Skocz do zawartości

Earl Grey chmielenie


Bercik1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Piwowarów

W weekend jako 3 warkę chcę zrobić następująco:

Słody

1. Strzegom Pale Ale 5 kg

2  Pilzneński 1 kg 

 

Zacieranie

Temp Czas 66 C   60 min

 

I chmielenie

1. Columbus/Tomahawk/Zeus 20 g 60 min  

2. Mosaic 15 g 30 min

3. Mosaic 15 g 5 min 

 

A drożdże Safale US-05 Suche 11 g

 

Tu w sumie jak na APA cudów nie ma wyjdzie  16 blg ale chodzi mi o dodanie liści Earl Greya na zimno 

Dodawał kto już ile g/l czy jakoś je sterylizować ?

Edytowane przez Bercik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Piwowarów

W weekend jako 3 warkę chcę zrobić następująco:

Słody

1. Strzegom Pale Ale 5 kg

2  Pilzneński 1 kg 

 

Zacieranie

Temp Czas 66 C   60 min

 

I chmielenie

1. Columbus/Tomahawk/Zeus 20 g 60 min  

2. Mosaic 15 g 30 min

3. Mosaic 15 g 5 min 

 

A drożdże Safale US-05 Suche 11 g

 

Tu w sumie jak na APA cudów nie ma wyjdzie  16 blg ale chodzi mi o dodanie liści Earl Greya na zimno 

Dodawał kto już ile g/l czy jakoś je sterylizować ?

Wrzuć w przeglądarkę hasło earl grey :

http://www.piwo.org/topic/22377-earl-grey-ipa-pytanie-o-zasyp-i-herbat%C4%99/?hl=herbata&do=findComment&comment=420009

http://www.piwo.org/topic/19537-earl-grey-ipa/?hl=herbata

 

Przymierzam się do tematu więc w skrócie odpowiem co planuje zrobić po przeczytaniu herbacianych tematów. 

100gram herbaty na warkę 23- 25 litrów na 48 godzin przed rozlewem.

Sterylizować w piekarniku na 80-100 stopni przez kilkanaście minut. Ważne, nie ustaw przypadkiem termoobiegu. 

Edytowane przez Lasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekstraktu to już raczej AIPA ale to szczegół.

Dajesz na smak i badz co badz na aromat bardzo wyraźny chmiel - teraz sobie zadaj pytanie ( bardzo ważne nota bene ) po co chcesz dawać earl grey do tego piwa?

 

Co do samego EG - dodawanie składników odpowiedzialnych za aromat na etapie cichej fermentacji to bardzo dobry pomysł.

Co do sposobu jednak zdania są podzielone. Problem stanowi sama herbata która zarówno w przypadku naparu jak i silnych zimnych ekstraktów może dawać mocno ściąganie.

 

Tym na czym zapewne najbardziej ci zależy to aromat bergamotki - jeśli szukasz właśnie tego to polecam suszoną skórkę bergamotki lub olejek z bergamotki ( uwaga na marginesie handlowe określenie olejek bergamotkowy często nie jest olejkiem z bergamotki tylko z różnych cytrusów - ten co ja kupiłem nie nadaję sie w ilości 1kropla na 0.5l piwa)

 

Na pytanie ile dać nie da się łatwo odpowiedzieć. To zależy od twojego procesu i od surowca.

 

Czytałem na temat komercyjnych EG IPA i jeśli używali herbaty to wersji mocno ( podwojnie ?) Bergamotkowej.

Używano herbaty właśnie by wprowadzić lekko garbnikowy charakter.

 

Moje doświadczenia ze skórką z bergamotki to na warki ~20l:

- 20g na 10' było wyraźnie nie dominujące

- 40g na 10' było już na granicy może lekko ponad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem APA i dawałem 4g na 1l na 7 godzin, poszedłem na żywioł i dałem ekspresówki spryskane delikatnie SS, czuć wyraźnie chociaż wiele osób miało problem z rozpoznanie i dopiero jak powiedziałem stawało się to oczywiste, chmieliłem delikatnie tak że by nie było zbyt mocnych i wyrazistych aromatów chmielowych, bardzo dużo zależy od herbaty bo różnie jest aromatyzowana, na tych lepszych jest zazwyczaj podane ile % jest olejku , po mojemu jak się chce wyraźny smak czy aromat  trzeba dać dużo ale na krótko właśnie ze względu na taniny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawałem na zimno na 7 dni 60 torebek do 25 litrów. Oprócz tego poszło 70 g hibiskusa. Piwo jest z wyraźnym aromatem bergamotki i owocowymi akcentami z hibiskusa. Gdybym miał coś zmieniać to dałbym mniej earl grey. Jakieś 30-40 torebek max. Herbata jest zbyt przytłaczająca, ale przynajmniej nie czuć tanin, których się obawiałem. Rzucałem całe torebki do piwa ze świeżo otwartego opakowania i bez sterylizacji.

 

 

trzeba dać dużo ale na krótko właśnie ze względu na taniny
No właśnie mimo dużej ilości herbaty i pozostawieniu jej na 7 dni w piwie nie miałem absolutnie żadnego ściągania na języku, ale może to również kwestia jakości herbaty? Ja użyłem tej lepszej - Dilmah. Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystrzegam się piw z herbatą, są taniniczne, ściągają jamę ustną, a goryczka zalega jak sam pierun. Może jednak sumą bergamotkę wykorzystać, która w końcu o charakterze EG decyduje?

 

Btw co ma na celu łączenie pale z pilzneńskim? Pytam bom ciekaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystrzegam się piw z herbatą, są taniniczne, ściągają jamę ustną, a goryczka zalega jak sam pierun. Może jednak sumą bergamotkę wykorzystać, która w końcu o charakterze EG decyduje?

 

Btw co ma na celu łączenie pale z pilzneńskim? Pytam bom ciekaw :)

Moje nie ma nic a nic tanin, przynajmniej na tyle mało, że nie czuć. Pale i pilzneński to nie to samo więc kto komu broni je łączyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A może miał taki kaprys? Albo pozbywał się resztek sam tak robiłem jak mi zostało z poprzedniej warki.

 

A może pozwolisz wypowiedzieć się twórcy receptury bo chyba on wie dobrze po co to zrobił, może jest jak mówisz, a może zabieg ten miał na celu jakiś efekt smakowy, którego jestem ciekaw (gdzieś nie pamiętam gdzie czytałem że łączenie pilsa z pale ma zastąpić jakiś słód - mild?). Na prawdę musisz tak bezmyślnie nabijać posty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale różnią się w smaku. Monachijski, wiedeński czy pszeniczny to też słody podstawowe w sensie, że może stanowić 100% zasypu. BelgLover rzeczywiście to z tym słodem mild może być prawda. Teraz czytałem, że w przypadku IPA takie łączenie może być niewyczuwalne, chmiel przykryje.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.