Skocz do zawartości

Nachmielona woda zamiast chmielu na zimną


Rekomendowane odpowiedzi

Tak na mieszadle magnetycznym. Skąd infekcja? Oczywiście woda jest porządnie przegotowana, ostudzona wszystko co mialo kontakt z kolbą było sterylizowane, ogólnie podejście jak przy drożdżach. Z tej nachmielonej wody do piwa na cichej wejdzie ok 0,5L wody więc to raczej nie HGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ma to sluzyc? Bo nie kumam zamiaru zupelnie. 

Co jest nie tak w otworzeniu pokrywy wsypaniu chmielu i zamknieciu pokrywy? 

 

Sposób testuje po to aby sprawdzić co z tego wyjdzie. Jeśli efekt byłby zadowalający to zyskuję ok 0,5L piwa i nie muszę się babrać z filtracją chmielin po cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czemu ma to sluzyc? Bo nie kumam zamiaru zupelnie. 

Co jest nie tak w otworzeniu pokrywy wsypaniu chmielu i zamknieciu pokrywy? 

 

Sposób testuje po to aby sprawdzić co z tego wyjdzie. Jeśli efekt byłby zadowalający to zyskuję ok 0,5L piwa i nie muszę się babrać z filtracją chmielin po cichej.

 

 

Aha czyli plan jest taki zeby pozniej wlac sama wode, ktora sie krecila z chmielem w kolbie.

Daj znac co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu ma to sluzyc? Bo nie kumam zamiaru zupelnie. 

Co jest nie tak w otworzeniu pokrywy wsypaniu chmielu i zamknieciu pokrywy? 

 

Sposób testuje po to aby sprawdzić co z tego wyjdzie. Jeśli efekt byłby zadowalający to zyskuję ok 0,5L piwa i nie muszę się babrać z filtracją chmielin po cichej.

 

 

Aha czyli plan jest taki zeby pozniej wlac sama wode, ktora sie krecila z chmielem w kolbie.

Daj znac co z tego wyjdzie. 

 

 

Tak. OK zdam relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem herbatkę chmielową, czyli w syropie do refermentacji (z cukru) gotowałem przez 15 min 20g Cascade. Syrop pachniał pięknie, początkowo piwo też, ale ten aromat szybko uciekł.

Amerykanie nazywają to "hop tea" i w ichnim internecie trochę o tym piszą. Chmielenie na zimno ma jednak więcej zwolenników.

W wiki jest napisane, że podczas ekstrakcji chmielu istotne jest kwaśne pH i obecność cukru. Dlatego podobno skuteczniejsze jest chmielenie piwa/brzeczki niż wody.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też spoko jakoś na to nie wpadłem nigdy żeby nachmielić syrop do refermentacji ale na pewno to zrobię przy obecnej warce :) W sumie z tego co obecnie robie w mieszadle też mogę trochę wycisnąć, cukru nie dodam bo jutro przelewam na cichą ale zastanawiam się czy nie dodać 100ml wódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refermentacja była normalna. Mimo wszystko, obecnie preferuje normalne chmielenie na zimno. Po prostu pod koniec cichej sypie granulat luzem do wiadra. Potem przy przelewaniu do wiadra z kranikiem do rozlewu zakładam nylonową siateczkę na wężyk. Efekt lepszy, pracy tyle samo. Ale trzymam kciuku, może coś ciekawego z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest, ale zedytowałem posta i treść się nie zapisała :( Ale za to przy poście pisze: 

 

 

 

Użytkownik browarbiskup edytował ten post dziś, 18:08

 

 

Tak więc od początku... Wlałem 80ml wódki ok dwie godziny temu aby trochę tej żywicy się jednak rozpuściło. Przed chwilą wlałem sobie ok 10-15 ml do kieliszka na spróbowanie co ja w ogóle rzeźbie :) Wiec tak, w zapachu mega citra dużo dużo więcej niż z otwartej paczki, jakieś 10 razy mocniejszy aromat. Te 15ml z kieliszka czuć z 20cm. W smaku bardzo mocna goryczka( jak najbardziej chmielowa) a także taki dziwny posmak który zawsze czuje gdy przed butelkowaniem próbuje piwo które było mocno chmielone na zimno. Żywice czuć na zębach, albo to coś innego ale raczej kojarzy mi się to tylko z żywicą. Obecnie jestem przekonany że goryczka i aromat coś wniesie do piwa ale okaże się za ok 1,5ms.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wyżej pisał na pewno ekstrakcja aromatu lepiej zajdzie w 20l niż 0,5l. Choćby z tego powodu warto pozostać przy chmieleniu na zimno i filtracji chmielin przez pończochę. ;) Takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wyżej pisał na pewno ekstrakcja aromatu lepiej zajdzie w 20l niż 0,5l. Choćby z tego powodu warto pozostać przy chmieleniu na zimno i filtracji chmielin przez pończochę. ;) Takie moje zdanie.

 

Pewnie tak, ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Sposób z pończochą znam, i oczywiście jest bardzo dobry ale jeśli efekt po wlaniu tej nachmielonej wody będzie dla mnie zadowalający to pewnie będę go stosował bo wydaje mi się po prostu wygodniejszy.

Edytowane przez browarbiskup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.