Skocz do zawartości

S-04, czyli wycieczkowicze w akcji


vooyeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W zeszłym sezonie moje uwodniodne S-04 wybiły dekiel fermentora i zafundowały mu lewitację (30L, 15BLG, ok. 2cm nad fermentorem, bez infekcji :okey:, temp. otoczenia 18st ). Tym razem postanowiłem skorzystać ze znanego patentu zamiany rurki fermentacyjnej na wężyk umieszczony w pojemniku z wodą.

 

Pech chciał, że byłem już trochę :drinks: owego wieczora, a zatem bez specjalnego zastanowienia drapnąłem plastikową butelkę, wyparzyłem wężyk, zamontowałem toto, szczelnie domknąłem fermentor i... całą noc chłopcy co 2min serwowali mi hałaśliwą rozrywkę:

 

http://mcrow.usermd.net/s-04.mp4

 

 

Następnym razem wezmę słoik :smilies:

Edytowane przez vooyeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, w tamtym tygodniu nastawiłem RISa, 21 BLG, 23.5L na gęstwie z S-04. Po 2.5h zaczęło bulkać, a rano po 12h już zaczęły się przechadzki drożdży. Przez kolejny dzień musiałem trzymać niedomknięte lewitujące wieczko żeby nie wysadziło fermentora. Na szczęście się uspokoiło i do tej pory po umyciu wieczka i zamknięciu wszystkiego nie czuć nic niepokojącego. Mam nadzieję że obędzie się bez infekcji :D W każdym razie już mam nauczkę żeby nie robić takiej objętości w moim fermentorze, no i najlepiej przygotować tego blowoffa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam warunki jakie mam, staram się wycisnąć jak najwięcej  (gar 40L, fermentory c.a. 34L).

 

S-04 spacerują i poraz kolejny nie zawiodły :D

 

Solidnie się integrowały, co w połączeniu z butelką PET narobiło hałasu.

 

Na drugi rzut pójdzie Gozdawa CBW, te były spokojniejsze i spacerowanie nie występowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19-20 to dojdzie do 24 i po otwarciu wiadra łzy stają w oczach :)

 

Ostatnio trzymałem je w około 13 temperatura otoczenia i w wiadrze dobijały do 16. 

I ani nie skończyły ekstremalnie szybko, ani nie robiły dużej piany. Spokojnie sobie przerobiły co miały przerobić. 

 

Jedno z moich pierwszych piw to było IRA robione na S04 własnie gdzieś w 18 stopniach i efekt był dla mnie niezbyt przyjemny

Inna sprawa że zależy co kto lubi i może własnie wyraźne estry komuś pasują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o estry chodzi. W wyższych temperaturach S-04 dają przyjemny, owocowy zapach. Dlatego są polecane do angielskich styli. Jak nie chce mieć estrów to są lepsze drożdże. US-05 lub zupełnie skrajnie W34/70. Wtedy wędrówki są mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć co s04 potrafią. Jednak mnie nawet rży 19,5blg nie śmiały Dotknąć wieka. Ale to chyba zasluga pilnowania temp. W moim przypadku dla tego szczepu trzymam 12-13°C temp otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.