Skocz do zawartości

Obliczanie zawartości alkoholu


łysy ĄĘ

Rekomendowane odpowiedzi

No skoro Twój wzór jest w 100% liniowy, to: nie, nie uwzględnia. Jak już obliczam (a nie robiłem tego jeszcze :D) to korzystam z gotowych kalkulatorów w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja właśnie liczyłem zawartośc alko do warki 12 http://www.piwo.org/topic/18774-mazurski-browar-bazylwidzew/?p=445809według tych wzorów http://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_zawarto%C5%9Bci_alkoholu_w_gotowym_piwie i mi wyszły dwa wyniki w pierwszym 4,57% po doliczeniu 0,5% na refermentacje, a w drugim 4,77% też dodałem 0,5%. Niby nie dużo bo tylko   0,2% ale zawsze. Z którego wzoru korzystacie, który jest dokładniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro Twój wzór jest w 100% liniowy, to: nie, nie uwzględnia. Jak już obliczam (a nie robiłem tego jeszcze :D) to korzystam z gotowych kalkulatorów w necie.

Belg ja mam wrażenie że Ty wszysto robiszz gotowcow.wzory sa na Wiki...dwa nawet. Jesli chodzi o dadanie glukozy to liczycie 0,5% dla wysycenia 2.0 jak i 5.0?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jesli chodzi o dadanie glukozy to liczycie 0,5% dla wysycenia 2.0 jak i 5.0?

 

 

Też mnie zawsze nurtowała kwestia obj. alk uzyskana z refermentacji- ogólnie podaje się, że do 0,5% i temat niby załatwiony, ale czy to jest 0,2, czy 0,5...?

Wydaje mi się, że są to tak małe różnice, że śmiało można bezpiecznie przyjmować zakres 0,25% - 0.4% (np, żeby uwzględnić na etykietach). W sumie do 0,5% może też wynikać z błędów pomiaru lub odczytu, także nie jest to chyba kwestia którą należy się przejmować.

Jak dla mnie najistotniejszy przy refermentacji jest dokładne wyliczenie surowca, gdzie trzeba uwzględnić temperaturę; odkąd to robię - nie miałem przegazowań.

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę, bo orłem matematycznym nigdy nie byłem. Jeśli refermentację przeprowadza się syropem cukrowym o stężeniu równym ekstraktowi początkowemu to finalna zawartość alkoholu po refermentacji nie zmieni się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przykładowo piwo 10 blg przefermentowało do 4 blg (tylko nie mówie tu o pozornym odfermentowaniu pokazywanym przez areometr, a realnym, można to przeliczyć w BS2 np.) to Twój roztwór cukru powinien mieć 6 blg. Wtedy % alkoholu będzie w miarę ten sam, pewnie nie jakoś super dokładnie, ale już byłbyś blisko. Tylko po co. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli refermentację przeprowadza się syropem cukrowym o stężeniu równym ekstraktowi początkowemu to finalna zawartość alkoholu po refermentacji nie zmieni się?

 

Ja od kilku warek cukier rozpuszczam w 1 l piwa i nie mam problemu z mierzeniem ekstraktu :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powszechie znany wzór na obliczanie

alk=(ekstr. początkowy - ekstr. końcowy) / 1,90476....

uwzględnia uśrednioną przybliżoną poprawkę na zaniżenie odczytu ekstraktu końcowego przez zawartość alkoholu?

Tak, uwzględnia. Dlatego jest mniej więcej  prawdziwy dla piwa tylko do pewnego zakresu blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.