Skocz do zawartości

S-33 głebokość odfermentowania


redachtor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak głęboko schodzą te drożdże? Pytam, bo po tygodniu burzliwej na alcie z BA zeszły do pięciu. Przelałem na cichą, ale wydaje mi się, że to trochę dużo.

Wydaje się, że do 4 powinny zejść. Jaka temp. tej burzliwej i ekstrakt początkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak głęboko schodzą te drożdże? Pytam, bo po tygodniu burzliwej na alcie z BA zeszły do pięciu. Przelałem na cichą, ale wydaje mi się, że to trochę dużo.

Mi zazwyczaj z 15 °Blg od fermentowują gdzieś do około 5°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akuratnie moje pierwsze trzy warki (Koelsch, Czerwone Irlandzkie, Belgijskie) fermentowały (jeszcze fermentuje Belgijskie) na tych drożdzach w temperaturze 14°C, ale pierwszy balingomierz stukł się, a drugi ma wadę fabryczną uniemozliwiającą pomiar.

Szkoda wielka, bo mógłby coś powiedzieć z uwagi planowane poziomy °Blg tych piw (odpowiednio 11 , 12 i 18) i dokładnie taką samą temperaturę ich fermentacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem, mi z 13 zeszło do trochę poniżej 6 Blg z tym, że jak też już pisałem źle napowietrzyłem brzeczkę.

Drożdże w późniejszym okresie (kiedy trawią cukry) nie potrzebują tlenu. Jak miały go mniej w okresie burzliwego rozrostu to najwyżej słabiej się rozmnożyły, ale i tak powinny prawidłowo dofermentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, może w takim razie szkło z pękającej butelki nie odetnie mi głowy jak się będę nad skrzynką nachylać:P

He he he kiedyś doświadczyłem takiego strzelania. To wbrew pozorom nie jest takie fajne uczucie usłyszeć taki wybuch koło głowy. A szło lata gdzie popadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, sumując moje i twoje doświadczenie wychodzi na to, że S-33 odfermentowywują "średnio".

Mój Triple na tych drożdżach z 19 zszedł na 3,5. Fermentacja trwała około 4 dni i nie było grama piany. Brzeczka wyglądała jakby się gotowała, tak mocno pracowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wot zagwozdka. A tego tripla to w jakiej temperaturze fermentowałeś? Tutaj też było bardzo burzliwie na początku, przez jakieś trzy dni.

Tak szczerze to nie sprawdzałem temperatury. Stało to przy oknie w mieszkaniu więc pewnie około 20 °C . U mnie też około trzech dni mocno pracowało, potem jeszcze chwile dofermentowywało. Zostawiłem to na tydzień ale tak jak mówię po 4 dniach mógłbym już zlewać.

Ale w sumie potem na tych drożdżach robiłem Stouta i z 14 zeszło tylko na 5. Też w ciągu czterech dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie S-33 z 16 °Blg zeszły po trzech dniach do 5 °Blg i dalej już nie chciały ruszyć. Teraz są na cichej i planuję tak około 2 tyg potrzymać, ale nie spodziewam się, żeby zeszło poniżej 4 °Blg . A burzliwa zachodziła w temp. 20-21°C .

Pozdrawiam! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Triple na tych drożdżach z 19 zszedł na 3' date='5. Fermentacja trwała około 4 dni i nie było grama piany.[/quote']

Szatany nie drożdże ;) A jak smak piwa ?

Smak bardzo dobry :) pozostało po tym piwie tylko wspomnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-33 to typowe górniaki, w temperaturze ok.20 stopni potrafią bardzo mocno odfermentować (kiedyś z 14Blg zeszły mi do 2Blg), w niższych temperaturach przedwcześnie kończą prace. Używając je, powionno się prowadzić fermentacje burzliwą w temperaturze pokojowej, a gdy "odwalą robotę" można przenieść na cichą w niższą temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot polega na tym, że alt to takie popieprzone górno/dolne piwo co fermentuje na drożdżach górnych, ale w temperaturach mocno poniżej 20 stopni. Burzliwa powinna być dla niego prowadzona w zakresie bodajże 15-16 a cicha 4. Z tego wychodzi, że nie ma możliwości głebokiego odfermentowania alta na tych drożdżach i że te pęć blg po burzliwej mieści się w granicach zdrowego rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot polega na tym, że alt to takie popieprzone górno/dolne piwo co fermentuje na drożdżach górnych, ale w temperaturach mocno poniżej 20 stopni. Burzliwa powinna być dla niego prowadzona w zakresie bodajże 15-16 a cicha 4. Z tego wychodzi, że nie ma możliwości głebokiego odfermentowania alta na tych drożdżach i że te pęć blg po burzliwej mieści się w granicach zdrowego rozsądku.

Mażna na tych drożdżach zrobić Alta, jeżeli brzeczkę bardzo mocno się natleni przed zadaniem drożdży, a samych drożdży da się dużą ilość (solidny 2-3 litrowy starter, lub cała gęstwa z poprzedniej warki), pasuje również burzliwą przeciągnąć minimum do 2 tygodni przy powolnej fermentacji. Powyższe zabiegi nie doprowadzą do ekstremalnego odfermentowania, ale dadzą wynik, który można akceptować. Piwo, które odfermentowało z 12Blg do 5Blg proponuje szybko zużyć, bo z czasem mogą być problemy z przegazowaniem, a w skrajnych przypadkach powstaną granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.