Jump to content
Sign in to follow this  
xanovich

Polskie piwo pszeniczne - historycznie

Recommended Posts

Hej,

 

Czy ktoś wie czy zachowały się jakieś receptury, albo wskazówki mogące określić do czego taki średniowieczny pszeniczniak był podobny?

Szukałem jakiś konkretów, ale część informacji jest albo ze sobą sprzecznych, a innej części danych brakuje :) Uśredniając wychodziło, że często było to ze 100% zasypu pszenicznego, chmielone mocniej niż inne piwa pszeniczne w tamtych czasach, pełne w smaku - więc pewnie jakaś 13'tka.

Zastanawia mnie również sam słód - nie umiano wtedy zrobić jasnego słodu, a jeżeli był suszony przy pomocy paleniska, to na pewno były też wyczuwalne nuty dymione.

 

I teraz pytanie czy takie piwo bardziej przypominało hefe-weizena, american wheat na polskich chmielach, czy bardziej w stronę bernardyńskiego grodzisza?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Średniowiecze czyli kiedy? Bliżej Merowingów czy bliżej upadku Konstantynopola? Wg informacji z klasztorów bodaj IX wiecznych we Francji bywały piwa świąteczne a więc mocne, bywały specjalne a dominowały codzienne, o ekstraktywności pewnie grodziskiego. Osobno odbierano pierwszą brzeczkę, osobno drugą i osobno trzecią.

Myślę że najbliżej by było coś w rodzaju grodziskiego o barwie bursztynowej- miedzianej- brązowej, z wyraźną acz nie przytłaczającą wędzonką. Zacieranie techniką steinbier mogło dodatkowo wzmocnić efekt wędzonki (w większym stopniu niż powszechnie przypisywana tej technice karmelizacja- eksperyment własny)

Dlaczego polskie chmiele? Nawet archaiczne odmiany nie mają dłuższej historii niż XX wiek. Może więc eksperyment z mieszanką chmielu hodowlanego z dzikim? A może wręcz gruit?

 

Nie czytałem ale chyba warto: Richard W. Unger,  Beer in the Middle Ages and the Renaissance, University of Pennsylvania Press, 2013 Edited by mimazy

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Piwowarze Nr 21 (2016) był artykuł Na tropie polskiego piwa - Historia.
Szczecin jakiś czas temu organizował konkurs w którym do jednej kategorii udostępniał dane dotyczące historycznego piwa pszenicznego z okolic Pomeranii, ale jakoś nie mogę tego znaleźć na forum.

 

edit:

O! Znalazłem!

http://www.pspd.org.pl/pagesnews/piwo-szczecinskie

Edited by zasada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie chodzi mi o piwa na terenie polski, takie przed upowszechnieniem się dolniaków. Tak chciałem poeksperymentować i zobaczyć cóż to może wyjść - a że lubię dunkel-weizeny i wędzonki to pomyślałem, że efekt może być ciekawy.

Co do chmielu to taki skrót myslowy, chodziło mi o scharakeryzowanie efektu końcowego :D, dzięki za literaturę, przynajmniej już mam gdzie szukać inspiracji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.