Skocz do zawartości

Zbyt niskie BLG


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przed chwilą skończyłem warzyc swe pierwsze piwo z ekstraktow i już pojawił sie problem. Generalnie piwo jasne pale ale 12 BLG, po rozcienczeniu do 22 l wg przepisu, aerometr wskazał 10. Gotowalem 15 l wody, po schlodzeniu i przelaniu do fermentatora pozostało 13,5 l o stężeniu 16 BLG. Chodzi mi o to co zrobiłem źle? I czy będą tego jakieś skutki poza słabszym piwem? Jak smakowite wyjdzie?

 

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagotowalem 15 l wody, później wlalem ekstrakt bruntal jasny 2 x 1,7kg, zamieszalem i pozostawilem do wrzenia. Następnie dosypalem 20 g marynki, po 45 minutach 20 g lubelskiego. Pp godzinie odcinka i chłodzenie w w wannie. Schlodzilem do 25 stopni, pobralem próbkę, miała 16 BLG, przelalem do fermentatora, uzupelnilem wodę do objętości 22 l, kolejny pomiar wskazał 10 BLG i zadałem uwodnione drozdze. Fermentator do skrzynki i sobie bulka.

 

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 3.4kg ekstraktu na 22L powinno wyjść ok. 11Blg. Jak masz 10 to

- źle wypłukałeś puszki

- niedokładny areometr (nie "aerometr", jak napisałeś)

- niedokładny pomiar gęstości lub objętości brzeczki

 

ale ogólnie to się nie ma co przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że dużo wody dodałeś do fermentatorow. Jak karza Ci w instrukcji uzupelnic do 24litrow to zawsze wlewam 23l i dopiero sprawdzam ile masz blg. Wtedy będziesz wiedział czy dolać ten dodatkowy litr czy nie. Albo sprawdź swój areometr wlej do niego wodę o temp. 21st C i jak wyjdzie zero to znaczy że działa dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jest skorzystać ze wzoru na stężenia i od razu wiadomo ile wody dolać. Jeśli masz wystarczająco duży gar to lepiej warzyć już rozcieńczoną brzeczkę żeby chmielenie było efektywniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balingomierz dobrze wskazuje. Wydaje mi sie, ze za dużo ekstraktu zostało w puszce i faktycznie, mogłem mię iść za instrukcja jak napisał Kolega conradock, tylko zostawić sobie zapas. Lub poprostu skorzystac z kalkulatora. Na przyszłość będę już wiedział. DZięki wszystkim za pomoc.

 

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.