Jump to content
Krzysztof Szwajka

Spadek blg po gotowaniu?

Recommended Posts

Cześć, zdarzyła mi się ostatnio dziwna rzecz. Robiłem FESa 17 blg. Po wysładzaniu wyszło mi ok 28l brzeczki 15-15,5 blg. Po obliczeniach wyszło, że po gotowaniu powinienem mieć ok 25l 17blg.

 

To już 8 warka z zacieraniem i do tej pory robiłem tak, że chłodziłem brzeczkę, zlewałem co się dało wężem. Osad na dnie przepuszczałem przez sitko 2-3 razy i potem przez szmatkę. Na tym co odzyskałem mierzyłem balingometrem blg. Tak też zrobiłem teraz. Te 0,5 litra brzeczki, które oddzieliłem od osadu miało 13 blg. Zmierzyłem jeszcze raz i to samo. Pomyliłem się w obliczeniach, zepsuł się balingometr? Pobrałem brzeczkę z fermentora i ta miała 18 blg czyli zgodnie z oczekiwaniem. 

 

Co mogło spowodować taką różnicę w odczycie? 7 warek tak ugotowałem i nigdy nie było problemu. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w sposób pewny. Co mogło spowodować błąd odczytu ?

Pierwsze co przychodzi do głowy to temperatura. Jeśli mierzyłeś ciepłe to mogło tak być, jeśli nie to jedyne co przychodzi do głowy to jakieś resztki wody po myciu naczynia w którym mierzyłeś. Innej opcji chyba nie ma :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blg mierzyłem w rożnej temperaturze, ale zawsze ją przed pomiarem sprawdzałem i przeliczałem odczyt w kalkulatorze na brewersfriend.com. Od pierwszej warki tak robię i do tej pory się to sprawdzało. Temat zamieściłem bardziej w formie ciekawostki niż realnego problemu. Piwo już fermentuje, wyszło 24 litry 17 blg, więc tak jak mniej więcej policzyłem po wysładzaniu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.