Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Docent] Debiut Miesiąca – styczeń 2017

Recommended Posts

Nowy rok – nowe trendy, chciałoby się powiedzieć. Jednak początek roku to ciąg dalszy pogoni za trudno dostępnymi piwami. Obserwując przypadek Imperium Prunum (a w kolejnym miesiącu Samca Alfa) można mówić o trendzie wysokiego pozycjonowania cenowego piw o limitowanej dostępności i ugruntowanej marce. Czy minimum 50 złotych za butelkę piwa stanie się standardem w segmencie premium? O tym przekonamy się w nadchodzących miesiącach…

W styczniu obchodziliśmy kolejną edycję  Baltic Porter Day jednak niespecjalnie zaowocowało to wyróżnieniami dla nowych porterów. Można to zrozumieć o tyle,  że podczas tego święta piliśmy portery już dobrze wyleżakowane. W kontrze do tego zaobserwować można wysyp piw w wariancie New England/Vermont co mnie niezmiernie cieszy bo zdecydowanie stawiam aromat oraz gładkość i soczystość smaku nad mocną goryczkę.

Styczeń przyniósł start dwóch browarów – Złotnickiego z Mielca opierającego swój asortyment na lagerze oraz…AleBrowaru. Weterani piwnej rewolucji w końcu uwarzyli pierwszą warkę w swoim nowiutkim browarze w Lęborku. Tym samym następuje proces przechodzenia pionierów z warzenia kontraktowego na warzenie u siebie. Nie wątpię, że zdecydowanie odbije się to na poprawie jakości oferty. Przy czym istotna jest tu zarówno pełna kontrola nad całym procesem powstawania piwa, jak i kwestia instalacji, które dzieli jakieś ćwierć wieku różnicy.

A jakie piwo okazało się najlepszą nowością początku roku 2017? Proszę bardzo, oto ono!

 

Golem (Kamionka) – Lilith Bourbon BA

lilithba

Imperial Stout Bourbon Barrel Aged, 24° Blg, 10 % alk.

Podstawowa wersja Lilith zdobyła wyróżnienie w listopadzie ale dopiero wersja leżakowana w beczce po bourbonie pokazuje moc aromatu i smaku. Waniliowe bourbonowe akcenty idealnie współgrają tu z gorzką czekoladą. Beczka absolutnie nie zdominowała tego piwa i średnia intensywność nut przez nią wnoszonych stanowić może według mnie wzorzec balansu dla piw starzonych w beczce po tym trunku. Lilith BA próbowałem w wersji lanej i butelkowej i szczerze mówiąc to właśnie wersja z kranu zapracowała na tytuł Debiutu Miesiąca. Było wyraziście czekoladowe, łagodne i z zauważalnym kakaowcem w aromacie. Lilith z butelki charakteryzowało się intensywniejszą palonością, co delikatnie zaburzało optymalną harmonię. W każdej wersji na uznanie zasługiwał wspaniale ukryty alkohol, który objawiał się przyjemnym rozgrzewaniem w przełyku. Butelkowa wersja Lilith BA ma duży potencjał na dobre starzenie, termin jest do stycznia 2019 roku!

Wrażenia z wideodegustacji wersji butelkowej tutaj

A co w wyróżnieniach? Przede wszystkim New England/Vermont! Na 13 wyróżnionych piw prawie połowa to piwa w tym wariancie. Poza tym różne interpretacje IPA – ryżowe, pszeniczne, podwójne. Ciemną stronę reprezentują stouty: mleczny i słony oraz bałtycki, polsko-włoski porter! Styczeń był bardzo dobrym miesiącem patrząc po ilości wyróżnień, oby było podobnie w kolejnych miesiącach nowego roku!

Absztyfikant (Jan Olbracht Staromiejski) – Hydrozagadka

hydrozagadkaOcena piwa

Artezan – ASAP 2.0

asap2Ocena piwa

Bazyliszek – Siekierki

siekierkaOcena piwa

Cztery Ściany – Weranda

werandaOcena piwa

Deer Bear (Wąsosz) – Laidback Pineapple

laidbackOcena piwa

Kingpin (Niechanowo) – Hello Stranger

hellostrangerOcena piwa

Palatum – Britannica

britannicaOcena piwa

PINTA/ Birra Amarcord – Bałtyk-Adriatico Porter

adriaticoOcena piwa

Piwne Podziemie – Juicilicious

juicyOcena piwa

Piwne Podziemie – Sesyjny Samuraj

sesyjnysamurajOcena piwa

Trzech Kumpli (Zapanbrat) – Misty

mistyOcena piwa

Zakładowy – Wniosek Urlopowy

wniosekurlopowyOcena piwa

Ziemia Obiecana – Konan

konanOcena piwa

Nowe browary:

     zlotnicki                           ablebork

Nowe inicjatywy kontraktowe:

     bulbulator                          rockmill

 

 

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.