Skocz do zawartości

BrewPiLess - bardzo ekonomiczny kontroler fermentacji (wersja 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

Przepraszam, że lekko zaśmiecam wątek - co myślisz o BrewManiacEx od Vito?

 

Jest na razie w fazie testowan, jezeli zalezy Ci na WiFi to lepiej chyba CraftBeerPi a jezeli nie to wydaje mi sie ze lepsze algorytmy ma holenderski soft ardbir.

BrewManiac w przyszlosci moze sie troche lepiej rozwinac lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat montuję komorę na fermentor, a chyba wszystkie potrzebne części znajdę w szufladzie :)

 

 

W planach jest rozbudowanie programu aby mogl pobierac informacje z prijektu iSpindle ktory mierzy OG piwa bezprzedowo.

To iSpindle też wygląda na fajny gadżet. Montowałeś to? Wiesz może gdzie dostać taką fiolkę jaka jest przewidziana na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bawilem sie ale porzucilem bo dla mnie to jest zbedne na takim poziomie w jakim patrze na warzenie piwa :) Fajna ciekawostka elektroniczna itd dlatego te wszystkie projekty sledze ale dla mnie osobiscie nie jest tak przydatne. Ja uzylem fiolki z laboratorium gdzie pracuje, jest troche mniejsza ale sie zmiescilo co mialo sie zmiescic. Gdzies czytalem ze wymiary tej fiolki sa wazne bo na jej podstawie sa robione obliczenia itd wiec lepiej aby nie odbiegaly zbytnio. Ona droga nie jest z tej niemieckiej strony i mozna zamowic od razu pare i sie podzielic z innymi tutaj, przesylka tez drogo nie wychodzi.

 

Dzis znajde troche czasu i dokoncze temat :)

 

Jeszcze chcialem o CraftBeerPi zalozyc z racji iz nowy Rapsberry wyszedl i projekt staje sie tanszy, oraz moze o Brewmaniacu pomysle.

 

Jak macie pytania i pomysly co dodac aby lepiej zrozumiec projekt to piszcie i pytajcie :) Z checia kazdemu pomoge. Fajnie ze mozna sobie rozbudowac sprzet za niewielkie pieniadze.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

czy to urządzenie (wemos + ds18b20) wystarczy do bezprzewodowego sprawdzania temperatury w trakcie warzenia?

Jest jakaś lepsza opcja, czy może to wychodzi najłatwiej i najprzyjemniej w działaniu?

 

Czy do tego modułu wemos da się jakoś dołączyć większą antenę? Warzę w piwnicy i w telefonie zwykle mam jedną kreskę zasięgu wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy to urządzenie (wemos + ds18b20) wystarczy do bezprzewodowego sprawdzania temperatury w trakcie warzenia?

Tak

 

 

Jest jakaś lepsza opcja, czy może to wychodzi najłatwiej i najprzyjemniej w działaniu?

To zależy od tego jak kto definiuje "lepsza". To na pewno jest jedno z najtańszych rozwiązań, które daje duże możliwości. Jeśli chodzi o szybkość procesora - pewnie znajdą się lepsze, ale w pewnym momencie to będzie przerost formy nad treścią. W kwestii łatwości konfiguracji - zależy od oprogramowania. BrewPiLess wydaje się jednak dostatecznie łatwe w konfiguracji (przeglądając README na githubie).

 

 

Czy do tego modułu wemos da się jakoś dołączyć większą antenę? Warzę w piwnicy i w telefonie zwykle mam jedną kreskę zasięgu wifi.

 Na szybko przeglądając wrzucone przez Gwynbleidda opcje Wemos, zainteresuje Cię Wemos D1 Mini Pro [link]. Ma gniazdo antenowe, więc zwiększenie zasięgu będzie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, pasuje mi,  wersja pro wliczając wysyłkę jest o 5zł droższa w PL niż na aliexpressie. W takim razie zamawiam i robię taki czujnik. Męczy mnie bieganie po schodach żeby sprawdzić czy już podgrzane czy jeszcze musi postać na gazie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zacząłem się zastanawiać jak bardzo ds18b20 będzie się mylił w wyższych temperaturach. Do kontroli fermentacji są świetne, bo w niższych temperaturach nie powinny dawać dużego błędu, ale nie wiem co zacznie się dziać powyżej tych 60°C :/ Patrząc po forach, to wyniki bywały różne (choć często ludzie zapominali, że gotująca się brzeczka ma temperaturę poniżej 100°C, a do wszystkiego dochodzi dystrybucja ciepła w cieczy).

Ale na pewno: da się tym sprawdzać temperaturę nie stojąc nad garem :D Tylko trzeba przetestować wcześniej żeby się nie zdziwić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tez jakie ma odswiezanie BrewPiLess ale jak chcesz tylko termometr po sieci to mozesz na wemosa cos innego sobie wrzucic nawet z alarmem temperatury czy cos takiego, urzadzenie jest uniwersalne raczej.

 

Czujki DS sa uzywane przez wszystkie prawie systemy, CraftBeerPi, ArdBir itd i ludzie nie narzekaja. Przy tych temp zacierania powinno byc chyba spoko w miare, a przy gotowaniu i tak sie juz na temp az tak nie patrzy tylko daje full moc (w zaleznosci od systemu). Mozna by sie pobawic w lepsze analogowe chocby sensory ale one nie sa zaimplementowane w obecne oprogramowanie wiec bys mial troche zabawy. Choc jak chcesz uzywac tylko do sprawdzenia temp to na Wemos znajdziesz w necie program ktory uzywa wlasnie analogowego termistora i bedzie dokladniejszy ;) sa tez inne rozne sensory temperatury. Ten DS sie przyjal chyba dlatego ze jest prosty w obsludze, mozna podlaczyc go rownolegle i jest tani.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wybrałem max6675 i sonda typu K. Całość podłączona do wemos a sam odczyt wykonywany za pomocą programu Blynk. Wydaje się być fajne.

Później poszukam czegoś żeby dane były wysyłane na serwer, tak żebym mógł coś w garażu porobić w czasie przerwy 30 minutowej i mieć podgląd do temperatury. Podjarałem się hehe :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie musisz miec wykresow itd to mozesz po prostu serwer postawic na wemos i po lokalnej sieci otworzyc po prostu stronke po IP i tam bedzie aktualna temperatura wyswietlana. Ew mozesz lokalne logi robic i wykres ale to juz wyzsza szkola jazdy mi sie wydaje :) ja przynajmniej nie umiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat montuję komorę na fermentor, a chyba wszystkie potrzebne części znajdę w szufladzie :)

 

 

W planach jest rozbudowanie programu aby mogl pobierac informacje z prijektu iSpindle ktory mierzy OG piwa bezprzedowo.

To iSpindle też wygląda na fajny gadżet. Montowałeś to? Wiesz może gdzie dostać taką fiolkę jaka jest przewidziana na to?

 

Cały zestaw do montażu razem z fiolką można zamówić za 50 EUR http://www.3d-mechatronics.de/en/ispindel-diy-set-komplett_151.html

 

Jest też hamerykańska wersja gotowa do użycia z dedykowaną apką na mądre telefony, ale cena 120 USD jest mocno od czapy.

 

W sumie jakby się przyjrzeć cenie tego zestawu iSpindel to 50 EURO też jest nieco przegięte. Jak sobie policzyłem główne komponenty elektroniczne, to mi wyszło jakieś 6,5 USD na aliexpress ;) Płytka drukowana przy większej ilości też chyba nie kosztuje wiele. Nie wiem ile może kosztować fiolka, no ale bez przesady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

sorry, tak, chodzi o ispindle :S

 

To daj znać tutaj jak coś zmajstrujesz :D Może się okazać, że będzie więcej niż 10 osób chętnych, to może by się dało jeszcze odrobinę obniżyć koszta ( plus oczywiście lekka marża ;) )  

 

Chyba prośba nie do mnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.