Skocz do zawartości

Ocena receptury: Pierwszy RIS


jka.kawa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będzie to moje pierwsze piwo ze słodów, jednak pierwszy ris. Proszę o konstruktywną krytykę i wsparcie. Chciałbym dowiedzieć się również w jakim momencie zacierania dodać poszczególne słody (czekoladowy/jęczmień). 

 

Receptura: http://brewness.com/pl/recipe/najlepszy-risel/view

Pozdrawiam. 

Edytowane przez jka.kawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zamiar wysładzać do końca i dłużej gotować żeby uzyskać 15L o takim ekstrakcie ? Czy tylko brzeczka przednia ? W przepisie masz 60 min gotowania. Bo ogólnie przy piwach mocniejszych wydajność dość mocno spada i mam wątpliwości czy wyjdzie Ci taki ekstrakt jaki planujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zamiar wysładzać do końca i dłużej gotować żeby uzyskać 15L o takim ekstrakcie ? Czy tylko brzeczka przednia ? W przepisie masz 60 min gotowania. Bo ogólnie przy piwach mocniejszych wydajność dość mocno spada i mam wątpliwości czy wyjdzie Ci taki ekstrakt jaki planujesz.

15l to zakładana ilość piwa po gotowaniu, wysładzać będę do uzyskania ok. 19l a ekstrakt podbije mi jeszcze cukier muskovado

 

Jak z tymi ciemnymi wrzucać od poczatku? Bo troche boje się ze ten jęczmień palony moze mi masakrę zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz uzyskać. http://blog.homebrewing.pl/kiedy-dodawac-ciemne-slody/Ja daję jęcznimień palony od samego początku. Jeśli chodzi o palone słody to też daję od początku, aczkolwiek używam Carafa Special.

 

Kolejna rzecz - przy RISie ważna jest wydajność. Sugeruję użyć słodu podstawowego produkcji Weyermana. Ze Strzegomiem jest różnie, czasem wydajność jest, a czasem potrafi jej nie być. Ciemniejszych słodów z Viking Malt używam jak najbardziej, ale podstawowy to staram się zawsze,żeby było to coś lepszego, bardziej przewidywalnego. 

 

Ilość zasypu - do 10-11 kg możesz sypać, to się przefiltruje na sracz-wężyku bez problemu, nawet jak słód będzie dość drobno ześrutowany. Z tym zasypem być może da radę uzyskać około  15 litrów piwa o zakładanym ekstrakcie, ale  RIS jest na tyle pracochłonny i czasochłonny, że -przynajmniej ja osobiście tak uważam - należy maksymalizować warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze tak patrzę na chmielenie - z tego co walniesz na ostatnią minutę raczej nic nie zostanie, więc szkoda "prądu". Zatrzymaj Simcoe do jakiejś IPy W zasadzie z tego co dasz na 10 mnut też nie za wiele. 40g chmielu na goryczke to z kolei będzie mało. Możesz podwoić tę ilość, a piwo i tak po 4 miesiącach zrobi się słodkie. Jakaś tam goryczka będzie wyczuwalna, ale z tego co widzę w założeniach ma być bardzo gorzkie. No to takie nie będzie nawet jak przesuniesz na 60' wszystko to co chcesz dać na 10'.

Edytowane przez bartek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.