Skocz do zawartości

lagerowanie a chmielenie na zimno


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się poradzić w temacie: lagerowanie a chmielenie na zimno (a nawet na bardzo zimno  :D  ).

 

Już wyjaśniam o co chodzi. Po raz kolejny nastawiłem „american” pilsnera, którego robię częściowo na polskich lub czeskich chmielach (Marynka + Lubelski, Premiant + Saaz), a częściowo na amerykańskich (Cascade, Citra [na zimno]); drożdże oczywiście dolnej fermentacji (34/70).

Przy poprzednich warkach nie robiłem klasycznego lagerowania i chmieliłem na zimno podczas fermentacji „cichej”, w ok. 10-12 ‘C. 

 

Przy teraz nastawionej warce, po przelaniu z fermentacji „burzliwej”, chciałbym zrobić ok. 3 tyg. lagerowania w fermentorze w ok. 4’C, tylko nie wiem jak w takim wypadku rozwiązać „problem” chmielenia na zimno (Citra):

 

1. wrzucić chmiel na ostatnie 4-7 dni lagerowania ?  (ale czy w 4’C „odda” on z siebie, to co ma najlepsze?);

2.  po lagerowaniu przenieść fermentor na 4-7 dni do wyższej temperatury (10-12 ‘C) i wtedy dodać chmielu?  (ale czy w ten sposób  nie stracę korzyści z lagerowania – piwo zmętnieje?);

3. po zlaniu z fermentacji burzliwej przytrzymać brzeczkę z chmielem 4-7 dni w temperaturze 10-12 ‘C i dopiero potem wstawić fermentor do lodówki z 4’C ?  (ale czy wtedy nie stracę tych aromatów z chmielenia?)  A jeżeli ta opcja, to czy chmielić w woreczku i wyjąć przed wstawieniem do 4’C  (mniej wydajne chmielenie) czy wsypać chmiel luzem i zostawić  go w fermentorze na czas lagerowania (ale czy wtedy piwo nie „przejdzie trawą” ? )

 4. jakiś inny pomysł ??   

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

 

 

P.S. Przy okazji pozwolę sobie zapytać o inną kwestię związaną z lagerowaniem – czy jeżeli fermentacja była w 12’C, a lagerownaie w 4’C, to którą temperaturę wpisuje do kalkulatora przy liczeniu ilości glukozy do refermentacji:  4-6’C  (taką temperaturę będzie miała brzeczka podczas butelkowania) czy 12’C (taką temperaturę miała brzeczka podczas fermentacji, kiedy uwalniał się CO2 i był „wchłaniany” przez brzeczkę; potem w 4’C, kiedy brzeczka miałaby większą wchłanialność, zakładam, że CO2 już nie powstawał).  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.