametry filtra zmieniłem na j{"beerFastFilt":5,"beerSlowFilt":6,"beerSlopeFilt":6} z domyślnych 3,4,4. Tu jest to eksperyment i nie jestem jeszcze pewien czy to faktycznie lepiej czy gorzej. Patrzyłem trochę w kod żeby zrozumieć która nastawa na co wpływa i na razie się pogubiłem. Chyba dla sterowania główne znaczenie ma beerFastFilt.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Dnia 12.07.2017 o 12:51, qub napisał:

Mam już preformy ale cały czas czekam na resztę części z Chin :)

 

Nie wiem czy temat o iSpindel jeszcze trwa ale mój egzemplarz przechodzi właśnie test bojowy - kalibracja podczas rzeczywistej fermentacji piwka milk stout

 

iSpindel1.jpg

Edytowane przez Slawmir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Dnia 30.05.2017 o 00:55, bart3q napisał:

Dzięki chłopaki, udało się :)

Teraz mam kolejny problem. Łączę się z BrewPiLess, ale nie wykrywa mi termometrów, a po próbie wejścia w ustawienia żąda hasła, którego nie znam...

post-5920-0-86967200-1496098538_thumb.jpg

post-5920-0-48226000-1496098539_thumb.jpg

Mam ten sam problem. Jak to można rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.