Skocz do zawartości

Najbardziej kwiatowy chmiel?


Puchacz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Nie spotkałem do tej pory podobnego piwa do Chinook PL od Peruna, a wyróżnia się mega intensywnym aromatem kwiatowym; pelargonii - geranium. W składzie były dwa chmiele: Chinook PL i Iunga.

 

Moje pytanie jest następujące; jakie chmiele mają najbardziej kwiatowe, wręcz perfumeryjne, pudrowe aromaty? 

 

A może istotnym aspektem jest użycie odpowiedniego szczepu drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony moge Ci powiedziec tyle, ze za kwiatowe aromaty odpowiedzialne sa m.in. olejki chmielowe takie jak geraniol, fernesene, linalool. Chcac zrobic piwo o aromacie kwiatowym wypadaloby wiec szukac odmian o wysokiej zawartosci tych olejkow. Zwroc uwage takze na temperature ich zaplonu by ich nie wygotowac. Zwrocic tez trzeba uwage na ilosci innych olejkow odpowiedzialnych za inne aromaty ktore moga zdominowac Ci pożądane przez Ciebie kwiaty.

Dla przykladu temp. zaplonu geraniolu to 108 st C. Wiec raczej go nie odparujesz podczas gotowania.

Linalool (78 st C) czyli najlepiej dla jego pozostawienia w brzeczce wrzucic chmiel na whirpool <80C.

Fernesene (>110stC) wiec mozna gotowac.

Tyle od strony teoretycznej.

Troche z tym musisz posiedziec popatrzec, pomyslec. Chyba ze Ci ktos wylozy kawe na lawe i da Ci recepture ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do posta Pigmei dorzucę to: http://scottjanish.com/hop-oils-calulator/

 

"Cudowne" zestawienie. Znalazły się tam np. tak bardzo kwiatowe chmiele jak Amarillo czy Mosaic.

Poza tym widać wyraźnie że chemiele amerykańskie mają dużo gwiazdek a tradycyjne (zresztą bardziej kojarzone z kwiatowością) mało.

Lepiej sobie takie zestawienia odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem ipę na Perle i zdecydowanie bym go polecił w kwestii kwiatowości. Moje najmocniejsze skojarzenie z kwiatami miałem jednak zdecydowanie przy single hop Amarillo.

Może warto rozważyć po prostu dodatek suszonych kwiatów do gotowania/na whirlpool?

 

W zestawieniu na YCH Hops jako kwiatowy został ujęty Hellertauer Blanc, z czym absolutnie nie mogę się zgodzić. Pachnie lekko i świeżo ale to nadal ten szlachetny Hallertauer, może lekko podbity amerykańskimi nutami. Wydaje mi się, że w tym zestawieniu tylko chmiele które mają jeden-dwa aromaty przypisane do nich będą miały coś z kwiatami wspólnego. Bo taki np. Cascade posiada nuty kwiatowe ale przecież nie pachnie samymi kwiatami. Podbije i wzbogaci Amarillo ale nic więcej.

 

Królestwo za dobrą metodę na czysty kwiatowy aromat w IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W nawiązaniu do posta Pigmei dorzucę to: http://scottjanish.com/hop-oils-calulator/

 

"Cudowne" zestawienie. Znalazły się tam np. tak bardzo kwiatowe chmiele jak Amarillo czy Mosaic.

Poza tym widać wyraźnie że chemiele amerykańskie mają dużo gwiazdek a tradycyjne (zresztą bardziej kojarzone z kwiatowością) mało.

Lepiej sobie takie zestawienia odpuścić.

 

 

Chyba pomyliły Ci się linki :). Pisałeś o stronie użytkownika Kieńć.

W przypadku mojego linku chodziło mi o udział konkretnych olejków aromatycznych w danym chmielu. Np. można zobaczyć, że stosunkowo dużo olejków o których pisał Pigmei mają chmiele kontynentalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.