Skocz do zawartości

Spadek blg po gotowaniu?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zdarzyła mi się ostatnio dziwna rzecz. Robiłem FESa 17 blg. Po wysładzaniu wyszło mi ok 28l brzeczki 15-15,5 blg. Po obliczeniach wyszło, że po gotowaniu powinienem mieć ok 25l 17blg.

 

To już 8 warka z zacieraniem i do tej pory robiłem tak, że chłodziłem brzeczkę, zlewałem co się dało wężem. Osad na dnie przepuszczałem przez sitko 2-3 razy i potem przez szmatkę. Na tym co odzyskałem mierzyłem balingometrem blg. Tak też zrobiłem teraz. Te 0,5 litra brzeczki, które oddzieliłem od osadu miało 13 blg. Zmierzyłem jeszcze raz i to samo. Pomyliłem się w obliczeniach, zepsuł się balingometr? Pobrałem brzeczkę z fermentora i ta miała 18 blg czyli zgodnie z oczekiwaniem. 

 

Co mogło spowodować taką różnicę w odczycie? 7 warek tak ugotowałem i nigdy nie było problemu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w sposób pewny. Co mogło spowodować błąd odczytu ?

Pierwsze co przychodzi do głowy to temperatura. Jeśli mierzyłeś ciepłe to mogło tak być, jeśli nie to jedyne co przychodzi do głowy to jakieś resztki wody po myciu naczynia w którym mierzyłeś. Innej opcji chyba nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg mierzyłem w rożnej temperaturze, ale zawsze ją przed pomiarem sprawdzałem i przeliczałem odczyt w kalkulatorze na brewersfriend.com. Od pierwszej warki tak robię i do tej pory się to sprawdzało. Temat zamieściłem bardziej w formie ciekawostki niż realnego problemu. Piwo już fermentuje, wyszło 24 litry 17 blg, więc tak jak mniej więcej policzyłem po wysładzaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.