Skocz do zawartości

Cicha fermentacja


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie było to tak:

Zacierałem w 13.5litra wody jasne slody (pale ale 3.4kg,płatki jęczmienna 0.6kg) w 66st C przez dokładnie godzinę. Co 15minut podgrzewalem do 66st C gdy była taka potrzeba. Na ostatnie 10minut wrzucilem czEkoladowy 400 0.2kg i jęczmień prazony 0.35kg . Potem zrobiłem mashout na 76stc i zostawiłem w tej temp na 30minut pod przykryciem a potem zaczolem filtracja i wysladzanie

Edytowane przez conradock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w 66st C przez dokładnie godzinę

 

 

Na ostatnie 10minut wrzucilem czEkoladowy 400 0.2kg i jęczmień prazony 0.35kg

No Dry Stout to będzie raczej kiepski :(

Stout ma być palony więc wszystkie słody zacieramy w całości i na wytrawnie :D

 

Ale to Twoje piwo i sobie je wypijesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moja pierwsza Warka nie z brekwita,więc robilem wg instrukcji,prócz tej jednej temperatury. Ale próbowałem potem na koniec brzeczki i nie było chyba tak najgorzej. Niedługo będę warzyl milk stouta co byście poradzili jak gp uwarzyc żeby dobry wyszedł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na milk stouta mam:

Słód pale ale 2.4kg

Słód monachijski typ1 0.5kg

Słód karmelowy150 0.3kg

Słód czekoladowy jasny 0.3kg

Jęczmień prazony 0.3kg

Płatki owsiane błyskawiczne 0.3kg

Płatki jęczmienna błyskawiczne 0.3kg

Laktozy 0.7kg

Chmiel magnum 20g

Chmiel hellertauer tradition 20g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co byście poradzili

nie pisać postu pod postem, a używać przycisku "Edytuj"

 

 

jak gp uwarzyc żeby dobry wyszedł

więcej czytać mniej pisać bo wiele z tego o co pytasz już było, a odpowiedzi będzie wiele i to wręcz sprzecznych więc tylko produkuje się szum informacyjny zaciemniający całość zagadnienia.

Warz, czytaj, myśl, wyciągaj wnioski i warz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A do DRY Stouta będzie citra pasować ??

 

Tak jak koledzy ci już napisali to już wtedy będzie raczej American Stout. A do niego to wg mnie najbardziej pasuje Simcoe który da głównie żywice i  sosne, i trochę cytrusów . Ale to tylko moja subiektywna opinia. Jak masz akurat CItre to wrzucaj i zobaczysz czy ci to pasuje. Napewno będzie do wypicia ;) I napewno zobaczysz różnice między dwoma wersjami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

podepnę się pod temat co by nowego nie zakładać.

 

Skończyła mi się fermentacja burzliwa (blg od 2 dni bez zmian), chcę przelać na cichą żeby zebrać gęstwę.

 

Mam tylko mały problem - w całym fermentorze mam zawiesinę drożdży pozbijaną w małe kłaki, oczywiście na dnie też jest pokaźna ilość drożdży.

 

Czy mimo to zlewać na cichą z tą zawiesiną ? 

 

Belgian Pale Ale drożdże FM26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat co by nowego nie zakładać.

 

Skończyła mi się fermentacja burzliwa (blg od 2 dni bez zmian), chcę przelać na cichą żeby zebrać gęstwę.

 

Mam tylko mały problem - w całym fermentorze mam zawiesinę drożdży pozbijaną w małe kłaki, oczywiście na dnie też jest pokaźna ilość drożdży.

 

Czy mimo to zlewać na cichą z tą zawiesiną ? 

 

Belgian Pale Ale drożdże FM26

Jak od dwóch dni jest to samo blg to zlewaj na cichą, mogłeś tylko napisać ile tego blg masz:)

 

mimo wszystko ja bym zlewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak wyżej pisałem o moich planach zlewania na cichą fermentacje, zlałem wszystko do dwóch fermentatorów. BLG wynosiło trochę dużo bo aż 5blg, ale od 4 dni nie spada, więc już raczej na tym poziomie zotanie.

 

fermentator nr 1: zlałem 8 litra i pozostawiłem w spokoju

 

fermentator nr 2: zlałem 7,5 litra i dodałem chmielu citra (zbiór 2015r), dodałem 25gram, bo stwierdziłem, że 50g będzie za dużo.

 

próbowałem piwa i nie wiem co z tego wyjdzie raczej mocno chmielone jest wyraźnie wyczuwalna goryczka i treściwe piwo. Wiem, że trochę za wcześnie na degustacje, ale chciałem wiedzieć czego mogę sie spodziewać po tym piwie.

 

w weekend warze milk stouta. Proszę pomysły na następne piwko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skończyła mi się fermentacja burzliwa (blg od 2 dni bez zmian), chcę przelać na cichą żeby zebrać gęstwę.

Tobie to skończyła się już fermentacja całkowicie, a nie tylko burzliwa. :D

 

 

Czy mimo to zlewać

możesz zlewać z nad drożdży i zebrać gęstwę, a piwo się wyklaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

mineło już kilka miesięcy właśnie próbuje moje piwo i powiem szczerze nie jestem z niego zadowolony. o ile w smaku ujdzie to nie wiem czemu prawie wogole gazu niema . odrazu mówie dawałem cukier do refermentacji po 4g na pół litra. jak zlewałem piwo to z tych 15blg spadło do 5blg, tyle , że po zlaniu do butelek po dwoch dniach nie przeniosłem do chłodniejszego miejsca, czy to moze byc przyczyna słabego nagazowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mineło już kilka miesięcy właśnie próbuje moje piwo i powiem szczerze nie jestem z niego zadowolony. o ile w smaku ujdzie to nie wiem czemu prawie wogole gazu niema . odrazu mówie dawałem cukier do refermentacji po 4g na pół litra. jak zlewałem piwo to z tych 15blg spadło do 5blg, tyle , że po zlaniu do butelek po dwoch dniach nie przeniosłem do chłodniejszego miejsca, czy to moze byc przyczyna słabego nagazowania?

 

Jak dla mnie to za szybko przeniosłeś do chłodnego. 4g na 0,5l to nie mało więc nagazować powinno się solidnie. Ja bym przeniósł ponownie do cieplejszego na jakiś czas (min. tydzień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisze że nie przeniósł do chłodnego. Druga sprawa jaka temperatura to u Ciebie chłodno? Sporo szczepów nagazuje w tych powiedzmy 15°C.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisze że nie przeniósł do chłodnego.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

 

racja...

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodawałeś cukier bezpośrednio do butelek czy robiłeś syrop?

robiłem syrop i go dobrze wymieszałem, a trzymałem cały czas w temp powyzej 20st c , miałem po tygodniu przeniesc do piwnicy ale jakos tak mineło pare miesiecy i nie przeniosłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie mogłem na swojej kuchence doprowadzić do wrzenia.

Czyli ci w ogóle nie zawrzalo?

 

hmm coś tam wrzało ale tak słabiutko, i wg termometru o ile pamietam max było cos koło 97st c. wiem ze temp wrzenia to 100 ale nie mogłem na takiej obietosci uzyskac wrzenia. przez to wszystko bardzo duzo mi odparowało az do 15blg a mialo byc 12blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.